Gastronomi Gezileri

Sushi Çeşitleri: Japon Mutfağının Ünlü Yemeği

Suşi Nedir?

Sushi, Japonya mutfağının vazgeçilmez tatlarından biri. Hatta öyle ki standart mutfağımızın ve dünya mutfağının dışında kalan bir lezzet olsa da oldukça adı duyulmuş bir lezzet. Çiğ balık denildiği zaman akla gelen bu tat, çoğu kişinin karşı olduğu sevenlerin de sıkı savunucusu olduğu bir Asya yemeği. Bu kadar sevilince de birçok çeşidiyle karşımıza çıkmaya devam ediyor. Sushi çeşitleri, içerisine konulan malzemeden dışındaki malzemelere kadar farklılık gösterse de ana maddeleri belli. Şari, Nori, Neta ve çeşnilerden oluşan bu lezzet hakkında daha önce sizinle detaylı bir gastronomi gezisi yazısı paylaşmıştık. Eğer Sushi çeşitleri kısmına geçmeden önce Sushi nedir, nasıl yapılır merak ediyorsanız sizi şöyle alabiliriz:

Japon Mutfağının Vazgeçilmez Lezzeti Suşi (Sushi) Nedir?

Sushi Çeşitleri

1- Maki
Sushi çeşitleri
içerisinde, Sushi kelimesini ilk duyduğumuzda aklımızda canlanan ilk görüntü bir makidir. Ortada bir parça balık, sebze; bu ürünleri çevreleyen Şari ve onu da bambu hasır sayesinde çevreleyen Nori, yani yosun. İşte bu görüntü makidir. Makinin kendi çeşitleri vardır. Bu çeşitler: Futomaki, Hosomaki, Temaki, Negitoromaki.

sushi çeşitleri

2- Uramaki
Klasik Sushi çeşidi olan makinin tersten sarılmış hali Uramaki olarak geçer. Yani Sushi yosunu olan Nori, dışarıda değil bu sefer içeri katmanı çevreler haldedir. Uramakiye dışarıdan baktığınızda göreceğiniz ilk ürün Şari, yani pilavdır. Aynı zamanda dış katmanda pilavın üzerinde çıtır çıtır susam vardır. Bu Sushi çeşitleri için oldukça iyi bir tercihtir, güzel bir tat verir.

sushi çeşitleri

3- Nigiri
Sushi çeşitleri
arasında olan Nigiri, yosunun olmadığı bir çeşittir. Burada pirince elle şekil verilir ve daha sonra üzerine çiğ balık dilimi konularak tamamlanır. Nigiri yapılırken genellikle somon, dil balığı ya da karides kullanılmaktadır. Bazı restoranlarda balık çiğ olduğundan tadı yumuşatmak için pirinç ve balık arasındaki katmana Wasabi ekleyebilmektedir.

sushi çeşitleri

4- Chirashi
Dağınık Sushi çeşididir. Tabağın en altında pirinç, üzerinde ise çiğ balık dilimleri ve diğer deniz ürünleri bulunmaktadır. Yosun, Chirashide de bulunmaz. Bu sebeple de Nigiri’ye benzetilmektedir. En hızlı hazırlanan Sushi çeşitleri arasındadır.

sushi çeşitleri

5- California Roll
Modern Sushi çeşitleri arasındadır ve muhtemelen Türkiye’deki Sushi restoranlarında en çok tercih edilen de California Roll’dür. Kesinlikle Nigiri ve Maki’nin daha lezzetli olduğunu söyleyelim. Ayrıca içinde yengeç, salatalık ve balık yumurtası bulunur. Bilinenin aksine Sushi denemek istiyorsanız başlamanız gereken California Roll değil daha çok somon balığının olduğu türler olmalıdır.

1-55

6- British Columbia Roll
Sushi’ye başlamak için en idealidir. Yine modern türlerden biri olmasının yanında ızgara edilmiş veya kızartılmış somon balığı ile yapılması çiğ olmadığı anlamına geliyor. Salatalık ve tatlı sosla tatlandırılan British Columbia Roll, çiğ balık yiyemem diyenler için ideal lezzet!

b.c roll

Bu içerikte Japon mutfağının en özel lezzetlerinden biri olan Sushi hakkında gerekli olabilecek tüm bilgilerden söz edilmiştir. Buna benzer daha birçok gastronomi ve gezi içerikleri için GeziLinki YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri