İzmirYurtiçi Gezilerimiz

Seferihisar Gezilecek Yerler – İzmir Seferihisar Gezi Rehberi

İzmir – Seferihisar Gezisi

İzmir’in en turistik ilçelerinden olan Seferihisar şehir merkezine yaklaşık 45 km mesafede yer almaktadır. Hem tarihi hem de turistik rotalardan biridir. Özellikle son 10 sene içerisinde şehrin yükselen cazibe merkezlerinden biri haline gelmiştir. İlçede gezip görebileceğiniz çok sayıda yer bulunmaktadır. İzmir gezinizde sizlere rehberlik edecek Seferihisar gezilecek yerler içeriğimiz GeziLinki okurlarına özel olarak hazırlanmıştır. İşte İzmir Seferihisar gezi rehberi…

Seferihisar Tarihi

Seferihisar, Ege bölgesinin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Burası milattan önce 2 bin yıllarında Giritliler tarafından yerleşim yeri olarak kabul edilmiştir. Aynı zamanda bölgede Karyalılara ait birçok antik kent olduğu bilinmektedir. Tarih boyunca Seferihisar’da; Lidyalılar, İranlılar, Persler, Atinalılar, Romalılar, Bizanslılar gibi çok sayıda medeniyet yaşamıştır. 1884 senesinde bölge ilçe statüsüne kavuşturulmuştur.

Seferihisar Plajları

Seferihisar gezilecek yerler denilince ilk akla gelen yerlerden biri plajlar ve denize girilecek noktalar gelmektedir. Bu başlık altında Seferihisar’da denize girilebilecek yerler sıralanmıştır.

Akarca Plajı

Seferihisar gezilecek yerler

Bu plaj, Sığacık mevkiinde yer almaktadır. Denizi oldukça temiz ve masmavidir. Dalgası yok denecek kadar azdır. Kumsalının büyük bir bölümünde ince kumlar bulunmaktadır. Görünüm itibariyle adeta bir akvaryumu andırmaktadır. Akarca Plajı’nın denizi sığ bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla çocuklu aileler için oldukça idealdir. Plaj civarında tesisler ve alışveriş yapılacak yerler bulunmaktadır. Halk plajı olduğundan girişler ücretsizdir ancak şezlong ve şemsiye kiralamak için ücret talep edilmektedir. Seferihisar ilçe merkezine yaklaşık 4 km uzaklıkta yer alır.

Akkum Plajı

Bu plaj da tıpkı Akarca Plajı gibi Sığacık güzergahında bulunmaktadır. Seferihisar’da gidebileceğiniz en güzel plajlardan biridir. Denizi son derece temiz ve kumsalı da tamamen ince kumlarla kaplıdır. Denizin berraklığı sayesinde yüzen balıkları rahatlıkla görebilirsiniz. Deniz sıcaklığı çok yüksek değildir. Mavi bayraklı bir plaj olup çevresinde işletme ve tesisler bulunmaktadır. Plaja giriş ücretsizdir. Seferihisar ilçe merkezine yaklaşık 9 km uzaklıktadır.

Gemi Suyu Mevkii Halk Plajı

Seferihisar gezilecek yerler

Tepecik güzergahında yer alan Gemi Suyu Mevkii Halk Plajı, Seferihisar’daki en popüler plajlar arasındadır. Mavi bayraklı bir plaj olan bu plajın denizi sığ bir yapıya sahip olmakla birlikte deniz suyu sıcaklığı da soğuğa yakındır. Denizin sığ olması sebebiyle çocuklu aileler için uygundur. Plaj çevresinde yemek yiyebileceğiniz mekanlar mevcuttur. Ücretsiz bir plaj olup şemsiye, şezlong kiralamak ücretlidir. Tepecik’ten hareket eden otobüsler buraya direkt olarak ulaşım sağlamaktadır. İlçe merkezine 5 km uzaklıkta yer almaktadır.

Seferihisar Tarihi Yerler

Seferihisar gezilecek yerler arasında elbette sadece plajlar bulunmaktadır. İlçede çok sayıda tarihi yapı da yer almaktadır.

Teos Antik Kenti

Seferihisar gezilecek yerler

Antik kent, Sığacık merkezinde yer almaktadır. Geçmişi milattan önce 1. yüzyıla dek uzanmaktadır. Söz konusu dönemde kurulan 12 İyonya kentinden biri olmuştur. Kent ilk olarak İran ve Lidyalılar tarafından yönetilmiştir. İçerisinde yer alan Dionysos Tapınağı görülmeye değer bir atmosfere sahiptir. Buraya Sığacık merkezden yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Seferihisar ilçe merkezine yalnızca 8 km uzaklıktadır. Kente giriş ücretli olup her gün 08.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Lebedos Antik Kenti

Antik kentin Milattan Önce 7. yüzyılda inşa edildiğine dair görüşler bulunmaktadır. Karyalılar tarafından kurulduğu bilinmektedir. Antik kent içerisinde; antik döneme ait liman duvarları, spor salonları, mesken kalıntıları ve tapınağa ait bir teras bulunmaktadır. Seferihisar ilçe merkezine geldikten sonra Selçuk mevkii üzerinde yer alır. Toplu taşımalar buraya ulaşım sağlamadığından özel araçla gelmeniz gerekecektir. Girişler ücretsizdir.

Seferihisar Yakın Yerler

Seferihisar gezilecek yerler arasında çok sayıda turistik mekân bulunur. Bu başlık altında Seferihisar yakınlarında gezip görebileceğiniz yerler listelenmiştir.

Sığacık Köyü

Seferihisar gezilecek yerler

Ege Bölgesi’nin en güzel köylerinden biri Sığacık Köyü’dür. Köy sokaklarında yer alan Arnavut kaldırımlar, tarihi yapılar, cana yakın yöre halkı, huzurlu ve dingin havası her yönüyle görülmeye değer bir rotadır.  Köy içerisinde kurulan yerel pazarlarda alışveriş yapmak oldukça keyifli olacaktır. Yazın oldukça kalabalık olan bu köy ilçe merkezine 8 km mesafede yer alır.

Bademler Köyü

Seferihisar yakınlarında yer alan bir diğer görülesi köy ise Bademler Köyü’dür. Köy içerisinde oyuncak müzesi, tarihi kütüphane, tiyatrolar, tarihi sokaklar, anıtlar ve yöresel pazarlar bulunmaktadır. Konaklayabileceğiniz güzel alanlar da vardır. Seferihisar ilçe merkezinden yaklaşık 10 km uzaklıkta yer alır.

Seferihisar Yeme İçme

Seferihisar gezilecek yerler

Seferihisar gezilecek yerler hakkında yeterince bilgi verildikten sonra sırada yeme içme konusu gelmektedir. Seferihisar’da yiyebileceğiniz yöreye ait en güzel yemekler olarak; bekri, damla kumru, Yörük kebabı, tortulu yumurta, havuç reçeli, ızgara sardalyası ve midye dolması örnek gösterilebilir.

Ayrıca İzmir yöresel lezzetler ve sokak lezzetleri için de tıklayabilirsiniz.

Seferihisar Konaklama

Burası popüler bir tatil beldesi olduğundan konaklama alternatifleri açısından zengindir. Lüks oteller, apartlar, pansiyonlar, bungalov evler seçenekler arasında yer almaktadır.

Seferihisar Ulaşım

İzmir şehir merkezine 45 km uzaklıkta yer alan ilçe Adnan Menderes Havalimanı’na ise 55 km mesafede yer almaktadır. Ayrıca İstanbul’a yaklaşık 500 km, Ankara’ya ise 600 km uzaklıktadır.

Bu yazıda Seferihisar gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri