BalıkesirMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

Küçükköy Gezilecek Yerler – Küçükköy Nerede ve Nasıl Gidilir?

Küçükköy Gezi Rehberi

Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı olan Küçükköy, Yeniçarohori olarak da anılmaktadır. Rengârenk sokakları, sanatın buradan çıktığını düşündürecek kadar güzel bir halde olan Küçükköy, hafta sonu tatilleri için insanların tercih ettiği lokasyonlardan biri.

Küçükköy’e Yeniçarohori denmesinin sebebi ise Fatih Sultan Mehmet devrine giden bir tarihe işaret ediyor. 1462 yılında Osmanlı Devleti’nin Yükselme Dönemi padişahlarından biri olan Fatih Sultan Mehmet, devlete vergi vermeyi reddettiği için Midilli Adası’nı fethetmişti. Daha sonra adada yeniden bir sorun çıkmasını engellemek için bulduğu çözümle Fatih, korsan saldırılarına karşı gözetleme görevi görsünler diye yeniçerileri buraya, Küçükköy’e yerleştirmiştir. İşte bu sebeple “yeniçerilerin köyü” anlamına gelen Yeniçarohori ismi buraya verilmiştir.

küçükköy

Uzun yıllar Rumların yaşadığı bir bölge olan Küçükköy, 1924’te gerçekleştirilen nüfus mübadelesi ile Boşnaklar yerleştirilmiştir. Rumlardan kalan evlerin yenilenmesi çalışması ise Küçükköy’ün adeta bir sanat atölyesine dönmesini sağlamıştır. Hafta sonu tatili yapacak bir yer arıyorsanız Küçükköy, en doğru yerlerden biri.

Küçükköy’e ulaşmak için İstanbul’dan yola çıkacaksanız türlü türlü ulaşım yöntemleri var. Bizce en kolayı tabii ki araba yolculuğu. Bunun dışında bir diğer ulaşım yöntemi ise havaalanı. Balıkesir’in batısında kalan bir ilçesi olan Edremit’teki Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı varışlı uçak biletinizi herhangi bir siteden alabilirsiniz. Edremit Havalimanı ile Ayvalık merkez arasındaki mesafe 40 kilometre. Havalimanından kalkan Ayvalık araçları ile önce ilçeye daha sonra Ayvalık’a 8 kilometre mesafede bulunan Küçükköy’e araç kiralama yöntemi ile, taksi ile ya da minibüs saatlerine bakarak minibüsle ulaşabilirsiniz.

Küçükköy Gezilecek Yerler

Halil Başyazgan Küçükköy Cumhuriyet Kültür Merkezi

Küçükköy gezilecek yerler içerisinde görmeniz gereken yerlerden biri de köyün içerisindeki kültür merkezidir. Çevre okulların ve kurumların kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan Cumhuriyet Kültür Merkezi, 250 kişi kapasiteli bir salona sahip. Halkın düğün, toplantı, seminer ve diğer etkinlikleri yaptığı yerlerin başında geliyor. 2016 yılında hizmete açılan binanın mimarisi de oldukça şirin ve dikkat çekici.

küçükköy

Küçükköy Göç Müze ve Camii

Geçmişte bir kilise olan bina, Küçükköy ve Sarımsaklı çevresinde yaşayan Rumların inşa ettiği 3 manastır ve 3 kilise içinden günümüze ulaşanlardan biri. Mübadele sonrası kilise, camiye dönüştürülmüş ve ibadete açılmıştır. Sade bir yapısı olan cami içerisindeki bahçede, eski manastır binasında ise Göç Müzesi bulunuyor. Köyde yaşayan insanların günlük hayatta kullandığı objelerin sergilendiği alanda aynı zamanda Mübadele Dönemi’nden fotoğraflar da yer alıyor. Camii, ibadet saatleri dışında ücretsiz bir şekilde gezilebiliyor ancak Göç Müzesi için haftanın yedi günü açık olmasına rağmen saat kısıtlaması var. Müzeyi de 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

camii ve göç müzesi

Kadınlar Sokağı

Küçükköy’de yaşayan kadınların el emeği ürünlerini sergiledikleri ve bunları satıp para kazandıkları Kadın Pazarı’nın olduğu sokaktır. Oldukça renkli bir köşe olan bu sokakta yalnızca el işi eşyalar değil salça, tarhana, Boşnak turşusu, börek çörek, tatlı gibi birçok şey satılıyor. Yalnızca köylü kadınların tezgâh açmasına izin verilen Kadınlar Sokağı, Küçükköy hafta sonu tatili sırasında mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

kadın pazarı

Artura Gallery

Sanat aşkını Küçükköy’e aşılayan önemli yerlerden biri de Artura Gallery’dir. Sanatçı olan Uğur ÇALIŞKAN’ın kurduğu ve sahibi olduğu Artura’da yeniçerilerden ve denizcilerden esinlenilerek üretilmiş birçok eser bulunuyor. Takılar, Helenistik dönem sandaletleri, kemerler ve daha birçok aksesuar burada üretiliyor, işleniyor. Aynı zamanda satılan bu eserlere bir göz atmak isteyebilirsiniz.

küçükköy

Atelier Sanat Merkezi

Yine, Küçükköy gezilecek yerler için önemi büyük bir yer. Burası da sanatın Küçükköy topraklarına işlemesine yardımcı olan bir merkez. İstanbul’daki yaşamını bırakıp Küçükköy’e yerleşen Suna TÜFEKÇİOĞLU’nun atölyesi olan sanat galerisinin her yeri sanatçının imzalarıyla dolu! Duvarları kaplayan yağlı boya tabloları, sanat eserleri sizi çok etkileyecek. Suna TÜFEKÇİOĞLU, atölyesinde yaşıyor ve sanatını yaşatıyor.

atelier sanat merkezi

Kabbak Evi

Su kabaklarından yapılma çeşitli nesnelerin, eşyaların yer aldığı bir mekân olan Kabbak Evi, sanattan oldukça etkilenmiş olan Küçükköy gezilecek yerler için çok güzel bir yer. Su kabaklarından yapılan dekoratif lambaları görünce onları alıp evinizin bir köşesine koymak isteyeceksiniz! Yalnızca lambalar değil, dükkân içerisinde su kabağından yapılma daha birçok farklı eşya var.

küçükköy

BONUS

Sarımsaklı Plajı, Türkiye’nin en ünlü plajları arasında yer alıyor ve Küçükköy’le neredeyse dip dibe! Eğer yaz aylarında hafta sonu tatili yapıyorsanız 10-20 dakika uzaklıkta olan Sarımsaklı Plajı’nda denize girebilirsiniz.

sarımsaklı
  • Buna benzer daha birçok tatil ve gezi içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalına da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri