Kırklareli

Kırklareli Müze Rehberi: Kırklareli Gezilebilecek Müzeler

Kırklareli’nde Gezilecek Müzeler

Trakya’nın hem tarihi dokusu hem de doğal güzellikleriyle en özel şehirlerinden biri olan Kırklareli, ziyaretçilerine çok çeşitli gezi alternatifleri sunmaktadır. Şehirde gezip görebileceğiniz birçok tarihi ve turistik yerler bulunmaktadır. Bunlar için Kırklareli gezi rehberi ve Kırklareli’nde ne yapılır içeriklerimize tıklayarak şehri daha yakından tanıma fırsatına sahip olabilirsiniz. Bunlar haricinde Kırklareli’nde gezip görebileceğiniz çok güzel müzeler de bulunmaktadır. İşte GeziLinki ailesi olarak bu içeriğimizde Kırklareli gezilebilecek müzeler hakkında öneriler sunulmuştur. Detaylı ve özenli bir şekilde hazırlamış olduğumuz Kırklareli müze rehberi içeriğimiz sizlerle…

Kırklareli Müzesi

Kırklareli gezilebilecek müzeler

Şehir merkezinde bulunan Kırklareli Müzesi, 1993 senesinde açılmıştır. Ancak müze binası çok daha eski bir geçmişe sahip olup 1894 senesinde, dönemin Belediye Başkanı Hacı Mestan Efendi tarafından yaptırılmıştır. Bu bina 1962 senesine kadar belediye binası olarak hizmet vermiş ve yaklaşık 8 sene sonra da çürümeye terk edilmiştir. Daha sonra binada çeşitli restorasyon süreçleri başlamış ve 1993 senesinde tamamlanarak müze olarak kullanıma açılmıştır.

Müze 2 katlıdır ve bir de bodrum katı vardır. Kültür ve doğa, etnografya, arkeoloji şeklinde toplam 3 bölümden oluşmaktadır ve 1882 tane sikke, 1110 tane arkeolojik eser ve 515 tane de etnografik eser sergilenmektedir. Müze, Kırklareli ve çevresindeki alanlarda tarihi araştırmaları desteklemek üzere hizmete açılmıştır. Bölgenin doğal ve kültürel varlıklarını tescil etmekle yükümlüdür ve şehrin en önemli müzesi konumundadır.

Kırklareli gezilebilecek müzeler

Müzenin doğa müzesi bölümünde bölgeye özgü onlarca kuş ve memeli çeşidi sergilenmektedir. Üstelik sergilenen canlıların bir bölümü nesli tükenmiş ya da nesli tükenme tehlikesi altındadır. Daha çok öğrencilerin ve araştırmacıların ilgisini çeken bir alandır. Arkeoloji bölümünde ise Kırklareli ve çevresindeki kazı çalışmalardan elde edilmiş eserler ve fosiller sergilenmektedir. Ayrıca burada Antik Yunanistan, Antik Roma, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu gibi devletlerin madeni para örnekleri sergilenmektedir. Müze şehir merkezinde oldukça işlek bir noktada yer almaktadır. Haftanın her günü saat 10.00 ile 16.00 arasında ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Atatürk Evi

Kırklareli gezilebilecek müzeler

Kırklareli gezilebilecek müzeler içerisinde mimari ve kültürel dokusuyla son yıllarda şehrin en çok ilgi gören müzesi Atatürk Evi’dir. Atatürk Evi, “Kentsel Sit Alanı” olarak tescil edilen Yayla Mahallesi içerisinde yer almaktadır. Burası, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te dünyaya gelmiş olduğu evin kopyası olarak hazırlanmıştır. Kırklareli Belediyesinin çabaları ve Kırklareli halkının desteği ile yapımı 17 Ocak 2018 tarihinde tamamlanmıştır. Evin hazırlanışı sürecinde en ince ayrıntılara kadar öne verilmiş ve birebir Selanik’teki ev ile aynısı olması adına çaba gösterilmiştir. Müze içerisinde Atatürk’ün ve Atatürk’ün aile bireylerinin balmumu heykelleri bulunmaktadır. Duvarlar, Atatürk’ün çocukluk döneminden itibaren ölümüne kadar olan süreçteki fotoğrafları ile kaplıdır. Buna ek olarak müzenin bahçe bölümü de oldukça başarılıdır. Hem peyzaj düzeni olarak hem de bahçesinde sergilenmekte olan Macar yapımı traktör ile görülmeye değer bir alandır. Müze şehir merkezinde bulunduğundan toplu taşıma araçlarıyla kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir.

Aşağı Pınar Açık Hava Köy Müzesi

Kırklareli gezilebilecek müzeler

Kırklareli şehir merkezinde, Pınar Mahallesi’nde bulunan Aşağı Pınar Açık Hava Köy Müzesi, Avrupa ve Anadolu medeniyetlerine ait birçok eserin sergilendiği bir açık hava müzesidir. Müzede ahşap detaylar fazlasıyla bulunmaktadır ve tasarım olarak oldukça göze hitap eden bir görünüme sahiptir. Tarih öncesi döneme ilgi duyanlar için oldukça keyifli bir deneyim olabilir. Peki bu müzeyi neden gezmeliyim diye sorabilirsiniz. Müze, köy yaşamını gerçekçi bir şekilde yansıtmıştır ve özellikle içerisinde yer alan cansız mankenler, zaman tüneli gibi unsurlar görülmeye değer güzellikler sunmaktadır. Bu tema kapsamında gezebileceğiniz müzelerin sayısı ülke çapında bile oldukça az olduğundan Kırklareli ziyaretiniz esnasında mutlaka gezip görmeniz tavsiye edilmektedir. Müzeye girişler ücretli olup 10 TL civarında bir ücreti vardır. Haftanın her günü saat 10.00 ile 19.00 arasında ziyarete açıktır.

Ali Rıza Efendi Kültür Evi

Kırklareli gezilebilecek müzeler

Kırklareli gezilebilecek müzeler içerisinde son sırada Ali Rıza Efendi Kültür Evi yer almaktadır. Bu müze de tıpkı Atatürk Evi gibi Yayla Mahallesi’ndedir. Mahallenin tarihi dokusu ve geleneksel mimarisi oldukça ilgi çekicidir ve buna benzer çok sayıda tarihi mekanı içermektedir. Şehirde tarihi ve kültürel gezi yapmak isteyenler için Yayla Mahallesi güzel bir seçenek olacaktır. Peki kültür evinde neler var diye sorabilirsiniz. Kültür evi içerisinde çeşitli Balkan ülkelerinden temin edilen eşyalar sergilenmektedir ve 4 tane odası vardır. Bu odalar Bulgaristan Odası, Yunanistan Odası, Karadağ Odası ve Türk Odası’dır. Odalar içerisinde dikkatinizi çekebilecek çok sayıda eser sergilenmektedir. Kültür evi, şehir merkezinde Yayla Mahallesi’ne bağlı Laleli Sokak üzerinde bulunmaktadır. Pazartesi haricinde haftanın her günü açık olup saat 09.30 ile 17.30 arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Bu içeriğimizde Kırklareli gezilebilecek müzeler hakkında detaylı bilgiler sunmuş olduk. Kırklareli geziniz esnasında tarihi – kültürel bir gezi yapmayı planlıyorsanız bu içeriğimiz size rehberlik edebilir. Buna benzer daha birçok gezi içeriği için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz. Babaeski

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri