Balıkesir

Burhaniye nerede? Burhaniye’ye nasıl gidilir?

Burhaniye Gezi Rehberi

Burhaniye Balıkesir’e bağlı bir tatil ilçesidir. Bölge mavi bayraklı sahili, tarihi kalıntıları ve Kaz Dağları’nın sğladığı temiz havası ile ünlüdür.

Burhaniye Kuzey Ege’de bulunan ve Ege Denizi’ne kıyısı bulunan bir ilçedir. İlçe tatil olarak çokça tercih edilen bir bölgedir. Edremit Körfezi’nde bulunan Burhaniye denize girmek için biçilmiş kaftandır. Sahilindeki kum ince ve altın sarısıdır. Denizi sıcak ve çoğunlukla sakindir.

Öte yandan Burhaniye ilçesi Ayvalık ilçesine komşudur. Edremit Körfezi’nin sol kısmında kalan bu iki ilçe yaz aylarında tatilci akınına uğrar. Ayvalık’ta bulunan Sarımsaklı plajı ve Burhaniye’de bulunan Ören plajı bu bölgeyi bilenlerin en çok tercih ettiği iki plajdır. İki plajda kum ve denizi çok temizdir.

Ören sahili sadece bir sahil değil aynı zamanda koruma atında olan bir sit alanıdır. Ören, Adramytteion isimli antik şehir kalıntılarının üstüne kurulmuştur. Bölgede asırlar önce dikilen palamut ağaçları hala daha varlığını sürdürmektedir. Bu ağaçlar Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından kayıt altına alınmış ve numaralandırılmıştır.

BURHANİYE’NİN MAVİ BAYRAKLI PLAJI ÖREN 

Öte yandan Ören plajının dünyada ün kazanmasını sağlayan en önemli gelişme Mavi Bayrak almasıdır. Avrupa Çevre Eğitim Vakfı (FEE) “Denize Girilebilirlik Ölçütü” olarak bilinen ve en üst kademe olan “Mavi Bayrak”ı Ören’e layık görmüştür.

2000 yılında Mavi Bayrak alan Ören plajı Burhaniye’nin ismini dünyaya duyurmuş ve bu tarihten sonra turist sayısı katlanarak artmıştır.

Ören plajının uzunluğu 1,5 kilometredir. Yay gibi uzanan plajın kumları altın sarısıdır. Bu yapısı ile birlikte Ören plajı ulusal ve uluslararası Plaj Voleybolu organizasyonlarına ev sahipliği yapmaktadır.

BURHANİYE’NİN HAVASI

Alp Dağları dünyada oksijen bakımından oksijenin en yoğun olduğu bölgedir. Alp Dağları’ndan sonra oksijenin en yoğun olduğu yer Altınoluk’tur. Altınoluk’tan sonra ise üçüncü sırada Burhaniye gelmektedir. Tabi bu etki Kaz Dağları sayesindedir.

BURHANİYE İSKELE

Burhaniye İskele’de balıkçılar ve huzurlu çay bahçeleri bulunmaktadır. Bu bölgede ayrıca denize girilebilmekte ve konserler düzenlenebilmektedir. Burası akşamları yürüyüş yapmak, balık yemek ve en sonunda çay içmek için ideal bir noktadır.

BURHANİYE ÖĞRETMENLER MAHALLESİ

Burhaniye’ye gelen turistlerin kaldığı oteller ve pansiyonlar bu bölgededir. Ayrıca burası eğlence bakımından Burhaniye’nin kalbidir. Yeme-içme, alışveriş ve dinlenme tesisleri buradadır. Bölgede ayrıca güzel bir plaj da vardır.

BURHANİYE PELİTKÖY

Pelitköy, Burhaniye merkeze 12 kilometre uzaklıkta olan bir bölgedir. Denize kıyısı olan ve yazlık sitelerin bulunduğu bir yerdir. Pelitköy’ün popülaritesi son yıllarda daha da artmıştır. Pelitköy’de yer alan Bağlar Burnu mevkiinde güneşin batışı izlenmekte, Kaz Dağları ve Midilli Adası manzarası seyredilmektedir.

BURHANİYE’DE KONAKLAMA VE ULAŞIM

Burhaniye’de büyük, orta ve küçük birçok otel bulunabilmektedir. Öte yandan otellerin yanında birçok pansiyonlar faaliyet sürmektedir. Ayrıca bölgede tatil yapmak isteyenler son yıllarda ev kiralamakta ve ailecek burada kalmaktadır. Çadır Kamp alanı konusunda da zengin olan bölgede konaklama bir sorun değildir. Ancak Burhaniye’de temmuz ayında kalmayı planlıyorsanız otel konusunu gelmeden önce çözmeniz gerekmektedir. Çünkü temmuz ayında ilçe neredeyse fule yakındır.

Ulaşım konusu ise bölge için çok kolaydır. Marmara ve Ege bölgelerindeki illerden ilçeye otobüs bulunmaktadır. Ayvalık yolu üzerinde olduğu için Burhaniye’ye kolayca gidilebilmektedir. Bölge en çok Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve İstanbul’dan turist çekmektedir. Bu nedenle İstanbul’dan kara ve deniz ulaşımı (Bandırma’ya), Çanakkale, Balıkesir ve Bursa’dan kara ulaşımı vardır. Kara ulaşımı ile bölgeye gidecekler Edremit’ten sonra Burhaniye solunu kaçırmamalılar.

Daha fazla gezi ve tatil önerisi için Gezilinki Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz. SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER BİR NOKTA: Burhaniye Ören’e nasıl gidilir? Burhaniye Ören nerede?

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri