EgeMuğlaYurtiçi Gezilerimiz

Ören Gezilecek Yerler – Muğla Ören Gezi Rehberi

Muğla - Ören Gezilmesi Gereken Yerler

Ören, sön dönemlerde Muğla’nın gittikçe popülerleşen tatil rotalarından biri olmuştur. Tertemiz denizi, bakımlı plajları ve nezih restoranlarıyla her geleni kendine hayran bırakmayı başaran Ören, Muğla’ya yolu düşecekler için mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. Peki Ören gezilecek yerler nerelerdir? İşte GeziLinki okurlarına özel olarak hazırlanmış Muğla Ören gezi rehberi

Ören Tarihi

oren4

Burası, Milas ilçesinde yer alan bir tatil beldesidir. 17 Aralık 1986 senesinde belde statüsüne kavuşmuştur. 12 Kasım 2012 tarihinde ise meclis kanunuyla ile mahalle statüsü almıştır. Beldenin nüfusu yaklaşık 4 bin kadardır. Ancak yaz aylarında bu nüfus 10 kata kadar artış göstermektedir. Beldenin en temel geçim kaynaklarından biri turizm ve balıkçılıktır.

Ören Plajı

Ören gezilecek yerler denilince doğal olarak akla hemen plajlar gelmektedir. Ören’de yer alan en meşhur ve en çok tercih edilen plaj Ören Plajı’dır. Denizi oldukça temiz ve ılıktır. Ancak çocuklar için pek uygun bir yapısı bulunmamaktadır. Yer yer sığ noktalar olsa da genellikle hemen derinleşen bir yapısı vardır. Bu nedenle çocuklu ailelerin ekstra bir hassasiyet göstermesinde yarar olacaktır. Deniz suyunun aniden derinleştiği yerler için deniz ayakkabısı kullanmak uygun olacaktır. Ayrıca sahil de tamamen kumla kaplı değildir. Çoğu bölümü taşlık alan olduğundan yine deniz ayakkabısı tercih edilmelidir.

oren2

Hafta sonlarında Ören Plajı oldukça kalabalık olmaktadır. Bu duruma hazırlıklı olmanız gerekecektir. Burası aynı zamanda rüzgarların zaman zaman şiddetini artırdığı yerlerden biridir. Bu nedenle de rüzgar sörfü ya da yamaç paraşütü gibi etkinliklere uygun bir yapısı vardır. Plaj, Milas Belediyesi tarafından işletilmektedir ve girişler ücretsizdir. Ancak şezlong ve şemsiyelerden yararlanmak isterseniz yaklaşık 30 TL kadar bir ücret ödemeniz gerekecektir.

Ören Tarihi Yapılar

Muğla yalnızca deniz turizminin değil, kültür turizminin de bir hayli gelişmiş olduğu şehirlerden biridir. Muğla – Ören gezilecek yerler denilince aklınıza sadece denizler ve tatil rotaları değil, tarihi yapılar da gelmelidir. Ören’de çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır.

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi 1406 senesinde inşa edildiği düşünülen ve iki liman arasında kayalık bir alanda yer alan bir kaledir. Kalenin deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 50 metre kadardır. Günümüzde Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. İçerisinde; Türk hamamı, cam salonu, işkence ve katliam odaları, sikke ve mücevherat salonu gibi çok sayıda bölme yer almaktadır.

Herakleia Antik Kenti

Herakleia-Antik-Kenti-oren

Burası da Milas ilçesinde Bafa Gölü kıyılarında yer alan tarihi bir yapıdır. İyonyalıların geçmiş dönemdeki yerleşim yerlerinden biridir. 5. yüzyıldan kalma olduğu düşünülen bir antik kenttir. İsmini mitolojik kahraman olan Herakles’ten almıştır. Bu çevreden çok sayıda çanak çömlek parçaları ve yazıtlar çıkarılmıştır. Alanı gezmek tamamen ücretsiz. Bafa gölü kapıkırı köyünde bulunmaktadır.

Keramos Antik Kenti

Burası Milas ilçesinin 40 km uzağında, Ören beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır. MÖ 1. yüzyıldan kalma bir yerleşim yeri olduğu düşünülmektedir. Aynı zamanda Bizans Dönemi’nin piskoposluk merkezlerinden biridir. Alana giriş tamamen ücretsizdir.

Bunlara ek olarak; Halikarnas Mozolesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Euromos Antik Kenti, Zeus Karios Tapınağı, Gümüşkesen Anıtı, Iasos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi gibi yerleri de gezebilirsiniz.

Ören Yakın Yerler

Alatepe

alatepe

Ören gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından biri Alatepe’dir. Burası oldukça yüksek bir tepedir. Manzarası adeta nefes kesicidir. Tepeye çıkarak aşağıdaki muhteşem deniz manzarasını seyredebilir ya da paraşütle atlayabilirsiniz. Ancak paraşüt aktivitesi uzmanlar gözetiminde yapılmaktadır. Buraya çıkmak için arabayla yaklaşık 15 dakika kadar bir dağ yolunda ilerlemeniz gerekmektedir.

Akyaka

Son yılların en popüler tatil beldelerinden birisi de Akyaka’dır. Akyaka Ören’den yaklaşık 40 km mesafede yer almaktadır. Eğer Ege turuna çıktıysanız Akyaka’yı dönmeden ayrılmamalısınız. Akyaka sezon ortasında kalabalık olsa da yine de görülmeye değer bir güzellik sunmaktadır. Özellikle Çınar Koyu mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

Çökertme Köyü

Çökertme Köyü içerisinde hem yeşilin hem de mavinin her tonuna yakından şahitlik edebilirsiniz. Burası denizi ve doğasıyla Ören’de mutlaka gezmeniz gereken yerlerden biridir. Ayrıca burada kamp da yapabilirsiniz.

Ören Yeme İçme

Ören bir Ege beldesi olsa da Akdeniz kültüründen de etkilenmiştir. Akdeniz ve Ege mutfağının tüm lezzetlerini burada deneyebilirsiniz. Balık restoranları en güzel tercihlerden biri olabilir. Özellikle çipura ve barbun balığı en meşhurudur. Ayrıca Muğla’nın en meşhur yemekleri ve sokak lezzetleri içeriklerimiz için tıklayabilirsiniz.

Ören Konaklama

Ören turistik bir belde olduğundan konakla alternatifleri bir hayli fazladır. Buraya gelerek doğayla iç içe kamp yapabilir, bungalov evlerde kalabilir ya da lüks otellerde konaklayabilirsiniz.

Ören Ulaşım

Ören, Gökova Körfezi’nin kuzey kesimlerinde yer almaktadır. Milas’a yaklaşık 40 km ve Bodrum’a ise yaklaşık 60 km mesafede yer almaktadır. Milas’a geldikten sonra toplu taşımalar aracılığıyla da Ören’e ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Ören’e gitmek isteyenler yaklaşık 10 saat kadar bir araba yolculuğu yapmak durumundadır.

Bu yazıda Ören gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu