BalıkesirPlaj Önerileri

Patriça Koyu Nerede? Ayvalık Patricia Koyu Gezi Rehberi

Cunda Pateriça Koyu’na Nasıl Gidilir?

Patriça Burnu olarak da bilinen Ayvalık Patriça Koyu, plajları ile ünlü bir bölgedir. Burası tesisleşmeden uzak doğal bir koydur. Sahillerinden ziyade daha çok doğal ve sakin deniziyle ünlü bir alandır. Sığ bir denizi vardır. Koya ulaşımın kısmen zor olmasından kaynaklı kalabalık bir ortamı yoktur. Genellikle sessiz, sakin ve huzurlu bir yapısı vardır. Peki, Patriça Koyu nerede yer alır? İşte Ayvalık Patricia Koyu gezi rehberi…

Cunda Patriça Koyu

Burası deniziyle ünlü oldukça ünlü bir koydur. Ünü sadece Ayvalık’ta değil tüm Türkiye’de bilinmektedir. Denizinin oldukça sığ bir yapıya sahip olması sevilen yanlarından biridir. Dalgasız bir denizi vardır ve adeta uçsuz bucaksız bir havuzu andırmaktadır. Suyunun sıcak olması ise Patriça Koyu’nu Ayvalık’taki diğer plajlardan farklı kılmaktadır. Denizin dibi tamamen ince taneli kumlarla kaplıdır. Denizde 5-6 dakika boyunca ileriye kadar yürüyebilirsiniz. Epeyce yürüdükten sonra yürüyebileceğiniz derinliğe ulaşacaksınız.  Cunda Patriça Koyu, özellikle küçük çocuklu aileler ve amatör yüzücüler için ideal bir denize sahiptir.

Patriça Koyu

Patrica Koyu, Cunda’nın kısmen bakir kalabilmiş alanlarından biridir. Çoğu kimse bu koydan haberdar değildir. Genellikle sessiz ve sakin alanlarda denize girmek, doğayla iç içe bir alanda vakit geçirmek isteyenlerin tercihi olmaktadır. Tesisleşmenin yeterli düzeyde olmaması birçok tatilci için dezavantaj olarak görüldüğünden Cunda’nın diğer plajları gibi kalabalık olmamaktadır. Patriça Koyu yalnızca deniziyle değil doğasıyla da ön plana çıkmış yerlerden biridir. Çevrede yeşilin her tonunu görebileceğiniz zeytin ve çınar ağaçları yer alır. Peki Ayvalık Pateriça Koyu’nda başka neler yapılabilir?

Patricia Koyu Kamp

Patriça Koyu

Patricia Koyu’nda kamp yapmak birçok kamp severin keyif alacağı bir deneyim olacaktır. Eğer kamp konusunda deneyimliyseniz (en azından ilk kamp deneyiminiz olmayacaksa) Patrica Koyu güzel bir seçenek olacaktır. Burada kamp yapmak tamamen doğal bir alanda, kendi olanaklarınızla mümkün olacaktır. Çünkü burada kamp için ayrılmış özel bir alan bulunmamaktadır. Haliyle kamp yerleri bulunmamakta ve kamp da ücretsiz şekilde yapılmaktadır. Patricia Koyu çevresinde kamp yapabileceğiniz başlıca yer plaj olacaktır. Plajda çadırınızı kurabileceğiniz düzlük alanlar bulunmaktadır. Buna ek olarak koy çevresinde ağaçlarla çevrili ormanlık alanlar da bulunmaktadır. Dilerseniz çadırınızı buraya da kurabilirsiniz. Karavan kampı için uygun yerleri olsa da Patrica Koyu’nun yolu oldukça taşlık ve bozuktur. Bu sebeple karavanlar için ulaşımın pek de uygun olduğu söylenemez. Burada kamp yapmanın en olumsuz yanları; çevrede herhangi bir işletmenin, tesisin ve marketin olmamasıdır. Bu sebeple kamp için gidecek olan tüm ihtiyaçlarını temin edip gitmelidir. WC, elektrik, duş gibi olanaklar da bulunmamaktadır.

Patricia Koyu Ulaşım – Pateriça Koyu’na Nasıl Gidilir?

Patriça Koyu

Pateriça Koyu’na ulaşım çoğunlukla özel araçlarla sağlanmaktadır. Ayvalık tarafından gidecek olanlar öncelikle Laleli Adası’na daha sonra Cunda (Alibey) Adası’na geçmelidir. Cunda Adası’na geçtikten sonra buradan eski yol denilen yol takip edilerek Patriça Burnu’nu gösteren tabelalara doğru yol alınmalıdır. Çataltepe mevkiinde ilerleyerek kısa sürede Patriça Koyu’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Yolun büyük bir bölümü toprak olduğundan ulaşım 30 dakika kadar sürecektir.

Patriça Koyu Giriş Ücreti

Patriça Koyu’nda yer alan plajların tamamı ücretlidir. Buradaki plajların giriş ücretine ise yemek, şezlong, şemsiye, duş gibi hizmetlerden yararlanma bedelleri dahildir. Genellikle kişi başı ücretler 150 – 250 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Patricia Koyu Çevresindeki Diğer Plajlar

Patricia Koyu çevresinde çok sayıda denize girilebilecek koy ve plajlar bulunmaktadır. İşte o yerlerden başlıcaları:

Ortunç Koyu

Patriça Koyu

Cunda’nın en güzel koylarından olan Oytunç Koyu Plajı, mavi bayraklı koylar arasındadır. Ayrıca burası milli park alanı ilan edildiğinden imara kapalı bir alandır. Burada sadece eskiden kalma yapılar bulunmaktadır. Etrafı ormanlarla çevrili olduğundan tertemiz bir doğası vardır. Cunda merkeze yakın olduğu için de Cunda’nın en çok tercih edilen plajları arasındadır. Deniz altı yaşamı oldukça zengin olduğundan dalış sporları burada yaygındır. İlk kez dalış deneyimi yaşamak isteyenler için dalış eğitimi kurslarına katılım sağlamak mümkündür. Ücretli bir koydur. Cunda merkezden yaklaşık 20 dakikalık bir mesafede yer alır.

Bıyıklı Plajı

Patriça Koyu Bıyıklı

Cunda Adası’nın incisi kabul edilen Bıyıklı Plajı, doğal güzellikleri ve deniziyle ilgi çeken plajlar arasındadır. Bıyıklı Plajı, Pateriça Koyu’nda bulunmaktadır. Bıyıklı da Cunda Adası’nın merkezi plajlarından biridir. Plaj merkezi bir konumda yer alması sebebiyle tatil sezonlarının en canlı geçtiği noktalar arasında yer almaktadır. Ancak yine de çok rahatsız edici bir kalabalığı yoktur. Pateriça Koyu’nda yer alan tüm plajlar gibi buranın da denizi sığ bir yapıdadır. Ücretli bir plaj olup plaja giriş ücreti 200 TL’dir. Şezlong ve şemsiye ücreti ise 60 TL olup giriş ücretine dahildir. Cunda merkezden araçla 20 dakikalık bir mesafededir.

Bu içeriğimizde Ayvalık Patriça Koyu nerededir, olanakları nelerdir, Patriça Koyu çevresindeki plajlar hangileridir gibi sorulara yanıt bulunmuştur. Buna benzer daha birçok tatil ve gezi fikirlerinden yararlanmak için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri