Gastronomi Gezileri

Mersin’in Sokak Lezzetleri Her Damak Tadına Hitap Ediyor

Mersin’de Ne Yenir?

Mersin’in sokak lezzetleri değişik tatları denemek isteyenler için bir lezzet şöleni. Sokak aralarını şenlendiren lezzetler hem göze hem mideye hitap ediyor.

Mersin’in Sokak Lezzetleri

İlginizi çekebilir: Mersin’in Yöresel Yemekleri ile Akdeniz’i Keşfedin

Mersin’de kendinizi sokak aralarında bulursanız şaşırmayın. Mersin’in sokak yiyecekleri bulundukları bölgeyi renklendiriyor. İster et sevin ister sebze Mersin’in sokak lezzetleri size hitap edecektir. Mersin’in en iyi 5 sokak lezzeti:

Tantuni
Mersin halkı balıktan çok et tüketmektedir. Et tercihini ise koyun ve kuzudan yana kullanırlar. Bu anlamda tam bir sokak lezzeti olan Tantuni’nin ünü Mersin’i aşmıştır. Tantuni büyük şehirlerin sokak lezzetleri arasında yerini çoktan almıştır.

Mersin’in sokak lezzetleri arasında öne çıkan Tantuni, biftek ve ya kaburgadan yapılır. Bu sokak lezzeti, Arap mutfağına aittir. Arapçada yumuşak anlamına gelir. Tantuni yapılırken etler satırla doğranır.

Etler haşlanır sonra domates, biber ve soğanla saçta kavrulur. Yağ olarak ise kuyruk yağı kullanılır. Tantuni dürüm ya da somun ekmek içinde sunulmaktadır. Tantuninin yanında köpüklü ayran veya acılı bir şalgam iyi gitmektedir.

mersin'in sokak lezzetleri

Sıkma
Yörüklerin bu bölge halkına bıraktığı bir sokak lezzeti de Sıkma’dır. Mersin’in sokak yiyecekleri arasında önemli bir yere sahiptir. Bu sokak lezzetinin kendine has bir tadı bulunmaktadır. Yufka incecik açılır ve saçta pişirilir. Yufkanın içine peynir, patates ve benzeri harçlar konularak sunulur.

mersin'in sokak lezzetleri

Mersin Ciğeri
Mersin’de ciğerin yeri başkadır. Farklı tariflerle sunulan ciğerin geçmişi 100 yıl öncesine dayanır. Mersin’in sokak lezzetleri arasında olan Mersin Ciğeri, kuzu ciğerinden yapılır.

Kuzu ciğeri ile kuyruk yağının şişe peş peşe dizilmesi ile yapılmaktadır. Mangalda pişirilir ve değişik mezelerle sunulur. Mersin’de ünlü bir sokak lezzeti olan ciğer, sokakların vazgeçilmez tatları arasındadır.

Mersin Mutfağı Herkese Hitap Ediyor!

mersin'in sokak lezzetleri

İçli Köfte
Mersin’de içli köfte çok yapılan ve tadına doyulmayan bir sokak lezzetidir. İçli köfte, Mersin’in sokak lezzetleri içinde önemli bir yere sahiptir. Kızartma ya da haşlama olarak iki şekilde sunulan içli köfte, Mersin’de haşlama olarak tercih edilir.

Yanında ayran ve salata ile sunulur. Mersin’in ünlü sokak yemeklerinden olan içli köfte, burada farklı yapılmaktadır. İç harcı cevizsiz ve şekli yuvarlaktır.

mersin'in yöresel lezzetleri

Kerebiç
Kerebiç, Mersin’in en leziz tatlılarından birisidir. Mersin’in sokak yiyecekleri içinde bulunan bu tatlı için içli köftenin şekerlisi diyebiliriz. Kerebiç’in dışı irmik, şeker ve yağ ile yapılır. İçine ise kıyma yerine ceviz ve Antep fıstığı konur. Bu sokak lezzeti beyaz bir köpüğün içinde satılmaktadır.

Bu beyaz köpük Çöven otundan yapılıyor. Çöven otu 5 saat kaynatıldıktan sonra yeşil bir su elde ediliyor. Bu su köpük olana dek çırpılıyor. Tarçın ve şekerle tatlandırılarak servis ediliyor.

mersin'in sokak lezzetleri

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri