EgeMuğlaYurtiçi Gezilerimiz

Milas Gezilecek Yerler: Muğla’nın Turistik Cenneti

Muğla - Milas Gezi Rehberi

Muğla’nın çokça sevilen ve ziyaret edilen ilçelerinden biri olan Milas’ta yapabilecekleriniz hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okumaya devam edin. İşte özenle hazırlanmış Milas gezilecek yerler listesi:

Milas Nerede?

Pek çok antik kenti ve doğal güzelliğiyle çoğu turistik kendine hayran bırakan Milas, Muğla‘nın ilçelerinden biridir. Yerleşik nüfusu yaklaşık 140000 olan ve yine yaklaşık 2200 kilometrekarelik bir yüz ölçümüne sahip olan Milas, özellikle yaz döneminde Milas’a gelen turistlerin de ilçeye gelmesi ile birlikte nüfusunu neredeyse ikiye katlamaktadır.

Milas gezisi sırasında ünlü Milas evlerini, pek çok antik kenti ve koyları gezebilirsiniz. Milas gezilecek yerler kapsamında gidebileceğiniz yerlerden bahsetmeden önce, gelin Milas’a ulaşım hakkında da bilgi verelim.

muğla

Milas’a kendi aracınızla, otobüsle ya da hava yolu ile ulaşabilirsiniz. Milas, Muğla şehir merkezine yaklaşık bir buçuk saat uzaklıktadır. Dalaman Havalimanı’na inerek buradan araç kiralayabilir, özel turlarla Milas’a ulaşabilir ya da toplu taşıma ile Milas gezinize başlayabilirsiniz. Havalimanı içerisinde ya da Muğla şehir merkezinde araç kiralayabileceğiniz gibi, kendi aracınızla da yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz. Motor kiralama seçeneğinde Milas Çoğu turistin ziyaret ettiği Ören, Güllük gibi sahil mahallelerine de kendi aracınızla seyahat etmiyorsanız bile dolmuşlarla ulaşabilirsiniz.

Milas’ın; Aydın, Yatağan ile Bodrum’a komşu olduğunu ve Muğla merkezine yaklaşık 64 kilometre, İstanbul’a 650 kilometre, Ankara’ya 680 kilometre ve İzmir’e 190 kilometre uzaklıkta bulunduğunu da belirtelim.

Milas’ta Gezilecek Yerler

Aslında Milas’ın Bodrum, Fethiye ve Marmaris gibi Muğla ilçelerine nazaran turistler tarafından daha az ziyaret edildiğini söyleyebiliriz. Ancak ilçe sınırlarında barındırdığı 27 antik kent ve daha birçok doğal güzellikle Milas gezinizsırasında ziyaret edebileceğiniz pek çok seçenek bulunmakta. GelinMilas’ı gezerkennereleri görebileceğinize daha ayrıntılı göz atalım.

Bafa Gölü

Bafa gölü Aydın iline ve Muğla iline sınırları olan bir göldür. Büyük Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonların birikmesi ile denizden ayrılan ve bunun sonucunda da oluşan Bafa gölü; içerisinde 5 adacığı da barındırmaktadır. Bu odacıklar da yediler manastırı gibi eski kilise ve manastırlar yer almaktadır. Milas gezilecek yerler kapsamında ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden ilki olan Bafa Gölü’nde, neredeysen öyle tek çay duvar resimlerini Bafa gölü tabiat Parkı’nı görebilirsiniz.

Bafa gölü tabiat parkı çok hayvan ve bitki türünü içinde barındıran bir tabiat parkıdır. Endemik kuş türlerinin barındığı Bafa gölü neredeyse dünya kapsamında çok önemli bir kuş cennetidir. Ayrıca geziniz sırasında fark edeceksiniz ki burası Kaya tırmanışı sporu ve dağ yürüyüşleri için de oldukça tercih edilen bir lokasyondur.

milas gezisi

Zeytinlikuyu Plajı

Milas’a yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Zeytinlikuyu Plajı, ulaşım konusunda biraz sıkıntı çekmenize sebep olacaksa da o alandaki en güzel plajlardan biridir. Suyunun sığlığı, sakinliği, temizliği ve güvenli olması ile pek çok turistin gitmeyi tercih ettiği plajlardan biridir.

milas gezisi

Iassos Antik Kenti

Milas ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Kıyıkışlacık Köyü’nde yer alan Milas gezilecek yerler kapsamında Iassos Antik Kenti, neredeyse milattan önce 3000 yılına dayanan tarihi ve surları, Zeus Megistos tapınağı, antik tiyatrosu ile kalesi ve surları ile pek çok turistin ilgisini çekmektedir. Surların uzunluğu yaklaşık bir buçuk kilometre civarında olduğu bilinmektedir.

milas gezisi

Firuz Bey Camii

Milas ilçe merkezinde bulunan Firuz Bey Camii, Menteşeoğulları döneminde inşa edilmiştir. İsmini o dönemde Menteşe valisi olarak görev yapan Hoca Firuz Bey’den almıştır.

Halkın Kurşunlu cami olarak da bildiği Firuz Bey Camii’yi ziyaret etmenizi istememizin en büyük sebebi ise, bu caminin Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde yer alması ve seyahatnamede gök cami olarak ifade edilmesidir.

firuz bey camii

Milas Müzesi

Bodrum sualtı arkeoloji müzesi’nden ve bazı tarihi eserlerin sergilendiği, ve 1983-1987 yılları arasında 4 yıllık bir süreç ile bu eserlerin aktarıldığı bilinmektedir. Nereye gezmeden önce internet sitesini ziyaret etmenizi ya da iletişim kurabileceğiniz bir yer ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Çünkü son dönemlerde Milas müzesi’nin tadilatta olduğu bilinmektedir.

milas gezisi

Milas Gezisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Milas’a bir gezi planlıyor ve yılın hangi döneminin Milas gezisi için daha uygun olduğunu düşünüyorsanız size birkaç tavsiye verebiliriz. Güzel bir yaz tatili planlıyorsanız, elbette yaz mevsiminde gezinizi gerçekleştirmeniz en iyisi olacaktır. Fakat Nisan ya da Mayıs ayında denize girmek oldukça keyifli olacaktır.

Doğa yürüyüşü, tırmanış gibi doğa sporlarına meraklı iseniz ve asıl amacınız ören yerleri gezileri ve doğa sporlarıysa ilkbahar ya da sonbahar ayları geziniz için en uygun zaman dilimleri olacaktır. Ancak yağış ihtimaline karşı tedbirli olmanızı da tavsiye ederiz.

Milas’ta Ne Yenir?

Ege ve Akdeniz kültürünü yansıtan birçok mezeyi, birçok balık çeşidini Milas’taki çoğu restoranın menüsünde görmeniz mümkün. Geziniz sırasında bol bol zeytinyağlı yemek ve meze, çeşitli salatalar ve taze deniz ürünlerini keşfedebilirsiniz. 

  • Buna benzer daha birçok gezi, tatil ve gastronomi içerikli paylaşımlar için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri