EgeMuğlaYurtiçi Gezilerimiz

Akyarlar Gezilecek Yerler – Muğla Akyarlar Gezi Rehberi

Muğla – Akyarlar Gezilmesi Gereken Yerler

Akyarlar, Muğla’nın önde gelen tatil beldelerinden biridir. Bodrum’a olan yakınlığıyla da birçok turistin gezip görmekten keyif aldığı rotalar arasında yer almaktadır. Akyarlar, Bodrum ilçe merkezine yaklaşık 20 km kadar bir mesafededir. Sahip olduğu konaklama olanakları, plajları, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle her yıl on binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Akyarlar gezilecek yerler açısından çok sayıda alternatif içerir. İşte Muğla Akyarlar gezi rehberi…

Akyarlar Tarihi

Akyarlar ya da eski adıyla Kefaluka, Bodrum ilçesinde yer alan büyük bir mahalledir. 2012 senesine dek Bodrum’a bağlı bir köyken bu tarihten sonra büyükşehir belediyesine bağlanarak mahalle statüsü kazanmıştır. Akyarlar milattan önceki senelerde Rumların mesken edindiği yazlık beldelerden biri olmuştur. Söz konusu dönemde işlek bir liman kenti olan beldenin temel geçim kaynağı ise balıkçılıktır. Günümüze gelindiğinde burada hala balıkçılık faaliyetlerinin yoğun olduğu görülmektedir. Limanı da bir hayli işlek olan Akyarlar, günümüzde önemli bir turizm merkezi konumundadır.

Akyarlar Plajları

Akyarlar gezilecek yerler

Akyarlar gezilecek yerler denilince doğal olarak akla ilk plajlar ve koylar gelmektedir. Akyarlar denize girilebilecek alanlar bakımından zengin bir beldedir. İşte Akyarlar ve yakınlarında gezip görebileceğiniz plajlar ve koylar:

Akyarlar Koyu

Akyarlar gezilecek yerler

Akyarlar’a yolunuz düştüğünde ilk olarak gezmeniz gereken yer Akyarlar Koyu’dur. Akyarlar Koyu beldenin en çok turist çeken yerlerinden biridir. Burada yaklaşık 2 km uzunluğunda bir Karaincir Plajı bulunmaktadır ve Bodrum’daki en meşhur plaj olarak bilinmektedir. Turkuaz rengine çalan rengiyle gün doğumunu ve batımını izleyeceğiniz en güzel alanlardan biridir. Burada sörf, yelken ve dalış gibi çeşitli su etkinlikleri de yapılmaktadır. Özellikle Kargı Adası, dalış severlerin en çok tercih ettiği yerdir. Akyarlar’a giderek günübirlik tekne turlarına katılabilir ve çevredeki tüm koyları gezebilirsiniz. Tekne turları genellikle saat 10.00 ile 11.00 arası gibi başlar ve akşam 19.00’a kadar devam eder.

Küçük Akvaryum Koyu

Küçük Akvaryum Koyu, Gümbet ve Bitez arasında yer almaktadır. Akvaryum Koyu ile karıştırılmaması gerekir çünkü burası Akyarlar’da yer almaktadır. Akyarlar’ın simgesi olan plajlardan biridir. Çevresinde yerleşim yerleri vardır ve bu nedenle de diğer koylara oranla biraz daha canlı bir ortamı vardır. Günübirlikçiler genellikle burayı tercih etmektedir. Daha canlı bir yerde denize girmek isterseniz tercihiniz Küçük Akvaryum Koyu olabilir.

Akyarlar Tarihi Yapılar

Akyarlar gezilecek yerler arasında yalnızca plajlar ve doğal güzellikler değil, çok sayıda tarihi yapılar da yer almaktadır. Bu başlık altında Akyarlar ve çevresinde gezebileceğiniz tarihi yapılar sıralanmıştır.

Myndos Kapısı

myndos

Myndos Kapısı, Bodrum’un batı tarafında ve Halikarnnassos Antik Kenti’nin girişinde yer alır. Akyarlar ve Bodrum civarında gezilip görülmesi gereken tarihi öneme sahip yerlerden biridir. Myndos Kapısı’nın MÖ 4. yüzyılda inşa edildiğine dair çeşitli görüşler bulunmaktadır ve alandan çok sayıda kalıntılar çıkarılmıştır. Burası 7 gün 24 saat ziyaret edilmeye uygun bir alandır. Girişler ücretsizdir.

Pedasa Antik Kenti

Pedasa Antik Kenti, Bodrum yakınlarında Konacık mevkiinde yer alan bir antik kenttir. Tepede ve oldukça da yeşil bir alan üzerinde bulunur. Bodrum ilçe merkezinden yaklaşık 5 km uzaklıktadır. İçeriye kadar araçlarla girilemediğinden yaklaşık 10 dakika kadar yürüyerek antik kente ulaşabilirsiniz. Her mayıs ayında burada “Uluslararası Pedasa Festivali” düzenlenmektedir. Girişler ücretsizdir.

Akyarlar Yakın Yerler

Akyarlar gezilecek yerler her ne kadar fazla olsa da daha farklı yerler için civardaki turistik yerleri de gezmek isteyebilirsiniz. Bu başlık altında Akyarlar civarında gezip görebileceğiniz yerler sıralanmıştır.

Kargı Adası

Kargı Adası, Bodrum ilçe sınırlarında yer almaktadır. Ada dimdik kayalarla çevrili olduğundan “Kargı” adı verilmiştir. Adanın en dikkat çeken noktası fenerin olduğu yerdir. Kargı Adası, karadan 570 metre bir uzaklıkta yer alır ve Bodrum’u gezenlerin yelken yarışları için en sık tercih ettiği yerlerden biridir.

Boğaziçi Köyü

Akyarlar gezilecek yerler

Boğaziçi Köyü, şehrin en ikonik yerleşim alanları arasında yer almaktadır. Tarihi Bizans Dönemi’ne kadar uzanmaktadır. Bu yerleşkede tarih boyunca birçok medeniyet yaşadığından tarihi yerler bakımından zengin seçenekler sunmaktadır. Eski bir balıkçı kasabası olan bu köye giderek denize girebilir, yeşillik alanlarını ve şirin köy evlerinden oluşan sokaklarını gezebilirsiniz.

Akyarlar Yeme İçme

fsfsg

Akyarlar gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler verildikten sonra Akyarlar’da ne yenir sorusunu da cevaplamak gerekebilir. Akyarlar’ın en meşhur lezzetlerinden biri dondurmadır. Bitez’e giderek dondurma yiyebilir ya da sahil çevresindeki restoranlarda çeşit çeşit ve taze deniz ürünlerinden deneyebilirsiniz.

Ayrıca Muğla’nın en meşhur yemekleri ve sokak lezzetleri içeriklerimiz için de tıklayabilirsiniz.

Akyarlar Konaklama

Akyarlar şehrin en popüler tatil beldelerinden biridir ve bu nedenle de konaklama olanakları açısından gelişmiştir. Otelleri, pansiyonları, bungalov evleri ve kamp alanlarıyla güzel bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz.

Akyarlar Ulaşım

Akyarlar, Milas – Bodrum Havalimanı’na yaklaşık 60 km uzaklıktadır. Havalimanında hareket eden servislerle kolay şekilde ulaşılabilir. Ayrıca Muğla Akyarlar; Ankara’ya 730 km, İstanbul’a 810 km ve İzmir’e ise 265 km uzaklıkta yer almaktadır.

Bu yazıda Akyarlar gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri