BalıkesirMarmara

Burhaniye Ören’e nasıl gidilir? Burhaniye Ören nerede?

Burhaniye Ören Gezi Rehberi

Burhaniye Ören, Balıkesir’in Burhaniye ilçesine bağlı küçük bir tatil beldesidir. Belde küçük olmasına rağmen tatil için oldukça fazla tercih edilmektedir.

Burhaniye Ören Edremit Körfezi’nde yer alan küçük ama bir o kadar da eğlenceli bir tatil bölgesidir. Konumundan dolayı Ören oldukça fazla tatilciyi kendisine çekmektedir.

Ören’in güneyinde tam bir tatil cenneti olan Ayvalık, kuzeyinde ise oksijen deposu Kaz Dağları vardır.

BURHANİYE ÖREN PLAJI

Ören plajı “Mavi Bayrak” sahibi bir plajdır. Bu nedenle Türkiye’deki sayılı plajlardan birisidir. Ören’in denizi sıcaktır. Kumu ise altın sarısı renktedir. Ayrıca bölge çam ve zeytin ağaçları ile doludur. Bu ise Ören’in daha serin ve huzurlu hale getirmektedir.

Ören tarihi olarak da önemli bir bölgede yer almaktadır. Ören beldesi tarihi Adremytteion şehrinin üzerine kurulmuştur. Yapılan kazılarda çok sayıda tarihi eser gün yüzüne çıkmıştır. Öte yandan bu şehir efsanelere göre Pegasus’un yaşadığı bir bölgedir. Yani ören denizi, plajı, doğası, havası, yamaç paraşütü ve konumu itibariyle adeta yeryüzü cennetidir.

Ören’in en kalabalık olduğu zamanlar temmuz ve ağustos aylarıdır. Eylül ayında ise bölgede sadece evleri olan tatilciler kalır. Onlar da eylül sonu gibi yaşadıkları illere gider. Bu tarihten sonra Ören’i sessiz bir dönem beklemektedir. Ancak bu aylarda bile Ören çok güzeldir. Ayrıca Ören yaz aylarında şaha kalkar. Türkiye’nin her yerinden bu beldeye turist akını başlar. Düşünüldüğü gibi yazın Ören çok kalabalık olmamaktadır. Edremit Körfezi’nde çok sayıda yer olduğu için tatilciler her gün başka bir bölgeye gider.

BURHANİYE ÖREN KONAKLAMA

Burhaniye Ören’de büyük küçük orta birçok otel bulunmaktadır. Otellerin yanında pansiyonlar, kiralık daireler ve çadır kampları oldukça fazladır. Ancak tek sorun yoğunluktan kaynaklanmaktadır. Bölge temmuz ayında neredeyse ful doludur. Bu nedenle temmuz ayında Ören’e gidecekseniz mutlaka rezervasyon yaptırın. Tabi ki temmuz ayında da kalacak yer bulabilirsiniz ancak kalacağınız yer istediğiniz gibi olamayabilecektir.

ÖREN’E ULAŞIM

Yaz aylarında Ege ve Marmara’nın tüm illerinden Ören’e otobüs bulunmaktadır. Bu illerden size en yakınına giderek Ören otobüslerine binebilirsiniz. Ancak bu otobüs sayıları diğer aylarda ya azaltılmıştır yada tamimiyle kaldırılmıştır. Öte yandan Ege ve Marmara bölgelerindeki illerin haricinde bir bölgeden geliyorsanız mutlaka Balıkesir veya Çanakkale’ye gitmelisiniz. Çünkü bu iki ilden diren Burhaniye Ören’e otobüs vardır. Kendi aracınız ile Bursa veya Balıkesir’den gelecekseniz eğer Edremit’ten Ayvalık’a doğru devam etmelisiniz. Ayvalık’a varmadan Ören sağda kalacaktır. Ayrıca İstanbul ve Trakya illerinden geliyorsanız feribot ile karşıya geçip kolayca Ören’e otobüs bulabilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER BİR NOKTA: Yeşilyurt Köyü ve taş evleri! Yeşilyurt Köyü nerede?

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri