Gastronomi Gezileri

Gaziantep’in Yöresel Yemekleri ile Lezzeti Yakalayın!

Gaziantep'in Meşhur Tatları

Gaziantep mutfağının zenginliği bu şehri ziyaret edenleri şaşırtmaktadır. Gaziantep’in yöresel yemekleri başka bir yörede bulunmayan lezzetleri sunmaktadır.

Gaziantep’in Yöresel Yemekleri

İlginizi çekebilir: Gaziantep’in Meşhur Yemekleri: En Meşhur 5 Yemek

Gaziantep, kültür çeşitliliğinin getirdiği pek çok farklı lezzeti tek bir coğrafyada birleştiren şehirdir. Gaziantep’in yöresel yemekleri ile farklı kültürlerin lezzetleri de sunulmaktadır. Gaziantep’in en iddialı olduğu alanlardan biri yöresel lezzetleridir.

Firik Pilavı
Klasik pirinç ya da bulgur pilavından farklı bir lezzet tatmak isteyenlere Gaziantep’in yöresel yemekleri içinde olan Firik Pilavı tavsiye edilir. Bulgurlar tütsülenir, farklı bir lezzete dönüşür.

Ham koparılan bulgurların tütsülenerek yemeğe katıldığı bu pilavda normal bir pilav tadı yoktur. Bu lezzeti benzersiz yapan en önemli faktör tütsüleme işlemidir.

gaziantep'in yöresel yemekleri

Simit Kebabı
Gaziantep’te kebabın her çeşidini bulabilirsiniz. Simit kebabı da bunlardan birisidir. Simit Kebabı kebap çeşitlerinden en sevilenlerindendir. Gaziantep’e has yöresel bir kebaptır. Simit adı verilen ince bulgur ve zırh kıyması ile hazırlanır.

Kebap sarımsakla donatılır. Özel şişlerde hazırlanır. Fırında pişirilir. Bulgur, kuzu kıyması, baharatlar ve sarımsakla yapılır. Fıstıklı yoğurt eşliğinde sunulur.

Yendiğinde önce acı bir tat alınsa da sonra ağız tada alışıyor. Simit Kebabı, Gaziantep’in yöresel lezzetleri içinde olan farklı bir kebap çeşididir.

gaziantep'in yöresel yemekleri

Pirpirim Aşı
Pirpirim Aşı’nda et ve sebze aynı yemektedir. Ekşi, acı ve baharatı aynı anda tadacağınız bir lezzettir. Gaziantep yemek kültürü içinde önemli bir yere sahip olan Pirpirim Aşı Gaziantep’in yöresel yemekleri içindedir.

Et ve sebzenin bir arada kullanıldığı klasik bir yemek olarak görülse de Pirpirim Aşı, içinde bulunan lezzetler ile oldukça ayrıcalıklı bir tada sahiptir.

gaziantep'in yöresel yemekleri

Mahşe (Şıhıl Mahşi)
Mahşe, daha çok Kabak Mıhşısı adı ile bilinir. Gaziantep’in yöresel yemekleri arasındadır. Kabakla yapılan tatlıları sevenler dahi denemiştir. Kabak dolmasına benzeyen bir görüntüsü vardır. Tatlı sevenlerin gözbebeği olan bir tattır.

Orijinal adı Şeyh-el Mahşi’dir. Bu da Dolmaların Şahı anlamına gelmektedir.

Yapılırken önce kabaklar kızartılır. Ve doldurulur. Hem iç malzemesi hem de yapılışı ile kabak dolmalarından çok farklıdır. Kabaktan böyle bir tatlının yapılması ve görünüşü sizi şaşırtabilir. Görünüşü kadar tadıyla da sizi yanıltacaktır.

Yağlı Köfte
Yağlı Köfte Antep usulü yapılan çiğ köftenin benzeridir. Gaziantep’in yöresel lezzetleri içindedir. Antep köylerinde çayla tüketilir. Çiğ köfte gibi yapılır ancak zeytinyağı kullanılır. Bu köfte için yöre halkı Kel Köfte adını da kullanır.

Yağlı Köfte Gaziantep’te etsiz yapılan nadir yiyeceklerden birisidir. Et sevmiyorsanız sizin için ideal bir lezzettir. Ayran ve çayla sunulur.

gaziantep'in yöresel yemekleri

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri