EgeİzmirYurtiçi Gezilerimiz

Buca Gezilecek Yerler – İzmir Buca Gezi Rehberi

Buca'da Nereler Gezilir?

İzmir’in ilçelerinden biri olan Buca, nüfus bakımından şehrin en kalabalık ilçesidir. 520 bin civarında olan nüfusuyla Buca’nın çevresinde; Konak, Bornova, Menderes ve Gaziemir ilçeleri bulunmaktadır. Denize kıyısı olmasa da yine de oldukça turist çeken beldeler arasında yer almaktadır. Buca gezilecek yerler olarak daha çok doğal güzellikler ve tarihi yerler ön plana çıkmış durumdadır. İşte GeziLinki okurları için hazırlanmış detaylı İzmir Buca gezi rehberi:

Buca Tarihi

İlçenin adı resmi olarak ilk kez Fransız Konsolosluğu’nun 1688 senesine ait arşivlerinde görülmüştür. Bu tarihte büyük bir deprem gerçeklemiş ve konsolosluk söz konusu ilçenin bulunduğu alana taşınmıştır. Tarih boyunca burada başta İyonlar olmak üzere çeşitli medeniyetler yaşam sürmüştür. Antik Çağ’dan itibaren yerleşim olduğu bilinmektedir. Binlerce yıl boyunca birçok uygarlığa tanıklık etmiş olan ilçe, şehrin kültür ve tarih açısından en köklü olanıdır. 1922 senesine dek bölgede Yunanlılar, Rumlar, Hollandalılar, İngilizler yaşamıştır. Cumhuriyetin ilan edilişinden sonra göçmenlerin burada yaşamları devam etse de nispeten azalış göstermiştir.

Buca Doğal Güzellikleri

Buca gezilecek yerler denildiğinde ilk olarak ön plana doğal güzellikleri çıkmaktadır. Asırlık çınarları, bol oksijenli doğası, farklı kültürlerin izlerini taşıyan yapılar ve doğal su kaynakları ile Buca görülesi ilçelerden biridir.

Kaynaklar Köyü

Buca gezilecek yerler

Köy, adını içerisinde bolca bulunan kaynak sularından almıştır. Köy meydanının tam ortasında 1000 yıllık bir çınar ağacı bulunmaktadır. Bu ağacın adı Kunduracı Çınarı’dır. Fotoğraf çekmek isteyenler için oldukça güzel bir görsellik sunmaktadır. Köyde yer alan ikonik kahvehaneler, yemyeşil alanlar ve dingin atmosfer görülesi bir güzelliğe sahiptir. Buraya gittiğinizde mutlaka içli çörek lezzetini denemelisiniz. İlçe merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan köye toplu taşımalarla da ulaşabilirsiniz.

Buca Yedigöller

Buca’nın en önemli doğal güzelliklerinden birisi de Yedigöller’dir. 100 bin metrekareyi aşan alanıyla harika bir doğa gezisi olanağı sunmaktadır. Park içerisinde dinlenebileceğiniz alanlar, yürüyüş yapabileceğiniz parkurlar, şelaleler, yel değirmenleri, seyir terasları ve su kuyuları bulunmaktadır. Ayrıca burada piknik yapabileceğiniz mesire alanı da yer almaktadır. Yedigöller’e giriş ücretsizdir. İlçe merkezinden yaklaşık 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Toplu taşımalar aracılığıyla da ulaşım sağlamak mümkündür.

Nif Dağı

Esasen Kemalpaşa ilçesine bağlı olsa da Buca’ya da oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Dağın eski adlarından birinin Olympos olduğu bilinmektedir. Günümüze dek yapılan kazı çalışmalarında bu bölgenin birçok farklı kültüre ev sahipliği yaptığı saptanmıştır. Nif Dağı’nda nesli tükenme tehlikesi altında olanların ve tükenenlerin resimleri yer almaktadır. Ayrıca birçok mozaik de bulunmaktadır. Buca ilçe merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta yer almaktadır.

Buca Tarihi Yerler

Buca gezilecek yerler için tarihi yerler de oldukça önem arz etmektedir. Bu başlık altında Buca’da gezip görebileceğiniz tarihi yapılar sıralanmıştır.

Tarihi Köşkler

Buca gezilecek yerler

Buca geziniz için tarihi bir mekan arıyorsanız ilk tercih etmeniz gereken yer burasıdır. Köşkler arasında yer alan Baltacı Malikanesi mimari olarak en etkileyici olanıdır. Bununla birlikte bu alanda çeşitli ailelerin devasa malikaneleri yer almaktadır. Gavrili Köşkü, De Jongh Malikanesi, Russo Köşkü, Rees Köşkü, Davut Fargoh Köşkü bunlardan yalnızca bazılarıdır.

Kız Kulesi

Buca gezilecek yerler

İlçe merkezinde yer alan Kız Kulesi Hacı Andonyadis’e ait bir yapıdır. Mimari olarak son derece ilgi çekici bir tasarımı vardır. Dışarıda yer alan bir merdivenle yukarı katlara kadar çıkılabilmektedir. Özellikle teras ve manzara son derece etkileyicidir. Girişler ücretsiz olmakla birlikte 24 saat ziyarete açıktır.

Buca Yakın Yerler

Buca Gölet

Buca gezilecek yerler

Buca Gölet, oldukça geniş bir alan üzerinde yer almaktadır ve Buca gezilecek yerler arasında popüler mekanlardan biridir. Gölet çevresinde piknik yapabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Özellikle hafta sonlarında bir hayli kalabalık olmaktadır. Daha sakin bir ortam için hafta içi tercih edilebilir. İlçe merkezinden yaklaşık 5 km uzaklıktadır.

Buca Hasan Ağa Parkı

Park, şehrin ilk buz pateni alanına ev sahipliği yapmaktadır. Buca Belediyesi tarafından işletilen parkta çok sayıda sosyal tesis bulunmaktadır. Bisiklet parkurları, yürüyüş parkurlar, restoranlar park içerisinde yer alan olanaklardan bazılarıdır. Girişler ücretsiz olup 24 saat ziyarete açıktır.

Buca Yeme İçme

Buca gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler verildikten sonra sırada yeme içme olanakları yer almaktadır. Buca’da en ön plana çıkan lezzetler arasında mezeler ve salatalar yer almaktadır. Ege’nin yemek kültürünü burada bariz şekilde görmek mümkündür.

Ayrıca İzmir yöresel lezzetler ve sokak lezzetleri için de tıklayabilirsiniz.

Buca Konaklama

Buca, deniz turizmi açısından elverişli bir ilçe olmasa da her sene on binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Netice itibariyle turist çektiğinden konaklama olanakları tatmin edici düzeydedir. Her bütçeye uygun konaklama seçeneklerine ulaşmak mümkündür.

Buca Ulaşım

İlçenin havalimanından uzaklığı yaklaşık 23 km’dir. Ayrıca İzmir merkeze 22 km, İstanbul’a 492 km ve Ankara’ya ise 601 km uzaklıkta yer almaktadır.

Bu yazıda Buca gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu