Gastronomi Gezileri

Mersin’in Meşhur Yemekleri: En Meşhur 5 Yemek

Mersin’de Ne Yenir?

Mersin’in geleneksel mutfağı oldukça renklidir. Değişik tatlar barındırır. Mersin’in meşhur yemekleri ise tam bir lezzet şölenidir.

Mersin’in Meşhur Yemekleri

İlginizi çekebilir: Ankara’nın En Meşhur Yemekleri: En İyi 5 Yemek

Mersin, 321 kilometrelik sahil bandıyla zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Ancak bir turizm şehri olması nedeniyle Arap, Yörük ve İç Anadolu mutfağından da etkilenmiştir. Mersin’in en ünlü yemekleri ise yeme de yanında yat dedirtecek türdendir.

Batırık
Mersin’in meşhur yemekleri arasında bulunan Batırık sadece Mersin’de değil Konya’da da bilinir. Ama burada, Mersin güneşinde kurutulan salça ve dağlarından toplanan otları ile başka bir lezzete sahiptir.

Batırık, bulgurla yapılır ve farklı olarak içine tahin ile yer fıstığı da katılır. Tadı kısıra benzer ama farklı olarak çorba kıvamına sahiptir. Batırık salata olarak da tanınır. Kebap yapan restoran ve lokantalarda meze olarak önden gelir.

mersin'in meşhur yemekleri

Karışık Çorba
Mersin mutfağının özünde Arap kültürü vardır. Bu nedenle Arap işi olan bir çorba Mersin’in meşhur yemekleri arasında yerini almıştır. Kış soğuğunda da yaz sıcağında da içilir. Bu çorbanın hammaddesi tavuktur.

Karışık çorbanın içinde nohut, mercimek gibi bakliyatların yanında unda olduğu için bol kalori içerir. Kullanılan acılı baharat ve biber salçası bu çorbayı Mersinli yapmaktadır. Bir diğer çeşidi ise tavuk yerine keklikle yapılanıdır.

mersin'in meşhur yemekleri

Lezzet Şöleni ile Mersin’i Tanıyın!

Tantuni
Tantuni, Mersin yemek kültüründe en büyük yeri tutan lezzetlerdendir. Mersin’e gelindiğinde herkesin denemesi gereken bu lezzet bir çeşit dürümdür. Hem tavuk hem biftek olarak tüketilebilen tantuni içerisine bazı yerler kuyruk yağı da koymaktadır. Yoğurtlu tantuni veya standart bir dürüm yiyebilirsiniz.

Tantuni kesinlikle Mersin’in meşhur lezzetleri arasında bulunur. Hem Mersin yerlileri hem de turistlerin çokça tükettiği ve sevdiği bir lezzettir. Tantuni, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenip coğrafi işaret almaya hak kazanmıştır.

mersin'in meşhur yemekleri

Etli Dövme Pilavı
Mersin’in meşhur yemekleri arasında bulunan Etli Dövme Pilav, düğün ve mevlitlerin vazgeçilmez menüsüdür. Özel günlerde tercih edilen bu pilav, adını içinde bulunan dövme buğdaydan alıyor.

Pilavı meşhur bir lezzete dönüştüren pirinç yerine kullanılan buğdaydır. Pilavda kullanılan dövme buğdaya nohut ilave edilir. Sonra tavuk ya da isteğe göre et katılır.

mersin'in meşhur yemekleri

Humus
Humusu çoğunlukla soğuk meze ya da ara sıcak olarak biliriz ama Humus, Mersinliler için ana yemektir. Humus, Mersin’in meşhur yemekleri içinde bulunur. Tereyağlı, sucuklu ya da pastırmalı olarak tercih edilir.

Humus yapmak için önce nohut haşlanır, haşlanmış nohut iyice ezilir. İçine kimyon, sarımsak, limon ve tahin katılır. Katılan tüm malzeme harmanlandıktan sonra üstüne acı biberli kızgın yağ dökülerek servis edilir.

mersin'in meşhur yemekleri

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri