BalıkesirMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

Narlı Köyü nerededir? Narlı Köyü’ne nasıl gidilir?

Narlı Köyü Gezi Rehberi

Narlı Köyü, Çanakkale ile Balıkesir arasında kalan Mıhlı çayının doğusunda, Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı, ormanları ve huzurlu yapısı ile şirin bir köydür.

Narlı Köyü’nün doğusu ve batısı kanyonlardan oluşmaktadır. Ayrıca orman ile çevrili olması nedeniyle tam bir oksijen deposu olan Narlı Köyü küçük ve sessiz yapısıyla birlikte tatil için mükemmel bir yerdir.

Narlı Köyü’nün, deniz seviyesinden 200 ile 300 metre yükseklikte olması burada yetişen zeytinlerin lezzetini arttırmaktadır. Narlı Köyü, zeytinyağı yapımında oldukça meşhurdur. Bu bölgede yetişen zeytinler çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiği söylenmektedir. En meşhur zeytinleri ise yeşil salamura zeytini ve sele zeytinidir.

Ayrıca Narlı Köyünün bir diğer önemli özelliği, çok kültü oluşudur. Mübadele döneminde Midilli ve Girit’ten birçok misafiri kabul etmiş ve yıllar boyunca tek bir çatı altında toplamıştır.

NARLI KÖYÜ İÇİN ÖNERİLERİMİZ

-Kışın köyde 7-8 bin nüfus olmakla birlikte yazın bu rakam 29-30 bine kadar çıkmaktadır. Tatil planı yapıyorsanız; ormanlık alanı bol ve sakin bir yer arıyorsanız Narlı Köyü tam size göredir. Fakat elinizi çabuk tutmanız gerekebilir çünkü köyde sadece 4 adet pansiyon bulunduğundan yaz aylarında yer bulmanız zor olabilmektedir.

-Gelenek haline gelmiş olan köy hayrı da her sene Eylül ayının ikinci haftasında pazar günü yapılmaktadır. Ekonomisinin bel kemiği olan zeytin yağlarını ve zeytinden yapılmış doğal sabunları satın alabilirsiniz.

Narlı Köyü’nde tatil yapmak için bir diğer sebep ise denize kıyısının olmasıdır. Sessiz ve sakin sahilinde dilediğinizce tatilinizi yaparak ister orman yürüyüşü ister plaj tatili yapabileceğiniz ender bölgelerden biridir.

-Mangal ya da piknik yapmayı seviyorsanız Narlı Köyü sizin için bu olanakları da sunmaktadır. Köyün ormanlar ile çevirili oluşu sizi büyüleyecektir. Ayrıca köyde bulunan Tarihi ünlü Başdeğirmen köprüsüne çıkarak fotoğraf çekinebilirsiniz. Ayrıca Kaz Dağı’ndan gelen şelalesinden yüzerek güzel bir tatil geçirebilirsiniz

-Yaz aylarından köyün çevresini gezebileceğiniz turlar düzenlenmektedir. Bu turlara katılarak orman yürüyüşü yapabilir ve Kaz Dağları’nın hayran bırakan manzaralarında fotoğraf çekinebilirsiniz.

NARLI KÖYÜ’NE NASIL GİDİLİR?

Kendi aracınız ile gidecekseniz, Balıkesir üzerinden gelebilirsiniz. Balıkesir merkez ile Narlı Köyü arası 120 kilometredir. Ardından Edremit’ten geçmeniz gerekmektedir. Edremit ile Narlı Köyü yaklaşık 32 kilometre mesafededir. Fakat unutulmaması gereken bir hususta eğimli arazilerden geçeceğinizi bilmelisiniz.

Şehirlerarası otobüs ile gelecekseniz de; Balıkesir merkeze gelerek, buradan şehir terminalinden kalkan Edremit minibüslerine ardından da köy minibüsleri ile Narlı Köyü’ne gidebilirsiniz. Misiköy

SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER BİR NOKTA: Çanakkale’de gezilecek yerler! Çanakkale’de yapılacak aktiviteler?

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri