EgeİzmirYurtiçi Gezilerimiz

Balçova Gezilecek Yerler – İzmir Balçova Gezi Rehberi

Balçova'da Nereler Gezilir? Balçova Denize Girilecek Yerler

İzmir’in deniz kıyısında bulunan ilçelerinden biri olan Balçova, İzmir gezisi düşünenler için gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır. İlçe; Narlıdere, İzmir Körfezi, Karabağlar ve Konak’la çevrilmiş durumdadır. Balçova gezilecek yerler itibariyle birçok seçeneğe sahiptir çünkü hem kültür hem de deniz turizmi açısından gelişmiştir. İşte GeziLinki okurları için hazırlanmış olan İzmir – Balçova gezi rehberi…

Balçova Tarihi

Balçova’nın geçmişinin milattan önce 1200’lü yıllara kadar uzandığı bilinmektedir. Bölgede, binlerce yıl boyunca çok sayıda medeniyet yaşamıştır. Türklerin bölgeye gelmesi ise 1300’lü yıllarda gerçeklemiştir. Tam anlamıyla bir hakimiyet kurmaları ise 1400’lü yılları bulmuştur. 1992 senesine kadar Konak ilçesine bağlı bir beldeyken 3 Haziran 1992 senesinde çıkarılan bir kanunla ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Balçova Plajları

Balçova gezilecek yerler için en güzel seçeneklerden biri elbette ki plajlar olacaktır. Bu başlık altında Balçova ve yakınlarında denize girebileceğiniz plajlar listelenmiştir.

2. Liman Halk Plajı

Balçova Gezilecek Yerler

Güzelbahçe – Yalı mevkiinde yer alan plaj doğası ve atmosferiyle şehrin en güzel plajlarından biridir. Halk plajı olması sebebiyle özellikle sezon ortalarında hayli kalabalık olabilmektedir. Plajın uzunluğu yaklaşık 130 metredir ve mavi bayraklı plajlar statüsündedir. Plaj içerisinde yer alan voleybol sahası, ziyaretçilerin en çok vakit geçirdiği yerler arasındadır. Tuvalet, duş ve kabin gibi olanaklar bulunmakla birlikte girişler ücretsizdir. Balçova merkeze yaklaşık 20 km uzaklıktadır.

Akarca Plajı

Sığacık ilçesinde yer alan Akarca Plajı, Seferihisar mevkii üzerinde yer almaktadır. Sahil şeridi oldukça uzundur ve mavi bayraklı bir plajdır. Çevre ilçelerden en çok ziyaretçi çeken plajlardan biridir. Denizi ve sahili çocuklar için uygundur ancak denizi çok sıcak değildir. Belediyeye bağlı olarak hizmet vermektedir ve girişler ücretsizdir. Balçova ilçe merkezinden yaklaşık 40 km mesafededir.

Balçova Tarihi Yerler

İzmir şehir merkezine olan yakınlığıyla Balçova gezilecek yerler açısından önemli tarihi yerlere sahiptir.  Bu başlık altında Balçova ve yakınlarında gezip görebileceğiniz tarihi mekanlar sıralanmıştır.

Balçova Teleferiği

Balçova Gezilecek Yerler

Şehrin hem tarihi hem de turistik noktalarından biri olan Balçova Teleferiği 1974 senesinden itibaren hizmet vermektedir. Teleferikle, İzmir Körfezi üzerinden geçerek hem manzaranın tadını çıkarabilir hem de ulaştığınız tesiste güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Aynı zamanda piknik alanları da bulunmaktadır. Mangal yakabilir ve sevdiklerinizle güzel zaman geçirebilirsiniz. Teleferik yolculuğu yaklaşık olarak 3 dakika sürmektedir. Yılın her mevsiminde saat 10.00 ile 22.30 arasında açıktır. 0 – 5 yaş arası için ücretsiz olup 20 TL kadar bir ücreti vardır. Balçova merkezde bulunmaktadır.

Agamemnon Kaplıcaları

Burası, ilçenin turistik cazibe merkezlerinden biridir. Aynı zamanda dünyanın ilk hastanesi olma özelliğine sahip bir kaplıcadır. Tarih boyunca bu bölgede çıkan savaşlar esnasında yaralanan askerlerin tedavisi burada yapılmıştır. Kaplıcaların bu amaçla kullanılması, Osmanlı dönemine kadar devam etmiştir. Osmanlı döneminden günümüze kadar olan bu süreçte ise romatizmal hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır. İçerisinde buhar odaları, masaj odaları, SPA ve spor salonları yer alır. Fiyatları uygun denebilecek düzeydedir. Balçova ilçe merkezinde yer alır.

Deniz Müzesi

Gemi Müzesi olarak da bilinen bu müze, denizcilik hakkında her şeye ulaşabileceğiniz bir alandır. Türk denizcilik tarihini yakından gözlemlemek için ideal bir yerdir. Özellikle çocukların ilgisini çeken bu müze pazartesi günleri kapalıdır. Geri kalan günlerde ise saat 10.00 ile 18.00 arasında hizmet vermektedir. Öğrenciler için girişler ücretsiz olup genel giriş ücreti 15 TL’dir. İnciraltı mevkiinde yer alan müzenin ilçe merkezinden uzaklığı 4 km’dir.

Balçova Yakın Yerler

Orman İçi Piknik Alanı

Balçova gezilecek yerler için doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenlerin ilk tercih etmesi gereken yerlerden biri Orman İçi Piknik Alanı’dır. Burası Balçova Belediyesi’ne bağlı bir piknik alanıdır. Çocuklu ailelerin İzmir gezilerinde bolca vakit geçirdiği yerler arasındadır. İlçe merkezinde yer alır. Girişler ücretsizdir.

Balçova Terapi Ormanı

Balçova Gezilecek Yerler

Tırazlı mevkii üzerinde yer alan Balçova Terapi Parkı, her ne kadar şehirle iç içe bir yer de olsa da oldukça huzurlu ve dingin bir ortamı vardır. Park içerisinde; piknik alanları, doğa yürüyüşü yapabileceğiniz yerler, yoga için uygun yeşil alanlar mevcuttur. 6 km’lik yürüyüş yolu doğa severler için oldukça güzel bir olanaktır. 24 saat açık olup girişler ücretsizdir. İlçe merkezinden 2 km uzaklıktadır.

Balçova Yeme İçme

Balçova’da Ege mutfağının en özel lezzetlerini tadabilirsiniz. Buradaki birçok restoranda; zeytinyağlı enginar, şambali, İzmir tulumu, Sura, kumru tadabilirsiniz.

Ayrıca İzmir’in en iyi yöresel ve sokak lezzetleri için de tıklayabilirsiniz.

Balçova Konaklama

Turizm açısından işlek bir bölge olduğundan konaklama seçenekleri gelişmiştir. Her bütçeye ve her zevke göre konaklama seçenekleri bulunmaktadır.

Balçova Ulaşım

Balçova Gezilecek Yerler

İlçenin havalimanından uzaklığı yaklaşık 20 km’dir. Ayrıca İzmir merkeze 10 km, İstanbul’a 500 km ve Ankara’ya ise 600 km uzaklıkta yer almaktadır.

Bu yazıda Balçova gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu