FestivallerKırklareli

Demirköy Belediyesi Çilek Festivali 2021

Demirköy Belediyesi Çilek Şenliği

Demirköy Çileği’nin tanıtım amacı ile düzenlenen 38. Demirköy Belediyesi Çilek Festivali kapsamında en iyi çilek yetiştiricisi seçilerek ödül verilecektir.

Çilek Festivali ile Demirköy Görücüye Çıkıyor!

Demirköy Belediyesi etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Çilek Festivali hazırlıkları başladı.

Gezi haberleri kapsamında, Kırklaraeli ilinin Demirköy ilçesinde yapılacak olan 38. Demirköy Belediyesi Çilek Festivali amacının, Demirköy ilçesinin güzel değerlerini göz önüne sermek, havası, yeşili, görenek ve gelenekleriyle yerel özelliklerini yansıtmak olduğu kaydedildi.

Tarım ve çilek kategorisi alanında düzenlenen bir festival olan 38. Çilek Festivali yapılan yarışma sonrası seçilenen iyi çilek yetiştiricisine verilecek olan ödülün töreni ile başlayacaktır. Ödül töreni sonrasında yerel folklor gösterileri yer alacak olan festival, yöresel sanatçıların konserleriyle devam edecektir.

 Dansçı kızlar tarafından renklenecek olan festivalde, değişik kostümlerle yarışılacak oryantal yarışmasında dereceye girenlerin ödülü de aynı gün törenle verilecektir. Festivalin çok büyük tanıtım olduğunu vurgulayan festival haberleri, Demirköy’ün Türkiye’ye ve tüm dünyaya tanıtılmak istendiğini de ifade etti.

Demirköy Çileği, Demirköy Belediyesi Çilek Festivali ile Markalaşma Yolunda

Trakya Bölgesi’nde çilek dendiğinde akla gelen tek çileğin Demirköy Çileği olduğunu ifade eden gezi magazin, üretilen çileklerin ülke genelinde ki semt pazar ve marketlerde  Demirköy Çileği ismi ile satıldığını vurguladı.

Demirköy İlçesi’nin Trakya’nın en ünlü ve gözde bölgelerinden birisi olduğuna dikkat çekilen festivalde, yerli ve yabancı turist çekmek amacı bulunduğu da belirtildi. Turizm sektöründe yer almak hedefi ile hareket edildiğinin de altı çizildi.

Belediye Başkanı Muhlis Yavuz, Çilek Festivali ile köy halkının motivasyonunun artacağını ifade ederek, festivalin daha da büyüyerek aralıksız devam etmesi için çaba harcayacaklarını dile getirdi. Festival hazırlıklarının devam ettiğini de belirtti.

Eğlence ve etkinliklerle dolu olan Çilek Festivali aynı zamanda sosyalleşme, kaynaştırma, örf, adet ve gelenekleri yaşatma amacı da taşımaktadır. Festival haberleri kapsamında Demirköy Belediyesi’nin ilçenin sahip olduğu özellikleri değerlendirmek istediği vurgulanarak ilçenin bir turizm merkezi olması için çalışmaların sürdüğü de kaydedildi. Bu nedenle üretime önem vermenin yanında turizm potansiyelinin de öne çıkması gerektiği belirtildi.

Demirköy Çilek Festivali ilk kez 1981 yılında Kaymakam Osman Dıraçoğlu ve o zamanın Belediye Başkanı Sedat Özgül işbirliği ile düzenlenmiştir. Bu yıl 38. düzenlenecek olan Demirköy Belediyesi Çilek Festivali tahmini 25 Haziran 2021 tarihi ile başlayacak ve 25 Haziran 2021 tarihinde yani aynı gün sona erecektir.

Ayrıca ilginizi çekebilir: İstanbul Caz Festivali 2021 Ne Zaman Yapılacak?

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri