EgeMuğla

Muğla’nın Doğal Güzelliklerinden; Bafa Gölü

Bafa Gölü Gezi Rehberi

Bafa Gölü, Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan Söke Ovası’nda bulunmaktadır. Ege Bölgesi’nin en büyük gölü olmasıyla birlikte Büyük Menderes Nehri’nin güneydoğu tarafında yer alan, Menteşe Dağları’nın içine sokulmuş konumda olan bir tatlı su gölüdür.  Hazırladığımız Bafa Gölü Gezi Rehberi oldukça hoşunuza gidecek detaylarla dolu, hadi gelin birlikte göz atalım. GeziLinki Kanalımızda ilgili gezilerin videolarına ulaşabilirsiniz.

Bafa Gölü Gezi Rehberi

Genel fiziki özelliklerine bakıldığında 16 kilometre uzunluğunda, 6 kilometre genişliğindedir ve derinliğin en çok olduğu nokta 21 metre olarak hesaplanmıştır. Bafa Gölü, Türkiye’deki sığ göller sınıfında yer alır. İkinci adı Çamiçi Gölü’dür. Bu adın verilmesinin sebebi ise, gölün ilk oluşumunda Ege Denizi’nin bir parçası olmasına karşın, Büyük Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonlar ile zaman içerisinde kıyıdan kilometrelerce uzaklıkta yani içeride kalmasıdır.

Bafa Gölü gezi rehberi gibi pek çok tarihi ve doğal güzelliklerin gezi rehberliğini yaptığımız GeziLinki Youtube kanalımızda birbirinden harika yerleri geziyor yeni anılar biriktiriyoruz. Bizleri Youtube üzerinden takip etmek için sitemizdeki butonları kullanabilirsiniz. Ayrıca henüz göz atmadıysanız Bursa’daki Işık Tanrısı’nın Şehri: Gölyazı Gezi Rehberi yazımıza da bakabilirsiniz.

Bafa Gölü’nün tarihi incelemesine baktığımızda, gölün üzerinde 3 küçük ada bulunmakta ve bu adaların içinde çok eskiden yapılmış tarihi manastırlar ve kiliseler bulunmaktadır. Bu manastırların en eskisi Yediler Manastırı ‘dır.

yediler manastırı gezilinki

Gölün adı da oldukça eski bir tarihe dayanmaktadır. Bafa ismi yöre halkının kullandığı en eski dillerden birine ait olan bir kelimedir ve “su ülkesi” anlamına gelir. Bölgenin dağlarında birtakım resimler bulunmakta ve buradan, Cilalı Taş Devri’nde yani yaklaşık olarak 8000 sene önce yerleşik hayata geçildiği anlaşılmaktadır.

Bafa Gölü’nde Gezilecek Tarihi Yerler

Bafa Gölü gezi rehberi rotalarından önce buraya gelip mutlaka yapmanız gereken bir aktiviteden bahsetmemiz gerekir. Gölün kenarında bir dolmuş mantığıyla çalışan teknelere binip ada turuna çıkmak. Bu tekneler ile adaları gezerken aynı zamanda belli noktalarda molalar verip yüzmek, dans etmek gibi çeşitli aktiviteler ile keyifli vakit geçirebilirsiniz. Tabii burada en can alıcı vakit güneşin batma vaktidir. Günbatımı gerçekleşirken gökyüzünün kızıl rengi göle vurmakta ve gölün rengini değiştirmektedir. Bu durum bir efsane ile taçlandırılmış ve harika bir hal almıştır. Efsaneye göre Ay Tanrıçası Selene, büyük aşkı Çoban Endymion ile her gece buluşur ve bu aşkın bu hoş görüntüye yol açtığı söylenmektedir.

Ayrıca Bafa Gölü etrafındaki Ada turlarını tamamlandıktan sonra tekne turlarının yeni rotası Antik Heraklia Kenti’dir. Kent, Beşparmak Dağları’nın eteklerinde ve gölün kıyı kesiminde bulunmaktadır. Kent’e giden yol boyunca etrafınızda ilginç formlara sahip kayalar görebilir ve hayal gücünüzü kullanarak her birini farklı bir varlığa benzetmeye başlayabilirsiniz. Değişik ve ilgi çekici görünümleriyle fotoğraf severlerin güzel kareler yakalayabileceğini söyleyebiliriz. Tuhaf kayalardan sonra yol sizi Kapıkırı Köyü’ne getirecektir. Burada köye giriş yapmadan sahil yoluna dönerseniz Heraklia Antik Kenti’nin tüm tarihi ve doğal güzellikleri ile karşı karşıya kalacaksınız.

Bafa Gölü ve Heraklia Antik Kenti

Heraklia hakkında bilgi verecek olursak, tarihi milattan önce 7. Yüzyıla dayanan kent Roma Dönemi’nin gözde kentlerinden biriymiş. O dönemlerde deniz ticareti kenti oldukça zenginleştirmiş ve sonraları kent piskoposluk merkezi haline getirilmiş. Kent, sağlam işlenmiş taşları ve estetik görünümüyle o günden bu güne tarihi bir güzellik göstermeye devam etmektedir. Kentin içinde yer alan harika yapılardan biri Athena Tapınağı’dır ve günümüze kadar sağlam şekilde gelmiştir.

antik heraklia kenti gezilinki

Bununla birlikte Agora yapısı ise iki katlı olarak inşa edilmiş ancak günümüze yalnızca tek katı gelebilmiştir. Ne kadar zarar görmüş olsa da bunlar sağlam temelli yapılardır ve Agora’nın içinde yer alan dükkan ve hanların yerleri halen bellidir, bunları görebilirsiniz. Bunların dışında Agora’nın biraz ilerisinde milattan önce 2. Yüzyıl gibi çok eski bir zamanda inşa edilmiş, kente ait olan, tiyatro, meclis binası ve Haham Manastırı’nı gezip doğal güzellikleri görebilirsiniz.

Bafa Gölü aynı zamanda Stylos Manastırı’na da ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede bu kadar çok manastırın kurulmasının sebebi, 7. Yüzyılda Araplardan kaçan rahip ve keşişlerin bu coğrafyayı uygun bir bölge olarak görüp yerleşmesi olmuştur. Stylos Manastırı bulunduğu arazinin engebeli olması nedeniyle ulaşımı en zor olan manastırdır. Sert ve ürkütücü kayalıklarla çevrilmiş bir alanda kurulmuş olmasının etkisiyle de, bölgedeki en görkemli ve ihtişamlı manastır olmuştur.

Bu kadarla da sınırlı kalmayan Bafa Gölü’nde gezilecek yerler listesine Gümüşkesen Mezar Anıtı, Labranda Antik Kenti ve Laos’u mutlaka eklemeli ve görmelisiniz. Esasında bunların çoğuna GeziLinki Youtube kanalımızda da değindik.

Bafa Gölü Gezisinde Ne Yemeli?

Tatlı su gölü olan Bafa Gölü’nden çıkarılan lezzetli balıkların tadına bakmadan tatilinizi tamamlamış sayılmazsınız. Yılanbalığı, kefal ve levrek gibi lezzetli balıkların tadına keyifle bakabilirsiniz. Ayrıca zeytinyağı dendiğinde akıllara gelen Ege bölgesinin en güzel yemeklerini burada deneyebilirsiniz. Bölgede bulunan restoranların hepsi salaş bir dekorasyona sahip olmakla birlikte eşsiz göl manzarası ve yüksek lezzetlerine karşılık uygun fiyatlara sahiptir. Elbette böyle doğal ve huzur dolu bir yere gelip de mükemmel bir başlangıç öğünü yapmamak olmaz. Köy kahvaltısı tadında sunulan kahvaltı öğünü ile saatlerce manzaraya karşı kahvaltınızı edebilir, sıcacık çay ve sohbet eşliğinde vaktinizi harika şekilde geçirebilirsiniz. Bafa Gölü’nde yemek yiyebileceğiniz ve kahvaltı edebileceğiniz birkaç mekan önerisinde bulunmamız gerekirse; Çeri Restoran, Natura Restoran, Kamil Dayının Yeri, Canlı Balık Restoran’ı önerebiliriz.

Bafa Gölü ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz, Buna benzer daha birçok tatil ve gezi içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalına da göz atabilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri