Daha Fazla TatilİzmirTermal Tatiller

Balçova Kaplıcaları: Agamemnon Kaplıcası Nerede, Nasıl Gidilir, Konaklama

En İyi Balçova Kaplıcaları

Ege’nin incisi İzmir, tarih boyunca zengin yeraltı kaynaklarına sahip olmuştur. Türkiye’de termal turizm denildiğinde akıllara ilk gelen yerlerden biri olmasının sebebi de budur. Tarih boyunca başta tedavi amacıyla olmak üzere birçok amaç için termal kaynaklardan yararlanılmıştır. İzmir, önemli termal zenginliklere sahiptir. Bunlar arasında Balçova – Agamemnon Kaplıcası en popüler olanlarından biridir. Tarihi antik döneme dek uzanan kaplıca, günümüzde de büyük bir ilgiyle gezip görülmektedir. Bu içeriğimizde Balçova Kaplıcaları kapsamında Agamemnon Kaplıcası hakkında bilgiler sunulmuştur.

Agamemnon Kaplıcasının Tarihi

Agamemnon Kaplıcası

Milyonlarca yıllık tarihe sahip olan Agamemnon termal sularının ilk kez ne zaman ve ne amaçla kullanıldığına dair net bir bilgi bulunmasa da milattan önce 1200’lü yıllara dayandığı tahmin edilmektedir. MÖ 1200 yıllarında Ege’de; Truva Savaşı’nın ünlü komutanı Agamemnon, 10 sene süren savaş boyunca askerlerini günümüzde Balçova olarak bilinen bölgeye yerleştirir. Agamemnon, yaralı askerlerin kısa zaman içerisinde şifa bulup döndüğünü görünce buradaki suyun şifalı olduğunu keşfeder. Bir diğer rivayet ise Agamemnon’un kızının bu sularda yıkanarak iyileşmesi ve güzelleşmesi üzerinedir. Agamemnon bu bölgenin özel bir bölge olduğunu düşünerek buraya hamamlar, kapalı hücreler ve çamur havuzları yaptırır.

Milattan sonra, uzun bir süre boyunca Doğu Roma İmparatorluğu dönemine tekabül eden zamanlarda, yıkama ve vücut temizliği günah sayılmıştır. Bu sebeple de her kaplıca ve hamam gibi Agamemnon Kaplıcası da ihmal edilerek tahrip olmuştur. 1415 senesinde Osmanlılar tarafından İzmir’in alınmasıyla kaplıcaların eski önemine kavuşması sonucu diğer ılıcalar ve hamamlar gibi burası da onarılarak yenide şifa kaynağı haline getirilmiştir.

Cumhuriyet Dönemi’ne gelindiğinde Agamemnon bölgesi giderek gelişim ve değişim göstermiştir. İl Özel İdaresi’ne bağlı olarak 1980’li yıllarda banyolar ve havuzlar yeniden yapılandırılmış ve tedavi merkezi açılarak Balçova Termal Tesisleri adı altında sağlık ve turizmin hizmetine sunulmuştur.

Agamemnon Kaplıcası Özellikleri

Agamemnon Kaplıcası

Agamemnon termal suları hem içme suyu hem de banyo suyu olarak kullanılabilmektedir. Suyun sıcaklığı 63 derece civarında olup radyoaktivite, sodyum, klor ve bikarbonat bakımından zengin bileşenlere sahiptir. Kaplıca suyunun daha çok üst solunum yollarındaki iltihaplara iyi geldiği düşünülmektedir. Her yıl on binlerce solunum sıkıntısı çeken insan Agamemnon’u ziyaret etmektedir. Bununla birlikte kaplıca suyunun birçok iltihaplı hastalığa, eklem hastalıklarına, metabolizma bozukluklarına, deri ve cilt rahatsızlıklarına iyi geldiği ve termal suların bir bakıma fizik tedavi amacıyla tercih edildiği bilinmektedir.

Agamemnon Kaplıcası Konaklama

Kaplıca çevresinde tedavi merkezleri ve konaklama yapabileceğiniz termal otel yer almaktadır. Günümüzde, Avrupa’nın en önemli sağlık merkezlerinden biri olarak kabul edilen Balçova Termal Tesisleri içerisinde; termal havuzlar, balneoterapi, elektroterapi, aktinoterapi, kineziterapi, hidroterapi, fizyoterapi ve parafin üniteleri ile bunlara ait çeşitli uygulamalar sunulmaktadır. Yanı sıra uzman sağlık personelleri de görev yapmaktadır.

Agamemnon Kaplıcası Nerede? Agamemnon Kaplıcasına Nasıl Gidilir?

Kaplıca bölgesi, İzmir şehir merkezinden yaklaşık 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Ayrıca termal tesisin; Adnan Menderes Havalimanı’na uzaklığı yaklaşık 20 km, Balçova’ya uzaklığı 5 km, Efes ve Bergama’ya uzaklığı 75 km’dir. Şehir merkezinden ve ilçe merkezinden kaplıcaya toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlanabilmektedir.

Bu içeriğimizde, Balçova Termal Tesisleri kapsamında Agamemnon Kaplıcası ele alınmıştır. Siz de Ege’de keyifli bir termal tatil arayışı içerisindeyseniz Agamemnon’u alternatifleriniz arasında bulundurabilirsiniz. Daha fazla tatil ve gezi içerikleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri