Gastronomi Gezileri

Tapas Nedir? Tapas Nasıl Yapılır? İspanyol Mutfağına Bir Bakış

İspanyol Mutfağının Meşhur Lezzeti: Tapas

Başlıklar

Tapas Nedir?

Tapas, İspanyol mutfağının dünyaya açılan kapısıdır. Bu lezzet zaman içinde öyle popüler olmuştur ki İspanyol mutfağı denilince dünyada akla gelen ilk yemeklerden biri olmaya başlamıştır. Oldukça değişik şekilde çeşitlendirip özgür biçimler verebileceğiniz bir lezzet olmasının yanında yapımı da oldukça kolaydır. Ana iskeleti sabit tuttuğunuz sürece Tapas’ı kafanıza göre çeşitlendirebilir, damak tadınıza istediğiniz kadar uydurabilirsiniz.

Tek ve özel bir tarifi yok, Tapas farklı malzemelerle hazırlanan atıştırmalıkların genel adı. Bu popüler yemeğin adı, İspanyolca bir kelime olan “tapar” kelimesinden gelmektedir. Tapar kelimesinin anlamı “üzerini örtmek”tir. Neden bu yemeğe, üzerini örtmek anlamına gelen bir isim konulduğuna dair çok değişik rivayetler olmasına rağmen en popülerini sizlerle paylaşabiliriz!

tapas

En popüler rivayet İspanyolların ziyafetlerine dayanıyor. Bol yemekli ve bol içkili ziyafetler sırasında içeceklere böcek, sinek gibi canlıların kaçmaması için tabaklarla içkilerin ağız kısımlarını kapattıkları rivayet ediliyor. Bu bardak ağızlarına koydukları tabakların üzerine ise atıştırmalıklar koyuyorlarmış. İşte böylece bu atıştırmalıklara, üzerini örtmek anlamına gelen Tapar’dan türeyen Tapas adı veriliyor.

Ortaya çıkan bu atıştırmalık tüm dünyaya yayılmış durumda. Bunun sebebi ise domates ve peynirden karidesten kalamara birçok malzeme ile bu yemeği yapabiliyor olmanız. Bazen yalnızca atıştırmalık, bazen yemek, bazense meze olarak tüketilen Tapas sizleri bekliyor!

Nasıl Yapılır?

Tapas’ın birçok çeşidi bulunuyor demiştik. Tapas’ın çok farklı tariflerini görebilirsiniz ama bunların hepsinin başında ekmek geliyor. Ekmek dilimleri Tapas için ana malzeme. Ancak İspanyollar dahil dünyanın birçok yerinde Tapas, kızarmış ekmekle daha çok tercih ediliyor. Klasik Tapas genel anlamda kızarmış ekmek dilimi üzerine peynir, domates gibi basit malzemelerle oluyor. Ancak bunun birçok çeşidi var.

Örneğin Patatas Bravas en sevilen çeşitlerinden biridir. Ana malzemesi patatestir ve acılı ve sarımsaklı sosla beraber sunulan bir türdür. Genellikle meze olarak tercih edilir. Ançüezli, keçi peynirli, enginarlı, mantarlı olacak şekilde damak tadınıza göre şekillendirebileceğiniz birçok türü vardır.

tapas
EKMEKSİZ TAPAS ÇEŞİTLERİ

Tüm bu çeşitli malzemelerle kolaylıkla yapabileceğiniz bir lezzet olduğunu söylesek yalan söylemiş olmayız. Dediğimiz gibi ana iskelet ekmek dilimleri veya kızarmış ekmek olduğu sürece bir sürü Tapas yapmak mümkün. Ancak bazen ekmeğe de bağlı kalınmadığı durumlar olmuyor değil. Ne de olsa İspanyol atıştırmalıklarının neredeyse tamamına verilen bir isim bu.

Özellikle içkilerin yanında, akşamları dostlarınızla oturduğunuzda çabucak yapabileceğiniz bir dünya lezzeti. Şimdiden afiyet olsun. Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu