BalıkesirEgeYurtiçi Gezilerimiz

Kaz Dağları Gezi Rehberi: Derin ve Temiz Bir Nefes

Kaz Dağları Gezilecek Yerler

Tertemiz havasıyla ünlü olan Kaz Dağları, ülkemizin en önemli doğa harikalarından birisidir. Doğayla iç içe olmak için Kaz Dağları gezi rehberi sizi bekliyor.

Kaz Dağları Nerede?

Kaz Dağları, sadece bir il sınırı içerisinde değil; iki il sınırı içerisinde yer almaktadır. Çanakkale ve Balıkesir’i birbirine bağlayan bir hat sınırı gören Kaz Dağları bu iki il sınırında da yer almaktadır. Aynı zamanda Marmara ve Ege bölgeleri arasında bir geçiş görevi görmektedir.

kaz dağları gezisi

Kaz Dağları’nın bilinen önceki adı ve günümüzde de bazen anıldığı adı İda Dağı’dır. Kaz Dağları, Çanakkale şehir merkezine yaklaşık 150 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Balıkesir şehir merkezine ise yaklaşık 130 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kaz Dağları’na yakın ilçeler olan Ayvalık ve Edremit’ten de kolaylıkla ulaşım sağlanabilir.

Kaz Dağları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kaz Dağları’nın bilinen bir diğer ismi İda Dağı’dır. Kaz Dağları’nın yüksekliği 1774 metredir ve bu en yüksek uzunluğa sahip olan tepesi, Karataş Tepesi’dir. Kaz Dağları’nın en önemli özelliklerinden birisi birçok çeşitte bitki türüne ev sahipliği yapmasıdır. Bu bitki türlerinden en önemlisi ise yalnızca Kaz Dağları’nda yetişen Kaz Dağı göknarıdır. Kaz Dağları’nın en önemli bir diğer özelliği de temiz havasıyla saldığı ündür. Dünya üzerinde Alp Dağları’ndan sonra en temiz hava, en bol oksijen doğal miras Kaz Dağları’ndadır. Doğal miras Kaz Dağları ya da diğer adıyla İda Dağı hakkında geçmişten bugüne birçok efsane anlatılmaktadır. Kaz Dağları gezisi fırsatını değerlendirmeden önce efsanelere kulak verelim.

kaz dağları gezisi

Antik dönem efsaneleri ve Sarı kız efsanesi yüz yıllardır bu bölgede anlatılagelen en bilindik efsanelerdir. Yunan mitolojisinde de Kaz Dağları’nın bulunduğu bu bölge büyük önem taşır. Hatta İda Dağı adı Yunan mitolojisinde bu bölgeye İda isminin verilmesinden gelmektedir. Kaz Dağları, Homeros’un yazmış olduğu İlyada destanında yerini bulmuştur. Homeros bu destanda Kaz Dağları’ndan bahsederken Bin pınar İda, bol pınarlı İda, vahşi hayvanların anası şeklinde atıfta bulunmuştur.

Kaz Dağları’nda Ne Yapılır?

Antik Döneme ait olan ve Kaz Dağları hakkında anlatılan efsaneye göre Yunan tanrılarından olan Athena, Hera ve Afrodit’in katıldığı ve sonunda Truva Savaşı’nın gerçekleşmesine yol açacak olan güzellik yarışması Kaz Dağları’nda yapılmış. Yine bu döneme ait olan ve Yunan mitolojisi tanrılarının yer aldığı diğer bir efsaneye göre ise Kaz Dağları’nda yer alan Zeus Altları adlı tapınakta Zeus Afrodit ile sevişmiş ve aynı zamanda gerçekleşmekte olan savaşı yönetmiş. Antik Döneme ait olan ve Kaz Dağları’ndan bahsedilen bu başlıca efsanelerin dışında daha birçok hikaye, efsane de anlatılmaktadır.

kaz dağları gezisi

Kaz Dağları’nın konu olduğu ve İslami bir boyutu olan, halk hikayesine dönüşmüş olan bir anlatı da Kaz Dağı Sarıkız efsanesidir. Sarıkız efsanesinin anlatılagelen birçok farklı versiyonu vardır. Halk arasında bu Sarıkız efsanelerine o kadar inanılmış ki efsane hakkında etkinlikler bile düzenlenmeye başlamış. Sarıkız şenlikleri, Sarıkız için hayır etkinliği civar köylerde, beldelerde her sene düzenlemektedir. Kaz Dağları gezi rehberi kapsamında görmeniz gereken yerlerin başında ise Kaz Dağı Milli Parkı, Sarıkız Türbesi, Mıhlı Şelalesi ve Kaz Dağı dağ deresi gelmektedir.

Kaz Dağı Gezisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kaz Dağları’nda iki ayrı iklim tipi hakimdir. Bunlardan ilki Marmara bölgesinde görülen Marmara iklimi, ikincisi ise Akdeniz iklimidir. Kaz Dağları için en ideal zaman ise yaz aylarıdır. Sonbahar ve kış aylarında, havanın soğuk olduğu zamanlarda Kaz Dağları oldukça soğuk olur ve gezmeye imkan tanımaz. Bu nedenle yaz aylarında Kaz Dağları gezi rehberi uygun olacaktır.

kaz dağları gezisi

Kaz Dağları yüksekte olduğu için yaz aylarında bile serin olur. Haziran-ağustos arası zaman diliminde aylık ortalama sıcaklık 20-21 derecedir. Bu nedenle bu aylarda Kaz Dağları’na gelmeden önce yanınıza hırka, ceket gibi serin havalarda kullanabileceğiniz kıyafetler almanız önerilir.

Kaz Dağları’nda Ne Yenir? Neler Yapılır?

Kaz Dağları’nın özellikle kahvaltısının meşhur olduğunu söyleyebiliriz. Tertemiz havada kahvaltı yapmak isteyenlerin ilk tercihi Kaz Dağları’ndaki kahvaltı restoranları olmaktadır. Kaz Dağları’nda yer alan ve tavsiye edilen ilk restoran Saklıbahçe restorandır. Bu restoranda kahvaltı yapabilir, ortalama 80-100 liraya karnınızı doyurabilirsiniz. Kaz Dağları’nda yer alan ve tavsiye edilen bir diğer restoran ise Şarlak Restoran’dır. Burada hem yemek yiyebilir hem de restoranda açılan sergiyle Kaz Dağları ve çevresindeki bölgenin kültürünü tanıyabilirsiniz. Şarlak Restoran’da ortalama 50-90 lira arası bir ücret ödeyerek karnınızı doyurabilirsiniz.

Kaz Dağları Gezisi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler&Tavsiyeler

Kaz Dağları oldukça geniş bir alanı kapsıyor ve gezilecek yerler konusunda da oldukça zengin. Bu nedenle Kaz Dağları’nı tamamen tanıyabilmek için en az 3-4 gününüzü ayırmalısınız. Kaz Dağları bölgesi içinde ulaşım sağlamak için toplu taşıma mevcut değildir. Bunun için yürüyerek veya araçla Kaz Dağları içi ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ayrıca atv tarzı ulaşım araçlarını burada kiralamanız da mümkün.

Kaz Dağları gezisi ilginizi çektiyse göz atabilirsiniz: Balıkesir Gezisi’ne Kısa Bir Ara: Susurluk Kaplıcaları 

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri