EgeMuğlaYurtiçi Gezilerimiz

Ortaca Gezilecek Yerler – Muğla Ortaca Gezi Rehberi

Muğla Ortaca Gezilmesi Gereken Yerler

Ortaca, Muğla’nın popüler tatil beldelerinden biridir. Eşsiz konumuyla harika doğal güzellikler sunmaktadır. Her yıl on binlerce yerli ve yabancı turistin geldiği ilçelerdendir. Muğla’nın doğu kesimlerinde yer alır ve şehir merkezine yaklaşık 80 km uzaklıktadır. Ortaca gezilecek yerler bakımından çok sayıda mekana sahiptir. Özellikle de tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile Muğla’nın görülmeye değer ilçeleri arasında yer almaktadır.

Ortaca Tarihi

Ortaca uzun yıllar boyunca Köyceğiz’e bağlı bir köy olarak kullanılmıştır. Ardından 25 Mayıs 1959 tarihinde belde statüsü kazanmış ve belediyeye bağlanmıştır. 1987 yılına gelindiğinde ise ilçe statüsü verilmiştir. Burası şehrin en önemli sanayi beldelerinden biridir ve Antik Çağ Dönemi’nde bir Karia yerleşkesi olarak kullanılmıştır. MÖ 336 senesinde Büyük İskender hakimiyet alanına almıştır. Ardından Mısır Kraliçesi Kleopatra tarafından ele geçirilmiş ve Romalılar tarafından yönetilmeye başlanmıştır.

Ortaca Plajları

Ortaca gezilecek yerler denilince elbette ki ilk akla gelen plajlar olmaktadır. Ortaca turizm açısından oldukça gelişmiş bir yerdir. Çok sayıda sahilleri ve plajları bulunmaktadır. İşte Ortaca’da bulunan bazı plajlar:

İztuzu Plajı

Ortaca gezilecek yerler

İztuzu Plajı, ilçenin en popüler plajıdır. Ortaca merkeze yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunur. Caretta carettalar burada bir hayli fazladır. Plaja Dalyan Boğazı’ndan hareket eden teknelerle ulaşım sağlanabilmektedir. Karayoluyla ise Çandır ya da Dalyan’ndan kalkan toplu taşımalar tercih edilebilir. Haftanın her günü açık olan plaja girişler ücretsiz olsa da şemsiye ve şezlong gibi olanaklar ücretlidir.

Sarıgerme Plajı

Sarıgerme Plajı, Ortaca ilçe merkezine 17 km kadar uzaklıkta yer almaktadır. Adı, Sarıgerme Mahallesi’nden gelmektedir. Sahil uzunluğu yaklaşık 12 km olup ilçenin en uzun sahili konumundadır. Denizi oldukça berrak ve temizdir. Deniz sıcaklığı da ideal düzeyde olup kumsalı tamamen kumla kaplıdır. Sığ bir deniz olduğundan çocuklu aileler için uygundur. Haftanın her günü plaj açıktır ve girişler ücretlidir. Özel araçlar için 20 TL, yayalar için ise 5 TL kadar bir ücret talep edilmektedir.

Aşı Koyu

Ortaca gezilecek yerler

Burası da aynı şekilde Sarıgerme Mahallesi sınırları içerisinde yer alan bir denizdir. Denize girebileceğiniz en güzel alanlardandır. İlçe merkezine yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Dalyan’dan kalkan teknelerle ya da Sarıgerme’den hareket eden araçlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Aşı Koyu’na giderek tekne turlarına katılabilir ve eşsiz denizin tadını çıkarabilirsiniz. Girişler ücretli olup yaklaşık 30 TL civarında bir ücreti vardır. Şezlong ve şemsiye kiralama ücreti ise 35 TL’dir.

Ortaca Tarihi Yerleri

Ortaca gezilecek yerler denilince akla ilk olarak sahiller gelse de beldenin tarihi yerleri de bir hayli popülerdir.

Kaunos Antik Kenti

Ortaca gezilecek yerler

İlçe merkezinde gezebileceğiniz en güzel tarihi yerlerden biri Kaunos Antik Kenti’dir. Burası ilçe merkezine yaklaşık 90 km uzaklıkta bulunmaktadır. Dalyan mevkiini takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz. Eski bir liman kentidir ve içerisinde çok sayıda kaya mezarları bulunmaktadır. Alana giriş ücretsiz olup günün her saatinde ziyaret edilebilmektedir.

Yuvarlakçay

Ortaca’nın ön plana çıkan doğal güzelliklerinden biri Yuvarlakçay’dır. Burası ilçe merkezinden yaklaşık 15 km uzaklıkta yer alır. Etkileyici ve büyüleyici bir ortama sahiptir. İlçe merkezinden hareket eden toplu taşımalar aracılığıyla ulaşmak mümkündür. Girişler ücretsizdir.

Radar Tepesi

Ortaca gezilecek yerler arasında Radar Tepesi de önemli bir yere sahiptir. Gökbel Köyü sınırları içerisinde yer alan bu tepe, fotoğraf çekmek ve aynı zamanda eşsiz gün batımı ve doğumuna şahit olmak için eşsiz bir yerdir. Tepede herhangi bir tesis ya da işletme bulunmamaktadır. Alana giderken tüm ihtiyaçlarınızı ilçe merkezinde karşılamanızda yarar vardır. Girişler ücretsizdir.

Ortaca Yeme İçme

Muğla yalnızca turizm yönüyle değil mutfağıyla da ön planda olan şehirlerimizden biridir. Burada oldukça fazla yöresel lezzetleri denemek mümkündür. Son derece zengin çeşitlere sahip bir mutfak kültürü vardır. Ortaca’da belli başlı denemeniz gereken lezzetlerden bazıları; Muğla usulü tarhana çorbası, çökertme kebabı, düş dolması, ekşili balık, kefal dolması, keşkek, Muğla köftesi, oğlak yahni, sulu kebap, kabak çiçeği dolması ve börülce ekşilemesidir. Bu lezzetleri Ortaca’nın birçok restoranında yemeniz mümkündür. Ayrıca Muğla’nın en meşhur yemekleri ve sokak lezzetleri içeriklerimiz için tıklayabilirsiniz.

Ortaca Konaklama

konaklama

Ortaca gezilecek yerler bakımından oldukça bol alternatiflere sahip olduğundan konaklama seçenekleri de fazla olmaktadır. Ortaca’da son derece lüks oteller ve tesisler bulunmaktadır. Ancak sadece otellerde değil burada bungalov evlerde ya da çeşitli kamp alanlarında da konaklayabilirsiniz.

Ortaca Ulaşım

Ortaca şehir merkezinden yaklaşık 80 km uzaklıktadır. Şehir merkezinden buraya toplu taşımalar aracılığıyla rahatça ulaşabilirsiniz. Dalaman Havalimanı ile Ortaca arası yaklaşık 15 km’dir. Havalimanından servislerle direkt ilçe merkezine ulaşım sağlamak mümkündür. Ortaca; İstanbul’a 750 km, Ankara’ya 675 km, İzmir’e 290 km uzaklıkta yer almaktadır.

Bu yazıda Ortaca gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazımızada göz atabilirsiniz: Ula Gezilecek Yerler – Muğla Ula Gezi Rehberi

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri