Egeİzmir

İzmir’de Gezilecek Yerler: Sığacık Gezi Rehberi

İzmir - Sığacık Gezilmesi Gereken Yerler

Sığacık gezi rehberi tatil yapmak isteyenlere en yeni bilgileri sunuyor. Bu sayede hızlı bir şekilde keşfe çıkabilirsiniz.

Sığacık Gezi Rehberi

Denizin güzel kokusunu içinize çekebileceğiniz, şirin pansiyonları, tarihe kılavuzluk eden mekânları, yöre kadınların yaptığı el emeği göz nuru ürünleri görebileceğiniz Sığacık’ta, Sığacık Gezi Rehberi tatil ve gezi planlarınızda size yol gösterecektir. Yıllar önce bir balıkçı köyü olan belde, şimdi günler öncesinden rezervasyonların dolduğu bir rota haline geldi.

Sığacık Nerede?

Büyükşehirlerimizden İzmir’in Seferihisar ilçesinin en güzel mahallelerinden biridir. Citta Slow yani Sakin Şehir akımının ilk üyelerinden biri olan Seferihisar’ın en çok yerli ve yabancı turist akınına uğrayan beldesidir. İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na olan mesafesi 70 km’dir. Özel aracınız var ise İzmir’e geldikten sonra bir saat daha bir yol katetmeniz gerekecektir. Bunun dışında ise Üçkuyular bölgesinden otobüs ve sonrasında dolmuşları kullanarak Sığacık’a gidebilirsiniz.

Sığacık’ta Gezilecek Yerler

Sığacık tatil yeri denizin mavi sularında ve tertemiz plajlarında yüzmenin tadını çıkarabileceğiniz bir konumdadır.

  • Sığacık Kalesi: 1521-1522 yılları arasında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Rodos seferine hazırlanırken Parlak Mustafa Paşa’ya yaptırılmıştır. Sığacık Limanı’nın kuzeydoğusunda bulunur. Çok yakın tarihte gümrük kontrol merkezi olarak kullanılan kale deniz üssü olarak kullanılmak amacı ile yapılmıştır. Sığacık Gezisi yaparken görmeniz gereken yerlerden biri kesinlikle Sığacık Kalesi’dir.
sığacık gezi rehberi
  • Sığacık Üretici Pazarı: Çevresindeki illerden de her Pazar ziyaretçi akınına uğrayan üretici pazarı sadece el emeği ürünlere ve köylünün yetiştirdiği ürünlerin satışına izin verildiği, çok organik bir pazar konumundadır. Bu pazarın bir diğer özelliği de naylon poşet kullanılamıyor olmasıdır. File torbalar ya da kâğıt torbalar ile alışveriş yapılmasına izin veriliyor.
sığacık üretici pazarı
  • Kaleiçi Sokakları: Sığacık Kalesi surlarının herhangi bir yerinden içeri girerek gezebileceğiniz ve daracık sokaklar içerisinde kendinizi bambaşka bir dünyada bulacağınız Kaleiçi sokaklarında bol bol resim çektirebilirsiniz. Bu sokaklarda bulunan evlerin neredeyse tamamına yakını pansiyon olarak işletilmektedir. Olanlar Oldu isimli sinema filmini Ata Demirer bu sokaklarda bulunan bir pansiyonda çekmiştir.
kaleiçi sokakları
  • Teos Antik Kenti:  Tarihte bir zaman yolculuğu yapmak istiyorsanız, Sığacık tatil beldesi gezi duraklarınızdan biri de Teos Antik Kenti olacaktır. Sığacık ile arasında 3 km kadar bir mesafe vardır. Antik Kent tarihinin M.Ö. 2000 yıllarına dayandığı bilinmektedir. Teos o dönemlerde 12 İyon kentleri arasında olan, liman kenti olma özelliği bulunan ve sanatçılar şehri olarak anılan bir kent olması ile de tanınıyor. İlk aktörler birliği M.Ö. 3. yüzyılda burada kurulmuş ve sanatta derin bir iz bırakmıştır.
izmirde gezilecek yerler, sığacık gezisi

Gezilinki İzmir’de Gezilecek Yerler İçin Öneriyor!

  • Teos Marina: Yunanistan’ın Samos adasına gümrük kapısı olarak bilinen ve Sığacık’ın tam merkezinde yer alan marinadan düzenli olarak feribot seferleri vardır. Bunlar Sisam yani Samos’un Karlovası Limanı ile Sığacık arasında yapılıyor. Marina 2010 yılında açıldı. Sığacık hayatının odak noktalarından biri olup, deniz üzerinde 510, karada ise 80 tane tekneye ev sahipliği yapabiliyor. Restoranlar, kafeler ve marketlerin bulunduğu marinada insan trafiği çok fazla oluyor.
sığacık gezi rehberi
  • Değirmen: Özellikle sinema filmi Olanlar Oldu’dan sonra seyreden herkesin ilgi merkezi haline gelen bu değirmen, Sığacık’a gelenler tarafından bulmakta zorlanılan bir konumda yer alıyor. Büyük Akkum Plajı’nın hemen yanında Club Atlantis Resort Hotel içerisinde mola vermek isteyenler için muhteşem bir yerde bulunuyor. Ege Denizi’nin eşsiz güzelliklerini bu değirmende oturarak seyredebilirsiniz. Ayrıca görevlilerden izin alarak değirmenin içine de girip resim çekebilirsiniz.
izmir gezisi
  • Büyük Akkum Plajı: Merkeze yaklaşık 2,5 km uzakta bulunan bu plajı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Denize girmek isteyenler için plaj, rüzgârlı olmayan günlerde en ideal tercihlerden biri olacaktır.
büyük akkum plajı

Sığacık Gezisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kasaba, 2009 yılında Seferihisar’ın kentlerin küreselleşmesi ile benzer hale getirilmesine karşı yapılan hareketlerin öncüsü olmasından sonra Sığacık Gezi Rehberi içerisine girecek kadar ünlü hale geldi. Yaz-kış hangi mevsimde isterseniz gidebilirsiniz. Konaklama ile ilgili mevsimsel bir dönem ya da kapanma söz konusu değildir. Her bütçeye uygun bir tatil planlaması içerisinde huzur tatili olarak burayı değerlendirebilirsiniz. Yaz aylarında ayrı güzellikleri, kış aylarında ise farklı ambiyansları yaşayabileceğiniz bir yer.

Sığacık Gezisi Yaparken Ne Yenir? Neler Yapılır?

Sığacık, av yasağının olmadığı dönemlerde Ege Denizi’nin muhteşem balık menülerini bulabileceğiniz bir yerdir. Sığacık Gezi Rehberi olarak babaanne kurabiyelerini denemeden dönmemenizi tavsiye ederiz. Hamarat kadınların ellerinden çıkan Ege zeytinyağlıları, ev baklavası, mercimek köftesi, yaprak sarma gibi doğal lezzetlere sokaklarda her yerde rastlamanız mümkündür. Bunun dışında samsades, armola peyniri, nohutlu mantı, oğlak dolması, tatlı tarhana, lok lok, ekmek dolması, mandalina tatlısı en meşhur yemekler arasında geliyor.

İlginizi Çekebilir Ödemiş Gezisi: Ötemiş Oymağından İzmir’in Hazinesine

Sığacık Gezisi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler/Tavsiyeler

Tatil planlarınızı yaz aylarına denk getirdiğiniz takdirde konserleri de seyretme imkânınız olabilir. Doğa Okulu’nda eğitim almak istediğiniz takdirde süreyi ona göre ayarlayabilirsiniz. Onun dışında Sığacık’taki tüm güzelliklerden günübirlik bile yararlanabilirsiniz. Sabah güzel bir Sığacık turu, yaz ayı ise öğle saatlerinde Büyük Akkum’da deniz keyfi, öğleden sonra Teos gezisi ve güne batımında enfes Ege ve Sığacık lezzetleri ile dolu akşam yemeği programı ile şahane bir gün geçirebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri