FestivallerGastronomi GezileriŞanlıurfa

2. Birecik Gastronomi Festivali Ne Zaman

Gastronomi Festivali Nerede?

Birecik’in, tarihini, doğal güzelliklerini ve en önemlisi de mutfağını tanıtmak amacı ile 2022 yılında 2.Birecik gastronomi festivali adı altında tekrar düzenlenmesine karar verilmiştir. Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) öncülüğün de Birecik belediyesinin desteği ile Birecik Sahil Parkında, ilk kez 2021 yılında düzenlenmiştir.

Bir birinden güzel lezzetlerin sunulduğu festivale, ulusal ve yerel basının yanı sıra çok sayıda vatandaş yoğun ilgi göstermiştir. İlçe gastronomi açısından yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelebilecek potansiyele sahiptir.

Birecik Gastronomi Festivali Ne Zaman?

2.Birecik gastronomi festivali, 24-25 Eylül 2022 tarihinde düzenlenecektir.

Festivalde Tanıtılması Düşünülenler

2.Birecik gastronomi festivalinde de bölgenin kültürü, tarihi, doğal güzellikleri, yöresel ürünleri ve mutfağı tanıtılacaktır. Düzenlenecek olan etkinlikler, festival tarihine yakın bir zamanda açıklanacaktır.

Patlıcan kebabı, çarpana, erik tavası, haspeliaş, mumbar, püşürük, şişbelek yöreye özgü yemeklerden bazılarıdır. Birecik, Peygamberler şehri Şanlıurfa ilimize bağlı 96 bin nüfuslu şirin bir ilçedir. Fırat Nehri kıyısında yer alan ilçe, Şanlıurfa’ya 83 km uzaklıkta, Gaziantep’e ise 63 km uzaklıkta yer almaktadır. İlçenin, Suriye ile sınırı da bulunmaktadır.

Fırat boyunca uzanan düzlüklere sahip olan Birecik’te tarım önemli bir yer tutmaktadır. Zeytin ağaçları ve fıstık ağaçlarının da bulunduğu ilçede pamuk, buğday, arpa, mercimek de yetiştirilmektedir. Hayvancılığında yapıldığı ilçede, küçükbaş hayvancılık da önemli bir geçim kaynağıdır.

2

Birecik Tarihi

Fırat nehri, Birecik tarihinde önemli bir etken olmuştur. Su kenarında yer alması nedeni ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hitit’lere kadar dayanan tarihi sırasıyla Asur, Pers, Makedon, Roma İmparatorluğu,  Bizans, Abbasi’ler, Büyük Selçuklu Devleti,  Artuklular, Memlukler, Karakoyunlular, Akkoyunlular ve nihayetinde Osmanlı İmparatorluğuna ’da ev sahipliği yapmıştır.

Birecik’te Gezilecek Yerler

Birecik ilçesine geldiğinizde kesinlikle görülmesi gereken yerlerden bazıları şu şekildedir.

Birecik Kalesi

13.yy da Asurlular döneminde yapıldığı bilinen kale, zaman içerisinde onarımlar görmüştür. Büyük çoğunluğu tahrip olmuştur. Kale surlarının Urfa ve Meçan kapısı hala ayaktadır.

Fırat Nehri Sahil Şeridi

Martı sesleri arasında balık tutabileceğiniz, yürüyüş ve park alanları ile ailece rahat vakit geçirebileceğiniz, kafelerinde günün yorgunluğunu atabileceğiniz muhakkak görülmesi gereken bir yerdir.

Mahmutpaşa Cami ve Hamamı

Kent merkezinde yer alır. Tek minareli ve avlusunda şadırvana sahip olan caminin hemen yanında hamam mevcuttur. Cami 1573 yılında Mahmut Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Ulu Cami

1365 yılında Memluklü Sultanı tarafından yaptırılmıştır. Tarihi görünümünü koruyan cami, kent merkezinde yer alır.

Kelaynak Kuşları

Dünyada sadece Nil nehri çevresinde ve Birecik’te yaşamakta olan Kelaynak kuşlarının, neslini devam ettirmek amacı ile kurulan,  Kelaynak üreme istasyonu görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Doğası, tarihi, kültürü ve insanları ile bu güzel ilçeyi tanımak için; 2.Birecik gastronomi festivali iyi bir fırsat sunmaktadır.

Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri