Gastronomi Gezileri

Mardin’in Yöresel Lezzetleri: En Ünlü 5 Lezzet

Mardin Meşhur Lezzetler

Mardin’in yöresel lezzetleri ile Güneydoğu Anadolu mutfağını deneyimleyebilirsiniz. Birçok kültürün karşımından oluşan Mardin mutfağı sizleri bekliyor.

Mardin’in Yöresel Lezzetleri: En Ünlü 5 Lezzet

1Firkiye
Doğu mutfaklarında sıkça tercih edilen kuzu eti kullanılarak yapılan Firkiye yemeği, Mardin’in yöresel lezzetleri içerisinde yer almaktadır. Oldukça ilgi çekici ve değişik bir lezzet olan Firkiye, çağla ile kuzu etinin buluşmasından ortaya çıkmış bir lezzet olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kuzu eti kuşbaşı şeklinde doğranır, soğan eklenerek kavrulur. Çağlalar ise bu yemeğin en önemli yapı taşı sayılmaktadır. Firkiye yaparken çağlalara ve etin kuzu eti olmasına dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

2- İncasiye
Mardin dışında çok fazla bilinen bir yemek olmayan İncasiye, tam bir yöresel tat olarak karşımıza çıkıyor. Aslında Osmanlı saray mutfağı esintilerini üzerinde taşıyan yemek, kuru siyah erikle tatlandırılmaktadır. Osmanlı mutfağı içinde yeşil ve kırmızı erik ile yemek tatlandırma hamlesi oldukça fazla kullanılır. İncasiye de siyah erikle güzelleşen bir yemek.

Kuşbaşı etin ve sağlıklı kara eriğin buluşması olan İncasiye Mardin’in yöresel lezzetleri arasında kendine yer bulmayı başarmıştır.  İncasiye, Alluciye ile benzerlik gösteren bir yemektir ancak Alluciye, ülke genelinde daha çok bilinir. İncasiye ise Mardin’de yediğinizde çok daha fazla keyif alacağınız yemeklerden biridir.

mardin'in yöresel lezzetleri

Mardin’in 5 Yöresel Yemeği ile Mardin Mutfağını Keşfedin!

3- Yumurtalı Bello
Aklınızda birleştirmeye kalktığınızda belki anlamlı bir bütün oluşturmuyor ama Bello, tadabileceğiniz en güzel lezzetlerden biri. Özellikle mercimek köftesi sevenler Bello’ya bayılacak. Klasik mercimek köftesinden çok da farkı olmayan Bello’nun Mardin’in yöresel lezzetleri içinde sayılmasının sebebi, yumurtayla yapılan daha farklı bir versiyon olması.

Bello, yumurtalı mercimek köftesi kısaca ve Mardin’de en çok tüketilen yiyeceklerden bir tanesi. Mardin’e gittiğinizde kesinlikle denemeniz gereken lezzetlerin başında geldiğini söylemeliyiz.

mardin'in yöresel lezzetleri

4- Lebeniye Çorbası
Ferah bir yoğurt çorbası ve köftelerin birleşimiyle oluşan oldukça iyi bir lezzet. Lebeniye çorbası nohut, pirinç, yoğurt ve minik misket köftelerin birleştirilmesiyle oluşur. Servis esnasında üzerine yağ yakıp dökülür. Lebeniye çorbasını içerken parmaklarınızı yiyeceksiniz.

Oldukça doyurucu bir çorba olan Lebeniye çorbası, evlerinizde de kolaylıkla yapabileceğiniz Mardin’in en ünlü yöresel yemeklerinden bir tanesidir.

mardin'in yöresel lezzetleri

5- Sumak Şerbeti
Kulağa çok ilginç gelen bu lezzet; yemeklerde, salatalarda kullanılan sumağın şerbetinin yapılmasıyla oluşmaktadır. Mardin mutfağında çok fazla kullanılan sumak, bu alanda da değerlendirilmiş. Mardin’in yöresel lezzetleri içinde olan sumak şerbeti, söylenenlere göre yağ yakımını da hızlandırıyor ve kilo vermenize yardımcı oluyor.

Sumak çekirdeklerinin ılık suda bekletilip daha sonra limon ve balla tatlandırılmasıyla yapılır. Daha sonra buz atılarak serin ve ferah bir içecek olarak sunuluyor. İsteğe göre zencefil ve tarçın da konularak servis edilebilmektedir.

mardin'in yöresel lezzetleri

İlginizi çekebilir: Mardin Ulu Camii Gezisi & Dini-Kültürel Turu

Daha fazla gastronomi gezisi haberi okumak isterseniz bizi takip etmeye devam edin! Aynı zamanda internet sitemizden gezi rehberlerine de göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri