Kırklareli

Pınarhisar Gezilecek Yerler: Kırklareli Pınarhisar Gezi Rehberi

Kırklareli - Pınarhisar'da Nereler Gezilir?

Kırklareli‘nin Pınarhisar ilçesi Trakya bölgesinin tarihi ve kültürel sürecinin birçok aşamasında önemli bir role sahip olmuştur. Yörede yapılan çalışmalarda insan varlığına dair ilk çağların çok erken dönemlerine tarihlenen izler bulunmuştur. Komşu ilçe olan Vize ile birlikte bir bütünlük göstermiş, tarih ve kültür mirasına önemli katkılar sunmuştur. Pınarhisar’da gezebileceğiniz çok sayıda tarihi ve kültürel varlıklar bulunur. Bununla birlikte ilçede camiler, türbeler, şehitlikler, mesire alanları ve müzeler bulunmaktadır. Pınarhisar gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerine çeşitli alternatifler sunmaktadır. İşte Kırklareli Pınarhisar gezisi için gerekli bilgiler…

Pınarhisar Tarihi

İlçede tarihi yerler bakımından gezilebilecek çok sayıda kalıntı bulunmaktadır. Yapıların ve kalıntıları birçoğu günümüze ulaşmış olsa da bir kısmı ise yok olmuştur. Pınarhisar’da tarihi yerler olarak; Pınarhisar Kalesi ve Sur Kalıntıları, İndere Mağarası, Hisarcık Tepe Kalesi, Mahya Tepe ve Manastır Tepe Kaleleri, Hundi Hatun Cami, Sadık Ağa Cami, Binbir Oklu Ahmet Baba Türbesi, Poyralı ve Cevizköy Balkan Şehitlikleri gibi yerler sıralanabilir.

Pınarhisar’da Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Pınarhisar gezilecek yerler denildiğinde akla daha çok tarihi öneme sahip yapılar gelse de ilçede gezilebilecek mesire yerleri, parklar, göletler, köyler ve müzeler bulunmaktadır.

Evciler Göleti

Pınarhisar gezilecek yerler

Pınarhisar halkının en çok bildiği ve en çok tercih ettiği doğal alanlardan biridir. Trakya’da bulunan göletlerin etrafı genellikle düz ve ağaçsız olsa da burası ağaçlarla çevrili doğası harika bir alandır. Doğayla iç içe olmayı sevenlerin, piknik yapmak isteyenlerin, kamp yapmak isteyenlerin Pınarhisar’da gezip görebileceği Yerlerden biridir. Alanda kocaman bir gölet bulunmaktadır. Ziyaretçiler genellikle bu gölet etrafında vakit geçirmektedir. Ayrıca aracınızla gölün yakınlarına kadar gelebilirsiniz. Evciler Göleti’nde yılın çeşitli dönemlerinde şenlikler düzenlenmektedir. En önemli etkinlik ise Kano Şenlikleri’dir. Alanın turizm cazibesini artırmak için bundan önceki senelerde kano yarışı şenlikleri düzenlendi bu organizasyon uzun yıllar boyunca da devam etti. Evciler Göleti Pınarhisar ilçesinden yaklaşık 16 km uzaklıkta yer alır. Şehir merkezine olan uzaklığı ise yaklaşık 40 kilometredir.

Poyralı Köyü Kültür Evi

Pınarhisar gezilecek yerler

Pınarhisar ilçesinin yaklaşık 6 km doğusunda kalan Poyralı Köyü, tarihi süreç içerisinde incelendiğinde önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir. Osmanlı – Rus Savaşı esnasında Plevne’nin Lofça kazasından buraya 60 aile göç edip yerleşmiştir. Bu göçlerde; önemli yazarlar, bilim insanları, bürokratlar gibi insanlar köye gelmiş ve köyün ileri gelenlerinden olmuşlardır. Böylelikle ilçenin köklü kültürü ve tarihi dokusunun korunup geleceğe aktarılabilmesi için 2008 senesinde köye bir kültür evi açılmıştır. Pınarhisar’a gelenlerin veya İğneada’ya giden tatilcilerin en uğrak yerlerinden biri olmuştur. Kültür evi içerisinde geleneksel usullere göre hazırlanmış el dokuması ürünler yer alır. Yöre halkı burada tezgahlar açarak el dokuma ürünlerini satmaktadır. Poyralı Köyü; Kırklareli şehir merkezinden yaklaşık 36 km uzaklıkta, Pınarhisar ilçesinden ise 7 km uzaklıkta yer alır.

Tümülüsler

Pınarhisar gezilecek yerler

Pınarhisar ve çevresi, Traklar dönemine işaret eden ve tümülüsler bakımından da oldukça zengin olan bir bölgedir. Pınarhisar; Vize, Lüleburgaz ve Kırklareli arasında önemli bir dağılım gösteren tarihi yerler içerisinde bir bütünün parçasıdır. İlçe merkezine bağlı tüm buluşlar çoğunlukla Pınarhisar Ovası’nda toplanmıştır. Özellikle Istranca Dağları’nın eteklerinde bulunan İslambeyli Köyü’nde 100 binlerce yıllık tümülüsler bulunmaktadır. Burada, tümülüsler içerisinde dönem dönem araştırmalar yapılmaktadır. Pınarhisar’da tarihi bir yer gezmek istiyorsanız tümülüsler doğru bir tercih olabilir.

Pınarhisar Kalesi ve Sur Kalıntıları

Pınarhisar gezilecek yerler

Pınarhisar gezilecek yerler içerisinde son sırada Pınarhisar Kalesi ve Sur Kalıntıları bulunmaktadır. Kalenin yapılış tarihine dair kesin bir bilgi bulunmasa da beşinci yüzyılda Bizans döneminde yapıldığı varsayılmaktadır. Bizans’ın karakollarından biri olarak kullanılan bu kalenin surları oldukça devasa ve korunaklı bir şekilde inşa edilmiştir. Kale çevresinde gezebileceğiniz yerler olarak park ve kaynak suları örnek gösterilebilir. Ali Özer Parkı, kale sularının yer aldığı tepenin hemen bitiminde yer almaktadır ve önemli kaynak sularının yeryüzüne çıktığı pınarlar da buradadır. Pınarhisar Kalesi ilçe merkezinden yaklaşık 900 metre uzaklıkta yer alır ve şehir merkezine ise 30 km uzaklıktadır.

Pınarhisar Yeme İçme

1-28

Yörenin mutfağı oldukça zengindir. Köy gezileri yüzde başlıca denemeniz gereken lezzetler arasında peynir çeşitleri yer alır. Pınarhisar köylerinde mandıralar önemli bir yere sahip olduğundan burada çok lezzetli peynirler ve yoğurtlar yiyebilirsiniz. Bununla birlikte akşam yemeği için ise Kaynarca’nın meşhur kaynak sularında yetişen alabalıklar güzel bir tercih olabilir.

Pınarhisar Konaklama

İlçede ideal düzeyde konaklayabileceğiniz konaklama alternatifleri bulunmaktadır. 5 yıldızlı oteller bulunmasa da 3 ve 4 yıldızlı oteller bakımından yeterli düzeydedir.

Pınarhisar Ulaşım – Pınarhisar’a Nasıl Gidilir?

İlçe şehir merkezinde yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunur. Ayrıca ilçenin İstanbul”a olan uzaklığı 160 km, Edirne‘ye olan uzaklığı 90 km ve Tekirdağ‘a olan uzaklığı ise 70 kilometredir.

Bu içeriğimizde Kırklareli’nin en meşhur ve en gezilesi ilçelerinden biri olan Pınarhisar hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Yolunuz Pınarhisar’a düştüğünde bu içeriğimiz sizlere rehberlik edebilir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz. Babaeski

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri