ArtvinKaradenizYurtiçi Gezilerimiz

Murgul Gezilecek Yerler: Artvin Murgul’da Nereler Gezilir?

Murgul Gezi Rehberi

Artvin sınırları içerisinde yer alan Murgul ilçesi, Karadeniz’in ön plana çıkan bölgelerinden biridir. Murgul’un kuzeyinde Borçka, güneyinde Yusufeli, batısında Hopa ve Arhavi ilçeleri yer almaktadır. İlçenin, şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 50 km olup ulaşımı rahattır. İlçenin yüzölçümü 406 kilometrekaredir. Ayrıca ilçenin deniz seviyesinden yüksekliği de yaklaşık 440 metredir. Bu içeriğimizde Artvin’de gezilecek yerler kapsamında Murgul ilçesi incelemeye alınmıştır. İşte Artvin Murgul’da nereler gezilir gibi soruların yanıtını bulabileceğiniz Murgul gezilecek yerler içeriğimiz:

Murgul Tarihçesi

İlçe adının Yunanca kökenli olduğuna dair görüşler mevcut olsa da eski Urartu ve Yunan kaynaklarına bakıldığında bu ismin yer almadığı görülmektedir. Murgul adından ilk kez 7. yüzyılda Ermeni Bilgin Anania Şirakatsi söz etmiştir. Daha geç tarihlerde ise Murgul’un bir yerleşim yeri değil de akarsu/vadi olarak geçtiği görülmüştür

İlçe bir yerleşim birimi olarak 20. yüzyılın ilk çeyreğinde ortaya çıkmıştır. Günümüzde ilçe sınırları içerisinde bulunan Ereguna ve Korideti köylerinde bulunan kiliselerin mevcudiyeti de Murgul vadisindeki yerleşim alanlarının Osmanlı İmparatorluğu öncesine dayandığı düşüncesini desteklemektedir. Uzunca bir dönem Osmanlı yönetiminde kalan Murgul, 1878 senesinde Rus Harbi neticesinde Rusya’ya geçmiştir. 1. Dünya Savaşı sonlarına doğru Gürcistan sınırlarında yer almış ve 1921 senesinde imzalanan Moskova Antlaşması ile Murgul ilçesi Türkiye sınırlarına dahil edilmiştir.

Murgul Tarihi ve Turistik Yerler

Damar Köyü – Karagöl

Murgul gezilecek yerler

Murgul ilçe sınırlarında bulunan Damar Köyü, doğal güzellikler bakımından zengin alternatifler sunan bir beldedir. 2.600 metre rakımlı bir tepe üzerinde bulunan Karagöl, Murgul’un saklı kalmış güzelliklerinden biridir. Tiryal Dağı eteklerinde konumlanmış olup doğasıyla her göreni etkisi altına almaktadır. Artvin bölgesi için bir hayli fazla olan Karagöller, şehrin turizmine önemli katkılar sağlamaktadır. Karagöller kapsamında en popüler olanları Şavşat ve Borçka ilçelerinde bulunanlar olsa da Damar Köyü’nde yer alan Karagöl de her geçen gün ilginin arttığı bir konuma sahiptir. Damar Köyü’nde Karagöl gibi birçok doğal ve tarihi güzellikler bulunmaktadır. Köyün turizme kazandırılması için yoğun çalışmalar devam etmektedir. Karagöl’e ulaşım çok zor değildir. 7 kilometrelik yolun 5 kilometresi asfalt olsa da 2 kilometre kadar bir mesafeyi toprak yoldan gitmeniz gerekecektir.

Murgul Deliklikaya Şelalesi

Murgul gezilecek yerler kapsamında Başköy ilçesinde yer alan Deliklikaya Şelalesi, son zamanlarda dikkat çeken yerlerden biridir. Bu bölgede yapılan altyapı çalışmaları sayesinde ziyaretçi sayısı bir hayli artmıştır. Şelalede, kayanın içinde akan bir su olduğu görülmektedir. Oldukça ender bir görüntü sunan bu mekan bir dönem sosyal medyada da geniş bir yankı bulmuştur. Yerli ve yabancı gezginler için Artvin’de kesinlikle gezilip görülmeye değer bir rotadır. Türkiye’deki binlerce şelaleden şüphesiz daha farklı bir yapısı olan Deliklikaya Şelalesi, Karadeniz turunuzun bir parçası olabilir.

Murgul gezilecek yerler

Deliklikaya Şelalesi daha çok yerli halk tarafından bilinen bir alan olsa da son zamanlarda daha tanınır bir hale gelmiştir. Murgul ilçesine bağlı Başköy’de sarp ormanlık bir alanda bulunduğundan çoğu kişinin gözden kaçırdığı bir yerdir. Su, kireç ve kil taşını aşındırmasıyla tortul bir kayaç oluşturmuştur. 4 metre yarıçaplı doğal oluşumlu bir ağızdan ve 7 metrelik bir yükseklikten aşağıya dökülmektedir. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) desteği ile şelale çevresinde sosyal tesislerin yapılması planlanmakla birlikte çevre düzenlemeleri devam etmektedir.

Kokolet Vadisi

Murgul gezilecek yerler

Murgul’da nereler gezilir sorusuna verilebilecek yanıtlardan biri de Kokolet Vadisi’dir. Burası daha çok kestane ve bal üretimi ile tanınmaktadır. Burada yaklaşık 30 arıcı, 60 yıldır atadan miras kalan gelenekler ile arıcılık faaliyetlerini sürdürmektedir. Yaklaşık 5 km uzunluğunda olan bu vadide yüzlerce kovan çiçek balı ve kestane üretimi yapılmaktadır. Aynı zamanda vadi; ıhlamur, orman gülü, yaban mersini, karayemiş gibi yüzlerce farklı bitki türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Doğal güzelliklerle çevrili bu vadide keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

Gemkaya

Murgul gezilecek yerler

Murgul gezilecek yerler kapsamında son sırada Murgul ilçesine bağlı Küre Köyü’nde bulunan Gemkaya bulunmaktadır. Gemkaya, sık orman dokusu içerisinde yer alan bir yapıdır. Kayanın oldukça sıra dışı bir görünümü vardır. Yaklaşık 10 metre yükseklikte olup 35 metre kadar bir yüksekliğe sahiptir. Kayaya ulaşmak pek kolay değildir. Bunun için dikenlerle ve ağaçlarla kaplı bir orman dokusu içerisinden geçilmektedir. Bu oluşum bir gemiyi anımsattığı için Gemkaya ismi verilmiştir. Kayanın oluşumuna dair bir bilgi bulunmamaktadır. Bir rivayete göre çok eskiden burada deniz bulunduğu için deniz çekilmiş ve kaya da burada kalmıştır.

Murgul Yeme İçme

Karadeniz yöresel yemekleri

Murgul’a yolunuz düşerse burada mutlaka yöreye özgü yemekleri denemelisiniz. İlk olarak denemeniz gereken lezzet cağ kebabıdır. Artvin, Erzurum’a yakın olduğundan çok kaliteli cağ kebabı restoranlarına sahiptir. Buna ek olarak burada; kuymak, kalaco, kaygana, mısır ekmeği, hamsili ekmek, laz böreği, şalgam pancarı ve benekli alabalık gibi özel lezzetleri de deneyebilirsiniz.

Murgul Konaklama

Artvin’in kısmen turistik ilçelerinden biri olan Murgul’da konaklama alternatifleri oldukça gelişmiştir. Burada; bungalov evlerde, lüks otellerde, pansiyonlarda ya da apart evlerde konaklayabilirsiniz.

Murgul Ulaşım – Murgul’a Nasıl Gidilir?

İlçe merkezinin şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık olarak 50 km’dir. Buna ek olarak Murgul; Trabzon’a 210 km, Rize’ye 130 km, Borçka’ya 17 km, Giresun’a 340 km, Rize – Artvin Havalimanı’na 100 km, Hopa‘ya 40 km, Ardanuç‘a 100 km ve Şavşat’a 110 km uzaklıkta yer almaktadır.

İlçe merkezinin şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık olarak 70 km’dir. Buna ek olarak Arhavi; Trabzon’a 160 km, Rize’ye 70 km, Borçka’ya 37 km, Giresun’a 290 km, Rize – Artvin Havalimanı’na 50 km, Hopa‘ya 10 km, Ardanuç‘a 120 km ve Şavşat’a 130 km uzaklıkta yer almaktadır.

Bu içeriğimizde Murgul’da nereler gezilir, Murgul gezilecek yerler nerelerdir gibi sorulara yanıt aranmıştır. Buna benzer daha birçok tatil ve gezi önerileri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri