Gastronomi GezileriKırklareli

Kırklareli’nde Ne Yenir? Kırklareli’nin Meşhur Yemekleri

Kırklareli’nin Yöresel Yemekleri

Trakya’nın en köklü kültürel ve tarihi geçmişe sahip şehirlerinden biri olan Kırklareli mutfak kültürü olarak da gelişmiş bir yerdir. Bundan önceki içeriklerimizde Trakya’nın diğer önemli şehirleri olan Edirne, Tekirdağ ve Çanakkale gibi yerlerin yöresel yemekleri hakkında bilgi vermiştik. Bu içeriğimizde ise Kırklareli’nin meşhur yemekleri hakkında bilgiler sunulmuştur. Peki Kırklareli’nde ne yenir? İşte Kırklareli’ne yeni bir rota çizmeye hazırlananlar ya da şehri gezip görmekte olanlar için Kırklareli yöresel yemekleri…

Papara

Kırklareli'nin meşhur yemekleri

Bayat ekmeklerin değerlendirildiği çok lezzetli ve bir o kadar da farklı bir yemek olan “Papara” başta Kırklareli olmak üzere Trakya’nın genelinde oldukça meşhurdur. Esasında bu yemek balkan ülkelerinin de geleneksel yemekleri arasındadır. Batı Marmara’da papara olarak bilinse de Karadeniz ya da Doğu Marmara’da “Ekmek Makarnası” olarak da bilinmektedir. Bu yemekte taze ekmek de kullanılabilir ancak kıvamının daha iyi olması için bayat ekmek kullanılması tercih edilmektedir. Küp şeklinde doğranan ekmekler geniş bir tepsiye serilir. Ayrı bir tava içerisinde tereyağı, zeytinyağı ya da bu ikisinin karışımı ısıtılır ve içerisine ince kıyılmış soğan ilave edilir. Daha sonra isteye bağlı olarak içerisine kıyma ya da et koyulur. Domates salçası da ilave edilerek sos hazırlanır ve sıcak sıcak tepsideki ekmeklerin üstüne dökülür. Burada asıl önemli nokta ıslanmamış hiçbir ekmeğin kalmamasıdır. Son olarak yine isteye bağlı bir şekilde sarımsaklı yoğurt dökülerek servis edilebilir. Bu yemek Kırklareli’nde ve Trakya’nın birçok şehrinde neredeyse her evde pişmektedir. Ayrıca Kırklareli’nde ev yemekleri çıkaran restoranlarda bu yemeği bulabilmeniz mümkündür.

Kuzu Kapama

Kırklareli'nin meşhur yemekleri

Kırklareli’nin meşhur yemekleri arasında kuzu kapama olmazsa olmazlardan biridir. Her yörede farklı şekilde yapılan ancak nihayetinde kuzu eti ile hazırlanan, hazırlanışı basit ama çok lezzetli bir yemektir. Bu yemeğe kuzu kapama denilmesinin sebebi pişirme kabının ortasına kuzu etlerinin oturtulup üzerinin ısıya dayanıklı bir başka kap ile kapatılarak yavaş yavaş pişmesinin sağlanmasıdır. Ancak eskiden bu şekilde hazırlanırmış. Günümüzde sahip olduğumuz tencereler göz önünde bulundurulduğunda böyle bir kapama tekniğine gerek duyulmamaktadır. Evde tencereler yardımıyla da kolaylıkla kuzu kapama yemeğini hazırlayabilir ya da Kırklareli’nde bulunan restoranlarda bu yemeğin orijinal halini yiyebilirsiniz.

Labada Borani

Hem Trakya’nın hem de Kırklareli’nin birçok yerinde oldukça meşhur olan ve labada ile hazırlanan bu yöresel yemek özellikle et sevmeyenler için güzel bir seçenek olabilir. Bu yemek genellikle meze olarak ana yemeklerin yanında tercih edilir. İçerisinde yer alan malzemeler labada, ayçiçek yağı, yumurta, yoğurt, sarımsak ve tuzdan ibarettir. Öncelikle labadalar ayıklanır yıkanır ve daha sonra orta kesim doğranarak yağda kavrulur. Ardından ayrı bir tavada iki yumurta karıştırılarak pişirilir ve pişirilen yumurtalar labadanın üzerine eklenerek karıştırılır. Son olarak sarımsaklı yoğurt hızlanır ve karışımın üzerine dökülerek servis edilir. Evde bile kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu tarifi Kırklareli’nde deneyebilirsiniz.

Sini Mantısı

Kırklareli'nin meşhur yemekleri

Birçok yörede yapılan ve özellikle Türk mutfağı ile özdeşleşen sini mantısı, Trakya yöresinde de sıklıkla yapılmaktadır. Mantının her türlüsünü severim diyenlerdenseniz; sini mantısını da mutlaka denemelisiniz. Yapımı biraz zahmetli olsa da hamur işinden anlayanlar için çok da zor bir yapılışı yoktur. Eğer sini mantısını asıl yerinde yani Trakya’da denemek istiyorsanız; Kırklareli’nde, ev yemekleri konseptinde menüler çıkaran restoranları tercih etmelisiniz.

Papaz Yahnisi

Kırklareli'nin meşhur yemekleri

Kırklareli’nin meşhur yemekleri listemizin son sırasında papaz yahnisi yer alıyor. Soğan yahnisi olarak da bilinen bu yemek hem oldukça lezzetli hem de doyurucu ana yemeklerden biridir. Şehirde oldukça popüler bir yere sahiptir. Özellikle de düğün gibi toplu organizasyonlarda papaz yahnisi sıklıkla tercih edilmektedir. Bu yemeği Kırklareli’nin ev yemekleri hazırlayan restoranlarında bulabilmek mümkündür.

Bu yazı dikkatini çekebilir: Babaeski gezilecek yerler

Bu içeriğimizde Kırklareli’nde ne yenir sorusuna yanıt aramaya çalıştık. Kırklareli geziniz esnasında farklı ve yöreye özgü lezzetler denemek istiyorsanız bu içeriğimizden yararlanabilirsiniz. Buna benzer daha birçok gastronomi ve gezi içerikleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz. Pınarhisar Gezilecek Yerler: Kırklareli Pınarhisar Gezi Rehberi

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri