Gastronomi Gezileri

Hatay’ın Sokak Lezzetleri ile Gastronominin Kalesini Keşfedin

Hatay'ın Nesi Meşhur?

Hatay mutfağı, sokağa taşmasını bilen bir mutfaktır. Hatay’ın sokak lezzetleri, sabaha, öğleye, yaza veya kışa göre farklılık gösteren ayrı bir mutfaktır.

Hatay’ın Sokak Lezzetleri

İlginizi çekebilir: Hatay’ın Yöresel Yemekleri ile İddialı Bir Sofra

Her bölgenin farklı bir yaşam tarzı ve buna bağlı yemek yeme ve yemek yapma şekli vardır. Hatay mutfağında ise yeme alışkanlıkları sokağa taşmış ve Hatay’ın sokak lezzetleri olarak seyyar satıcılar tarafından Mersin halkına sunulmuştur.

Simit
Simit önemli bir sokak lezzetidir. Sabah simidi, öğle simidi, ikindi simidi, akşam simidi, sokakta her vakit simit mevcuttur. Mersin’e özgü olan şehir simidinin içi yumuşak, dışı ise alt üst kızarmış, kıtır olur. Uzun süre kıtırlığını da korur.

Hatay’ın sokak lezzetleri arasında olan simidin hamuru nohut mayası ile yapılır. Nohut mayası, özel yapım gerektiren bir maya çeşididir. Nohut mayası nedeniyle simidin içi kurumaz ve kokusu diğer simitlerden farklı olur. Kolay bozulmaz ve uzun süre tazeliğini korur.

Cevizli Biber

Kurutulmuş biberler ılık su içinde yumuşayana dek bekletilir. Kırmızı Biber’lerin içinde olan tohumlu ve damarlı kısımlar temizlenir. Biber dövülerek püre haline getirilir. Soğan ince bir şekilde kıyılır ve biber püresine katılır.

İçine tuz, kimyon, ceviz ve etimek ilave edilerek iyice ezilir. Macun kıvamı alması sağlanır. İsteğe göre bu işlemler robotta da yapılabilir. Hatay’ın sokak lezzetleri arasında olan biber ezmesi servise hazırdır. Üstüne zeytinyağı gezdirilir.

hatay'ın sokak lezzetleri

 

Sembusek

Sembusek için kapalı lahmacunda denebilir. Hamuru el ile yoğrularak açılır. Hamur tava ya da saçta pişirilir. Sonra içine bol kıyma ve soğan konarak üstü kapatılır. Hatay’ın sokak lezzetleri arasında önemli bir yeri vardır. Sembusek’i lezzetli yapan ince kızarmış hamuru ile içindeki kıymaya katılan kimyon ve yeşil biberdir. Hatay’ın en çok tüketilen hamur işi lezzetlerindendir. Hamurun üstüne tereyağı eritilerek de tüketilir. İki tanesi doyurur.

hatay'ın sokak lezzetleri

Sarı Bülbül

Hatay sokaklarında seyyar satıcılar bardakta haşlanmış nohut satarlar. Bardakta nohut Sarı Bülbül ismiyle bilinir. Hatay’ın sokak lezzetleri arasında özel bir yere sahiptir. Sarı Bülbül bol baharatlı ve sıcak servis edilir.

Sarı Bülbül yediden yetmişe her yaştan Hataylının sevdiği bir lezzettir. Bu yiyeceği daha da lezzetlendirmek için içine küp doğranmış havuç, yeşilbiber, maydanoz, kırmızı pul biber katılır. Son olarak haşlanan nohutların üstüne toz biber, karabiber ve kimyon serpilir.

hatay'ın sokak lezzetleri

Kaytaz Böreği
Kaytaz Böreği, Hatay’ın sokak lezzetleri içinde önemli bir yere sahiptir. En lezzetli hamur işlerinden olan böreğin görüntüsü fındık lahmacuna benzer.

Kaytaz Böreği, hamuru elle açılır. Ortasına bol kıyma konur. Börek lezzetini içinde bulunan kıyma harcından alır. Öğle ve akşamları yenir.

hatay'ın sokak lezzetleri

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri