BursaMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

Mudanya Gezilecek Yerler: Mudanya’da Ne Yapılır?

Mudanya Gezi Rehberi

Bursa’nın en güzel ve en turistik ilçelerinden olan Mudanya, şehir merkezinin yaklaşık 40 km kuzeybatısında yer almaktadır. Marmara denizi kıyısında konumlanan Mudanya, Bursa’nın denize açılan kapılarından bir tanesidir. Bursa yerel halkı tarafından sayfiye alanı olarak kullanılan ilçe son yıllarda daha popüler hale gelmiştir. Mudanya gezilecek yerler içerisinde çok sayıda tarihi ve turistik yer bulunur. İşte Mudanya’da ne yapılır diye soranlar için detaylı bir şekilde hazırlanmış olan Mudanya gezi rehberi…

Mudanya Tarihi

Mudanya, 1321 senesinde Orhan Bey tarafından fethedilmiş ve Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarına katılmıştır. Eski ismi Hüdavendigar olan Bursa şehrinin yıllık kayıtlarına göre 1871 senesinde Mudanya ilçe statüsü kazanmıştır. Mondros Mütarekesi’nden sonra İngilizler tarafından işgal edilmiş ancak 1 gün geçmeden işgalden kurtarılmıştır.

Mudanya’da Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Mütareke Evi Müzesi

Mudanya gezilecek yerler

Kurtuluş Savaşı’nın askeri safhasını sonlandıran Mudanya Ateşkes Anlaşması, TBMM hükümeti tarafından 1922 senesinde bu binada imzalanmıştır. Mudanya ilçe merkezinde yer alan Mütareke Evi Müzesi’nin geçmişi 19. yüzyıla uzanmaktadır. Aleksandr Ganyanof’un mülkiyetinde olan bina Hayri İprar tarafından satın alınmış, kapsamlı bir restorasyon sürecinden geçirilmiş ve 1937 senesinde müzeye dönüştürülmüştür. 1959 senesinde Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne devredilmiştir. Bodrum ve çatı katı haricinde 2 katlı olan ahşap yapının birinci katında anlaşmanın imzalandığı salon ve İsmet Paşa’nın çalışma odası bulunmaktadır. İkinci katta ise İsmet Paşa ve yaverlerinin yatak odaları vardır. Mütareke döneminin eşyalarının titizlikle korunduğu bu yapıda ayrıca söz konusu döneme ait çeşitli fotoğraflar ve belgeler de sergilenmektedir. Müze, pazartesi hariç her gün saat 10:00 ile 17:00 arasında ziyarete açıktır.

Apostoloi Kilisesi

Mudanya gezilecek yerler

Mudanya’da gezip görebileceğiniz tarihi yapılardan bir diğeri de Apostoloi Kilisesi’dir. İlçe merkezinden yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Aydınpınar Köyü sınırlarında yer almaktadır. Aydınlar Kilisesi olarak da bilinmektedir. Kilise olarak inşa edilen bina zamanla camiye dönüştürülmüştür. Dikdörtgen plana sahip olan kilisenin çan kulesi minare yapılana dek kullanılmıştır. Minarenin ise 1952 senesinde yapıldığı bilinmektedir. Kilisenin içine ayrıca bir mihrap yapılmış ve duvarlara Arapça yazılar yazılmıştır. Ayrıca mermerden yapılmış olan kitabede, kilisenin 1901 senesinde restore edildiği yazmaktadır. 1980 senesinde yeni bir caminin yapılması ile kilise boşaltılmış ve burası bir süre depo olarak kullanılmıştır. Günümüzde görkemini hala koruyor olsa da ne yazık ki bakımsız haldedir.

Güzelyalı Sahili

Mudanya gezilecek yerler

Mudanya gezilecek yerler arasında Güzelyalı Sahili oldukça güzel bir gezi rotası olacaktır. Denizine, doğasına, havasına ve manzarasına hayran kalacağınız Güzelyalı Sahili deniz kıyısı boyunca uzanan oldukça uzun bir sahil kordonuna sahiptir. Yaz akşamlarında yerel halk tarafından oldukça sık tercih edilmektedir. Sevdiklerinizle yürüyüş yapabileceğiniz, sahil şeridinde yer alan kafe ve restoranlarda soluklanabileceğiniz ya da çimlerde vakit geçirebileceğiniz oldukça harika bir alandır. Ayrıca balık tutma merakı olanlar için de uygun bir dalga kıran limanı vardır. Burada olta ile balık tutabilir veya kordon boyu bisiklet sürebilirsiniz. Mudanya ilçe merkezinde yaklaşık 4 km uzaklıktadır.

Kumyaka

Mudanya gezilecek yerler

Mudanya’nın küçük ve şirin bir beldesi olan Kumyaka, deniz kıyısında yer almaktadır. Mudanya – Tirilye yolu üzerinde bulunan Kumyaka’da çok eski dönemlere ait, çok sayıda tarihi yapı ve eserler vardır. Bu bölgedeki diğer köyler gibi Kumyaka da bir Rum köyüdür. 1922 senesindeki nüfus mübadelesi kapsamında köydeki Rumlar bölgeyi terk etmiştir. Köyün merkezi yerlerine doğru gidildiğinde çok sayıda şirin Rum evleri, çeşmeler, hamamlar olduğu görülecektir. Ayrıca burada dünyanın en eski üçüncü kilisesi olduğu bilinen Baş Melekler Kilisesi yer almaktadır. Çevresi zeytin ağaçları ile çevrilidir ve zeytinyağları ile ünlüdür. Mudanya ilçe merkezinden yaklaşık 7 km uzaklıktadır.

Mudanya Yeme İçme

Mudanya gezilecek yerler

İlçeyi gezerken yöreye özgü lezzetler denemek isteyebilirsiniz. Bursa Mudanya’ya geldiğinizde öncelikle ilk denemeniz gereken yemek iskender kebabı olmalıdır. Şehirdeki birçok restoranda iskender kebabını bulabilir ve bu lezzeti asıl yerinde deneyebilirsiniz. Buna ek olarak Mudanya’da İnegöl köfte, pideli köfte, Bursa kebabı, cantık, Kemalpaşa tatlısı denemelisiniz.

Mudanya Konaklama

İlçede konaklayabileceğiniz çok sayıda konaklama yeri mevcuttur. En üst segmentteki otellerden başlayarak bungalov evlere, apart evlere kadar birçok konaklama tesisi bulunmaktadır. Oteller, bungalov evler, apart evler, pansiyonlar, kamp alanları Mudanya’da konaklayabileceğiniz alternatiflerdir.

Mudanya Ulaşım – Mudanya’ya Nasıl Gidilir?

İlçe, Bursa şehir merkezinden yaklaşık 30 km uzaklıktadır. Buna ek olarak Mudanya; İstanbul’a 90 km, Kocaeli’ye 130 km, Balıkesir’e 140 km, İzmir’e 320 km ve Ankara’ya ise 410 km uzaklıktadır.

Bu içeriğimizde Mudanya gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Siz de Mudanya geziniz esnasında Mudanya’da ne yapılır, Mudanya’da nereler görülmelidir gibi sorulara yanıt arıyorsanız bu içeriğimiz bir rehber niteliğinde olacaktır. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu