KeşfetYurtiçi Gezilerimiz

Türkiye’de Görülmesi Gereken Milli Parklar

Türkiye Milli Parkları

Ülkemizin eşsiz doğasını koruyabilmek için bazı önlemler alınıyor. Türkiye’de görülmesi gereken milli parklar da bu önlemlerden en güzelleri diyebiliriz.

Türkiye’de Görülmesi Gereken Milli Parklar

1- Göreme Tarihi Milli Parkı
Göreme Milli Parkı, hem park ilan edilerek koruma altına alınmış hem de UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmış. Türkiye’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken milli parklar listesinin başında yer alan Göreme Milli Parkı, Ürgüp, Üçhisar, Ortahisar ve Göreme gibi destinasyonları içerisinde barındırıyor. Ülkemizin birçok yerinden ve dünyanın dört bir yanından gelen turistlere ev sahipliği yapan milli park misafirlerine peribacaları ve platolar gibi doğal oluşumları görebilme imkânı da sağlıyor. Ayrıca milli park gezisi sırasında binicilik, fotoğrafçılık gibi pek çok aktivite yapabilirsiniz.

Türkiye'de Görülmesi Gereken Milli Parklar

2- Nemrut Dağı Milli Parkı
Ülkemizin kesinlikle görülmesi gereken bir diğer milli parkı ise Nemrut Dağı Milli Parkıdır. Bu milli park Adıyaman il sınırları içerisinde yer alıyor. Türkiye’de görülmesi gereken milli parklar listesine adına yazdıran Nemrut Dağı Milli Parkı, Nemrut Dağı’nın 2100 metrelik zirvesinde bulunuyor ve içerisinde Komagene Krallığı tarafından inşa ettirilen dev heykeller ile birlikte bir mezar barındırıyor. Üstelik bu zirveye çıktığınız zaman karşınızda muazzam bir manzara beliriyor. Ayrıca bu milli parkın gezi için tercih edilme sebeplerinden bir tanesi tepenin batı terasında gün batımını ve doğu terasında da gün doğumunu izlemek. Sırf gün batımı ve gün doğumu manzarası için dünyanın dört bir yanından ziyarete gelen turistler var.

Türkiye'de Görülmesi Gereken Milli Parklar

3- Soğuksu Milli Parkı
Soğuksu Milli Parkı, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde yer alıyor. Özellikle Ankara’da yaşayan vatandaşların keyifli bir hafta sonu geçirebilmesi için ideal bir seçim. Ayrıca Türkiye’de görülmesi gereken milli parklar arasında olan bu milli parkı gezerken özel bir keşif durağında olduğunuzu fark edeceksiniz. Çünkü içerisinde kızılçam, karaçam, sarıçam gibi ağaç türlerinin yanı sıra 35’i aşan kuş türleri de barındıran milli park hiç görmediğiniz kuş türleri ile karşılaşmanızı sağlayacak. Üstelik yılın hangi mevsimi olursa olsun güzel kalmayı başaran bu milli park, doğa tutkunlarının da vazgeçilmez noktalarında. Volkanik yapısı dolayısıyla sıcak su kaynakları kaplıca olarak değerlendiriliyor ve bu şifalı sular pek çok hastalığa iyi geliyor.

Türkiye'de Görülmesi Gereken Milli Parklar

Türkiye’de Görülmesi Gereken 5 Milli Park GeziLinki Takipçilerini Bekliyor!

4- Saklıkent Milli Parkı
Saklıkent Milli Parkı, Fethiye ve Kaş arasında yer alıyor. 18 kilometre boyunca uzanan Saklıkent Kanyonu’nun yer aldığı bu alan 1999 senesinde milli park olarak ilan edilmiş. Ziyaretçilerinin genel olarak yaz aylarında gitmeyi tercih ettiği bu kanyonun duvar kenarında yer alan tahta köprü aracılığı ile ziyaretçiler belli bir noktaya kadar ulaşabiliyor. Ben köprü bittikten sonra da ilerlemek istiyorum diyenler ise kanyonun buz gibi suları ile buluşmak zorunda kalıyor ve yollarına bu şekilde devam ediyorlar. Türkiye’de görülmesi gereken milli parklar arasına girmiş bu milli park sizlere kanyonun buz gibi sularında rafting deneyimi yaşamanızı da sağlıyor.

saklıkent milli parkı

5- Boğazköy-Alacahöyük Milli Parkı
Bu milli park Çorum’un Boğazkale ilçesinde yer alıyor. Boğazköy-Alacahöyük Milli Parkı, Hitit’in başkenti olan Hattuşa ve Alacahöyük kalıntılarını barındırıyor. 2 bin 634 hektarlık alanı ile bölgenin ön plana çıkan turistik noktalarında olan bu bölge, Türkiye’de görülmesi gereken milli parklar listesine de ismini yazdırmış durumda. Bu milli park doğa meraklılarından çok tarih tutkunlarına hitap ediyor ve surlar, tabletler, saray kalıntıları ve anıtsal kapılar ile tarih sevenleri heyecanlandırmayı başarıyor. Boğazköy-Alacahöyük Milli Parkı, 1989 yılında UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yerini almış. Tarih dolu bu milli parka giderek farklı bir deneyim yaşama fırsatını kaçırmayın.

Boğazköy-Alacahöyük Milli Parkı

Ayrıca ilginizi çekebilir: Mutlaka Görülecek Yerler: Pandemi Sonrası Yazın Keyfi!

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri