Festivaller

Ata Ekmeği Armola Şenliği 2021 Ne Zaman?

Ata Ekmeği Armola Festivali Nerede?

Seferihisar’da düzenlenen ve ziyaretçilerinin ilgisini çeken Ata Ekmeği Armola Şenliği hakkında ayrıntılı bilgi için yazımıza göz atabilirsiniz!

Ata Ekmeği Etkinlikleri Nelerdir?

1-3

Ata Ekmeği Armola Şenliği, bu yıl dördüncü kez düzenlenerek birçok etkinliğe ve ev sahipliği yapacak. Şenlik Seferihisar’da bulunan Ulamış Mahallesi’nde gerçekleşiyor. Bu yıl dördüncüsü gerçekleşecek olan şenliğe, Bir önceki düzenleniş içinde yaklaşık 50 bin kişi katıldı.

Her geçen yıl daha çok misafiri ağırlayan ve neredeyse 100 yıldır aynı teknikle üretilen Ata ekmeği ile meşhur armola peynirinin tanıtıldığı şenlik, bu yıl daha çok misafir ağırlamayı bekliyor.

İlginizi çekebilir: Arguvan Türkü Festivali 2021 Ne Zaman?

ata ekmeği armola şenliği

Biraz önce de bahsettiğimiz Ata ekmeği buraya özgü ve çok uzun zamandır, neredeyse 100 yıldır aynı şekilde üretilen bir ekmek. Şenliği ziyaret ettiğinizde, 2011 yılında bir köyde tesadüfen bulunan ve belli çalışmalardan sonra çoğaltılıp  topan karakılçık buğdayı haline getirilen undan meydana gelen ekmeği tadabilirsiniz.

Bahsettiğimiz topan karakılçık buğdayından yapılan ekmekler her yıl Ata Ekmeği Armola Şenliği süresi boyunca misafirlere ikram ediliyor. Bunun dışında yerel bir pazar da kuruluyor. Bu pazarda tadına baktığımız ekmeğini satın alabileceğiniz gibi yöreye özgü armola peyniri ne ve yine yöreye özgü pek çok yemeği, meyve ve sebzeyi satın alabilirsiniz.

Bu şenlikteki asıl amaç Ata tohumlarına sahip çıkmak, bölgeye özgü lezzetler tanıtmak olsa da pek çok eğlenceli aktivite de şenlik süresi boyunca gerçekleşiyor. Etkinliklere geçmeden önce söylemek istediğimiz son şey ise, ata tohumlarına ne kadar önem verildiği olacaktır.

2-3

Seferihisar belediyesinin Can Yücel tohum Bankası adında yerli tohumlara çoğaltma ve yetiştirme adına kurulmuş bir tohum bankası var. Yine belediyeye ait arazilerde bu tohum ve bunun gibi ata tohumları çoğaltılarak üretiliyor.

Bölgeye özgü Ata ekmeği ve Armola peyniri tanıtılması dışında, şenlik boyunca pek çok tiyatro topluluğu halk dansları topluluğu performanslarını icra ediyor. Konserler düzenleniyor, köy seyirlik oyunları oynanıyor. Bunun dışında da aktif olarak katılabileceğiniz pek çok etkinlik de Ata Ekmeği Armola Şenliği süresi boyunca devam ediyor.

Ata Ekmeği Armola Şenliği Ne Zaman?

Her yıl yaz döneminde, genellikle ise ağustos ayı başında ya da temmuz ayı sonunda gerçekleşen Armola Şenliği; bu yıl 31 temmuz 2021 tarihinde gerçekleşecek. 4.sü gerçekleşecek olan şenlik İzmir Seferihisar Belediyesi’ne bağlı Ulamış köy meydanında gerçekleşecek ve 3 gün boyunca şenlik devam edecek.

Bu içerikte Seferihisar bölgesinde düzenlenen Ata Ekmeği Armola Şenliği  hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. İzmir gezinizi şenlik zamanına denk getirerek oldukça güzel vakitler geçirebilirsiniz. Buna benzer daha birçok şenlik ve gezi fikirleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri