BalıkesirMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

Erdek Gezilecek Yerler: Tarihi, Denizi, Kumsalı ve Doğal Güzellikleriyle

Erdek Gezi Rehberi - Erdek Nerede?

Denizi, kumsalı, tarihi eserleri ve doğal güzellikleri ile unutulmaz bir tatile var mısınız? Öyleyse bizimle birlikte Erdek gezilecek yerler macerasına katılın!

Erdek Nerede?

Erdek, Marmara Denizi’nin güneyinde bulunan Kapıdağ Yarımadası’nda yer alan, Balıkesir’e bağlı bir ilçedir. Coğrafi konum olarak Marmara Adası ile komşu olan Erdek, Erdek Körfezi’nde bulunmaktadır. Temiz denizi, kaliteli ve rahat tatil koşulları ile her yaz sezonunda binlerce yerli ve yabancı turistin odak noktası olan ilçe, uzaklıklar olarak değerlendirildiğinde; İstanbul’a 360 km, Bandırmaya 22 km ve Balıkesir’e tam 107 km uzaklıkta bulunmaktadır. Her sene binlerce kişinin planları arasında yer alan Erdek gezilecek yerler tatilciler için vazgeçilmez bir deneyim olmaktadır.

Bu güzel tatil beldesinin çok eski bir tarihi geçmişi vardır. Erdek’in tarih sahnesine çıkışı yaklaşık olarak milattan önce 360’lı yıllara dayanmaktadır. Kurulduğunda ilçeye verilen isim Artake’dir ve bu ilçenin Sitler tarafından kurulduğu Heredot tarafından kaleme alınmıştır. Zaman içerisinde birçok medeniyetin hakimiyetine giren Artake yani Erdek, bu milletlerin izlerini de halen taşımaktadır. Aralarında roma, Bizans, Kyzikos ve Osmanlı gibi imparatorlukların bulunduğu bu milletler Erdek’te geniş bir kültür yelpazesi oluşmasını sağlamıştır. 

erdek gezisi

Tarihsel süreçte savaşlara mekan olan Erdek, 1918 senesine gelindiğinde Yunanların işgaline maruz kalmış ve 1922 yılına kadar bu süreç devam etmiştir. Tarihler 18 Eylül 1922’yi gösterdiğinde bağımsızlığını yeniden elde eden ilçe bundan iki sene sonra ise gerçekleştirilen Nüfus Mübadelesi ile birlikte etnik halk konusunda değişime uğramıştır. Günümüzde hem Balıkesir hem de Türkiye için önemli bir tatil noktası sayılan Erdek, Türkiye’nin “kırmızı soğan ambarı” olarak bilinmektedir ve düzenleyeceğiniz Erdek gezilecek yerler listesi ile bunları görmeniz mümkün olacaktır.

Erdek’te Gezilecek Yerler

Paflima Koyu

Erdek, yaz aylarının vazgeçilmez tatil bölgelerinden olduğu için Erdek gezilecek yerler içerisinde Paflima Koyu’na mutlaka uğramanız gerekmektedir. Kapıdağ Yarımadası’nın kuzeybatısında bulunan bu koy, berrak denizi ve yemyeşil bir örtüye sahip olmasıyla birlikte oldukça rehavet görmektedir. Erdek merkeze yaklaşık 30 km mesafede bulunan Pamfilya Koyu, ortalama 1,5 kilometrelik bir sahil şeridine sahiptir. Sakinlik ve huzurun adresi olarak nitelendirilen bu yerde bir günden fazla kalmak isterseniz çevresinde bulunan pansiyonlarda konaklamanız mümkündür. Bunların dışında Pamfilya Koyu bünyesinde motosiklet parkuru ve trekking alanları bulunmaktadır.

erdek gezisi

Çuğra Plajı

Erdek gezilecek yerler için bir rota oluşturuyorsanız, listenizin başında Çuğra Plajı mutlaka yer almalıdır. Erdek bölgesi için en çok tercih edilen plaj olarak bilinen Çuğra, mavi bayraklı plajlar arasında yer almaktadır. Sığ ve dalgasız denizi ile hem arkadaşlarınızla hem de ailenizle, çocuklarınızla gelmeyi tercih edebileceğiniz plajın çevresinde de konaklamak için birçok pansiyon ve otel seçeneği bulunmaktadır. Bunların yanı sıra bünyesinde birçok kafe ve restoran bulunduran Çuğra Plajı’nda keyifli vakit geçirmek mümkün olacaktır. Buraya özel araçla gelebileceğiniz gibi Erdek’ten hareket eden servisler ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

erdek gezisi

Kyzikos Antik Kenti

Deniz, kum ve güneş üçlemesinden biraz sıyrılıp tatiliniz sırasında tarihi yapıları görmek ve gezmek istiyorsanız Kyzikos Antik Kenti doğru tercih olacaktır. Erdek merkeze yalnızca 8 km uzaklıkta bulunan antik kentte yer alan Neolitik döneme ait tarihi yapılar ve kalıntılar kesinlikle görülmeye değerdir. Günümüzde arkeolojik çalışmaların devam ettiği antik kentin içerisinde amfi tiyatro, 4 farklı tapınak ve döneme ait bilgiler veren kalıntılar vardır.

erdek gezisi

Hadrianus Tapınağı

Erdek gezilecek yerler içerisinde Kyzikos Antik Kenti’nin içerisinde yer alan Hadrianus Tapınağı da görülmeye değer tarihi noktalardan biridir. Antik dönemin en çok bilinen tanrılarından Zeus adına yaptırılan bu tapınağın inşa edilme tarihi hakkında net bir bilgi elde edilememiştir. Yaşanan depremler neticesinde zarar gören bina MS 123 senesinde yeniden yaptırılmaya başlanmış ve uzun yıllar süren çalışmaların ardından MS 197 yılında tamamlanmıştır. Sonraki dönemde yine bir depremle yıkılmış ve yeniden onarılmıştır. Antik Dönem içerisinde dünyanın 8. Harikası seçilen bu bölge, sizi Erdek gezisi esnasında tarihsel bir yolculuğa çıkaracaktır.

hadrianus tapınağı

Erdek’e Ne Zaman Gidilir?

Erdek, bulunduğu konum neticesinde ılıman Marmara ikliminin özelliklerini taşımaktadır ve bu neticede kış ayları yağışlı yaz ayları ise sıcak ve kurak geçmektedir. Yani yılın her mevsimi için uygun olacaktır fakat Erdek’in bir deniz tatili bölgesi olduğunu göz önünde bulundurursak yaz aylarında tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.

Erdek’te Ne Yenir?

Plajlar, doğal güzellikler ve tarihi kalıntılar ile birlikte Erdek’te gezilecek birçok yer ve yapılacak pek çok aktivite bulunmaktadır. Bunlar sonucunda ise acıkmamak imkansızdır. Erdek bu konuda birçok restoran ve kafeye sahiptir ve burada lezzetli Erdek mutfağının tadına bakabilirsiniz. Erdek’te yemeden dönmemeniz gereken lezzetlerden bazıları; zeyinyağlı enginar, istavrit, karagöz, kabak çiçeği dolması ve midye dolma’dır.

Erdek İçin Tavsiyeler

Erdek gezilecek yerler haricinde dikkat etmeniz konulardan birisi ise konaklama olacaktır. Eğer tatilinizde doğa ve denizin tadını birlikte çıkarmak istiyorsanız, Ocaklar bölgesini tercih etmeli ve denize sıfır otellerde konaklamalısınız. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri