Festivaller

Arguvan Türkü Festivali 2021 Ne Zaman?

Arguvan Türkü Festivali Hangi Tarihler Arasında Olacak?

Arguvan Türkü Festivali birbirinden ünlü sanatçıların sahne alması ile coşku dolu geçiyor. Festival her yıl olduğu gibi bu yıl da oldukça büyük olacak.

Arguvan Türkü Festivali

Festival, her yıl büyük bir heyecan ile başlayan ve coşku dolu geçiyor. 2019’da da birbirinden ünlü sanatçıların katılımı ile bu sene katılımcılara unutulmaz anlar yaşattı. Arguvan Türkü Festivali, 2 gün sürdü ve festivalin açılışına hem Arguvanlılar hem de türkü severler büyük ilgi gösterdiler.

Arguvan Türkü Festivali

Büyük ilgiye sahip olan festival en son 2019 yılında düzenlendi. 2020 yılında çeşitli sebepler ile düzenlenemeyen festival 2021 yılında gezi haberleri doğrultusunda alınan bilgiye göre tahmini olarak 24 Temmuz’da başlayacak. Ve muhtemelen yine 2 gün sürecek. Son düzenlenen festivale pek çok şehrin milletvekili, bazı şehirlerin başkanları ve önemli isimler katılım gösterdi.

Festival açılışı Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş’ın konuşması ile başladı. Bu festivalin yapılma amacı Arguvan türkülerini dünyaya duyurmaktı. En son 14.sü düzenlenen festival ile anlaşıldı ki Arguvan türküleri Malatya’nın olmaktan, Arguvanlıların olmaktan çıkmış.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Ihlamur Festivali 2021 Ne Zaman Yapılacak?

Arguvan Türkü Festivali aracılığı ile bu türküleri gerek Türkiye’de gerekse Dünya’da duymayan kalmamış. Arguvan’da yapılan bu festival 2003 yılında düzenlenmeye başladı ve 1954 yılında ilçe olan Arguvan bu festival sayesinde gerek yurt dışında hem de yurt içinde tanınmış ve hak ettiği değere ulaşmıştır. Tabii ki sadece ilçenin kendisi değil türküleri de tanındı hatta Günümüzde Arguvan’ın Türkü Başkenti, Türkü Diyarı, Türkü Gözdesi gibi isimler ile anılmasına sebep oldu.

Arguvan Türkü Festivali

Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki Arguvan ve Köyleri Eğitim Kültür Vakfınca düzenlenen Arguvan Türküleri Ses Yarışması festivali besleyen önemli bir kaynak olarak biliniyor. Bu ses yarışmasında yarışmacılar hangi bölgeden katılırsa katılsın bir tane Arguvan Türküsü söylüyor ve önemli sanatçılardan oluşan jüri üyelerinin puanlaması sonucunda birinci olan isim Arguvan Türkü Festivali programına dahil edilerek festivalde sahne alıyor.

Festival en başından beri Nazım Hikmet Meydanı’nda yapılıyor ve hatta bu meydana 2016 yılında bir Nazım Hikmet Heykeli dikilerek açılışı da festival sırasında yapıldı. Ayrıca bu festival Türkiye’de ve dünyada ilk olma özelliğine sahip. Çünkü bir ürün ile ilgili binlerce festival varken sadece Türkü adı ile herhangi bir festival yok. Bu festivalde her yıl değişik ve çok değerli sanatçıların sahne alarak türküler seslendirmesinin yanı sıra festivalde dinleti ve paneller de yapılıyor. Festival programı dahilinde köy gezisi de var.

Bu içerikte Malatya’da düzenlenen Arguvan Türkü Festivali hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Malatya gezinizi festival zamanına denk getirerek oldukça güzel vakitler geçirebilirsiniz. Buna benzer daha birçok festival ve gezi fikirleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri