EgeMuğlaYurtiçi Gezilerimiz

Kavaklıdere Gezilecek Yerler – Muğla Kavaklıdere Gezi Rehberi

Muğla – Kavaklıdere Gezilmesi Gereken Yerler

Kavaklıdere, Muğla’nın on üç ilçesinden biridir ve şehir merkezine yaklaşık 55 km mesafede yer almaktadır. Denize kıyısı olmayan bir ilçe olduğundan nispeten diğer ilçelere göre daha sakin bir yapısı vardır. Kavaklıdere’nin en ön plana çıkan yönleri arasında tarihi yapıları ve yayları gelmektedir. Kavaklıdere gezilecek yerler açısından çok sayıda alternatife sahip olsa da genellikle tarihi yapıları ön plandadır. İşte Muğla Kavaklıdere gezi rehberi:

Kavaklıdere Tarihi

Kavaklıdere, deniz seviyesinden yaklaşık 850 metre kadar bir yükseklikte yer almaktadır. Çevresi ormanlık alanlarla kaplıdır. Osmanlı Dönemi’nde Yatağan ilçesine bağlı bir bucak statüsündeyken 1990 senesinde ilçe statüsüne kavuşmuştur. İlçede 14 tane mahalle bulunmaktadır. Bölgenin başlıca geçim kaynağı tarım ve ormancılıktır. İlçenin geçmişinin MÖ 3600’lü yıllara dek dayandığı bilinmektedir. Burada; Dorlar, Persler, Büyük İskender İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve Roma İmparatorluğu gibi çok sayıda medeniyet yaşamıştır.

Kavaklıdere Yakın Plajlar

Kavaklıdere gezilecek yerler için plaj önerileri ilçe sınırları içerisinde değildir. Ancak yine de yolunuz Kavaklıdere’ye düştüğünde yakınlarda gezip görebileceğiniz plajlar bulunmaktadır. İşte bu plajlardan bazıları:

İncekum Plajı

incekum

İncekum Plajı, Kavaklıdere ilçe merkezine yaklaşık 100 km mesafede yer almaktadır. Turkuaz renkteki denizi ve altın renkteki kumsalı onu bölgenin en güzel plajlarından biri yapmaktadır. Burada tekne turları bir hayli popülerdir. Tekne turlarına katılarak çevredeki koyları gezebilir ve deniz manzarasının tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Akyaka Plajı

Akyaka, Kavaklıdere’ye yaklaşık 70 km uzaklıkta bulunan son derece turistik beldelerden biridir. Muğla’ya deniz tatili için gelenlerin ilk gezip gördüğü yerlerden biridir. Burada yeşilin ve mavinin her tonunu görebilirsiniz. Akyaka Plajı’na ek olarak çevrede gezip görülecek çok sayıda plaj vardır.

Hisarönü Koyu

hisaronu

Burası Marmaris ilçesi sınırlarında yer alan şehrin en popüler tatil rotalarından biridir. MarmarisDatça karayolu üzerinde yer alan bu koy, Hisarönü ve Gökova körfezlerinin arasında yer almaktadır. Doğal güzellikleri ve muhteşem manzaralarıyla her göreni etkisi altına almaktadır. Biraz rüzgarlı bir havası olduğundan deniz sörfü için oldukça sık tercih edilmektedir. Marmaris’e yaklaşık 20 km, Kavaklıdere’ye ise 120 km uzaklıkta yer alır.

Kavaklıdere Tarihi Yapılar ve Yaylalar

Kavaklıdere gezilecek yerler denilince akla ilk gelen yerler tarihi yerler ve yaylalar olmaktadır. Bu başlık altında Kavaklıdere’nin en popüler tarihi mekanları ve yaylaları listelenmiştir.

Yerküpe Yaylası ve Mağarası

kavaklidere-yayla

Burası, Muğla’nın Menteşe beldesi sınırlarında yer alan doğal oluşumlu bir mekandır. Alan yemyeşil ormanlarla çevrili durumdadır. Aynı zamanda Yörüklerin yerleşim yerlerindendir. Deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 800 m’dir. Yaylada yaz aylarında çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Mağarada ışıklandırmalar olduğundan rahat bir gezi olanağı sunmaktadır ve doğal bir sit alanıdır. Kavaklıdere’ye yaklaşık 10 km uzaklıkta yer almaktadır.

Hyllarima Antik Kenti

Burası Kavaklıdere – Yatağan yolu üzerinde yer alan tarihi bir yapıdır. İlçe merkezinden yaklaşık 15 km uzaklıkta yer almaktadır. İçerisinde antik tiyatro da bulunmaktadır. Tiyatro deniz seviyesinden yaklaşık 800 m yüksekliktedir. Oldukça büyük bir alandan oluşmaktadır.

Gökçukur Yaylası

yerkupe

Gökçukur Yaylası, Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı bir alan olup içerisinde konaklama tesisleri bulunmaktadır. Ağaçlarla çevrili büyük bir alandır. Burada kamp yapabilir, doğayla iç içe doyasıya vakit geçirebilirsiniz. Kavaklıdere’den yaklaşık 14 km uzaklıktadır.

Kavaklıdere Yakın Yerler

Kavaklıdere gezilecek yerler genellikle günübirlik şekilde gerçekleştirilebilecek, kısa gezilerdir. Bu başlık altında ilçe merkezine yakın bir konumda çabucak gezebileceğiniz yerler listelenmiştir.

Bakırcılar Çarşısı

İlçenin tarım ve ormancılıktan sonraki en önemli geçim kaynağı bakırcılık olduğundan “Bakırcılar Çarşısı” adında bir çarşısı bulunmaktadır. Burada çeşitli el işi hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

İncekemer Köprüsü

Kavaklıdere’ye yolu düşenlerin mutlaka gezip görmesi gereken yerlerden biri de İncekemer Köprüsü’dür. Burası Kurucova Köyü içerisinde bulunan tarihi bir köprüdür. Adı çeşitli mitolojik hikayelerle de anılan bu köprünün çevresi aynı zaman oldukça eski bir yerleşim yeridir.

Kavaklıdere Yeme İçme

cokertme-kebabi-tarifi2058889845f29ac2470ef1

Kavaklıdere gezilecek yerler hakkında yeterince bilgi verdikten sonra bölgenin en meşhur yemekleri hakkında bilgi verilmesi yerinde olacaktır. Burası Ege mutfağının tipik örneklerinin görüldüğü bir beldedir. Kavaklıdere’ye gittiğinizde başlıca denemeniz gereken lezzetler arasında; börülce ekşilemesi, ahtapotlu pilav, çökertme kebabı, Bodrum mantısı, Milas köftesi, sulu Muğla kebabı, düş dolması, kefal dolması, keşkek, yağlı patlıcan yemeği, kuru börülce yemeği ve sündürme gibi yemekler bulunmaktadır. Ayrıca Muğla’nın en meşhur yemekleri ve sokak lezzetleri içeriklerimiz için tıklayabilirsiniz.

Kavaklıdere Konaklama

Kavaklıdere diğer ilçelere göre pek de turistik bir ilçe olmamasına rağmen yine de fazla konaklama seçeneklerine sahiptir. Burada otellerde, bungalov evlerde konaklayabilir ya da yaylalarda kamp yapabilirsiniz.

Kavaklıdere Ulaşım

Kavaklıdere; Muğla şehir merkezine yaklaşık 50 km, İstanbul’a 660 km, Ankara’ya 620 km, İzmir’e ise 200 km uzaklıkta yer almaktadır. Bodrum Milas Havalimanı buraya 75 km uzaklıkta olup Dalaman Havalimanı 130 km uzaklıktadır.

Bu yazıda Kavaklıdere gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazımızada göz atabilirsiniz: Ula Gezilecek Yerler – Muğla Ula Gezi Rehberi

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri