ArtvinKaradenizYurtiçi Gezilerimiz

Ardanuç Gezilecek Yerler – Artvin Ardanuç Gezi Rehberi

Ardanuç'ta Ne Yapılır?

Karadeniz Bölgesi’nin en doğu ucunda yer alan Artvin ilçesi Ardanuç, bölgenin tarihsel açıdan en eski yerleşim yerlerinden biri olarak gösterilmektedir. Şehir merkezinden yaklaşık 60 km uzaklıkta yer alan Ardanuç, doğası itibariyle de gezilip görülmeye değer bir yerdir. İlçenin etrafı Horasan ve Kızılçam Dağları ile çevrelendiğinden oksijen miktarı oldukça fazladır. Manzarası alabildiğine yeşil olan doğa harikası ilçe, Artvin gezileri esnasına mutlaka görülmelidir. Mevcut içeriğimizde de Ardanuç gezilecek yerler üzerine tavsiyeler sunulmuştur. İşte GeziLinki okurlarına özel Artvin – Ardanuç gezi rehberi:

Ardanuç Tarihçesi

Çoruh Nehri’nin bir kolu olan Ardanuç Çayı kıyısında bulunan ilçe, milattan önceki dönemlerde bile yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Esasen Gürcistan toprakları üzerinde kurulmuştur. Antik Çağ kaynaklarına bakıldığında “Ardanuç” ismine rastlanılmamaktadır. Daha eski bir dönemde Gürcü kaynaklarında Artanuci adına rastlanılmıştır. Yakın döneme gelindiğinde uzun süre Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetinde olan Ardanuç, Rus – Osmanlı Savaşı neticesinde Rusya İmparatorluğu’na katılmıştır. 1. Dünya Savaşı’nın ardından Rus ordularının bölgeden çekilmesi ile Ardanuç Gürcistan sınırlarına katılmıştır. 1921 senesinde Türk birliklerinin harekatıyla Ardahan ve Artvin bölgeleri Türkiye sınırlarına dahil edilmiştir.

Ardanuç Tarihi ve Turistik Yerler

Gevhernik Kalesi

Ardanuç gezilecek yerler

Ardanuç Köyü’nde bulunan Gevhernik Kalesi, maden ve cevher anlamlarına gelen “Gevheri” ve “Nik” sözcüklerinden türemiş bir isimdir. Bu isim verilmesinin sebebi ise kalenin etrafında bulunan zengin gümüş cevherlerinin varlığıdır. Kalenin inşa tarihinin 5. yüzyıla dayandığı bilinmektedir. Söz konusu dönemde Çıldır Atabeyleri ile Gürcü Kralları tarafından uzunca bir süre başkent olarak kullanılmıştır. 1551 senesine gelindiğinde ise Osmanlı İmparatorluğu kaleyi ele geçirmiş ve Kanuni Sultan Süleyman kaleyi yaklaşık 10 sene sonra onarmıştır. Gevhernik Kalesi, 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak kabul edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Aynı zamanda Ferhatlı Kalesi adıyla da tanınmaktadır. Şehir merkezinden yaklaşık 40 km uzaklıkta konumlanmıştır.

Cehennem Deresi Kanyonu

Ardanuç gezilecek yerler

Sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en önemli kanyonları arasında gösterilen Cehennem Deresi Kanyonu, Ardanuç ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Ardanuç ilçe merkezinden yaklaşık 7 km mesafede bulunur. Oldukça çetin ve zorlu geçiş rotaları bulunur. Öyle ki yer yer tek kişinin bile geçmekte zorlanacağı güzergahları vardır. Dar aralıkları ve uzun kayalıkları sebebiyle kanyonda yürürken zaman zaman gökyüzünü görmekte bile zorlanabilirsiniz. Kanyonun merkezinde çok sayıda irili ufaklı mağaralar yer almaktadır. Buradaki en ilgi çekici mağaranın uzunluğu yaklaşık 500 metre olup 6 metre derinliğe ve 70 metre genişliğe sahiptir. Mağara oldukça bakir kalmış bir alanda yer aldığından içerisinde yılan ve akrep gibi tehlikeli hayvanların olabileceği unutulmamalıdır. Yürüyüş esnasında yanınızda sopa, bıçak gibi aletlerin bulunması faydalı olabilir. Pek çok trekking sever bu bölgede Cehennem Deresi Kanyonu’nu tercih etmektedir. Özellikle de yaz aylarının başlangıcında karların erimesiyle burası hayli kalabalık olmaktadır.

Artvin Ardanuç Kültür Evi

Ardanuç gezilecek yerler

Ardanuç gezilecek yerler içerisinde tarihi ve kültürel bir gezi rotası arayanlar için Ardanuç Kültür Evi doğru bir tercih olabilir. Adakale Mahallesi’nde bulunan kültür evi 2015 senesinde halkın ziyaretine açılmıştır. Ardanuç’un turizme kazandırılmış yeni yerlerinden olan kültür evine tarihi bir konak ev sahipliği yapmaktadır. Burada, Artvin bölgesinin yerel kültür ve yaşam tarzına yakından tanıklık etme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Adakale Mahallesi

Ardanuç’un en önemli turizm merkezlerinden biri olarak kabul edilen Adakale Mahallesi, ilçede görülmesi gereken yerlerden biridir. Mahallenin kaldırım taşları, evlerin dış cepheleri ve bahçe duvarları, rengarenk merdivenleri ve dış cephe boyaları ile turizm açısından dikkat çekici bir rotadır. İlçede görülmesi gereken Gevhernik Kalesi ve İskenderpaşa Camii gibi önemli yapılar da Adakale Mahallesi sınırlarında yer almaktadır. Mahalle Ardanuç ilçe merkezinden yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alır. Burada şehrin dokusunu daha yakından görebilir, yürüyüş parkurlarında yürüyebilir, tertemiz sokaklarında keyifli bir geziye çıkabilirsiniz.

İskenderpaşa Camii

Ardanuç gezilecek yerler

Ardanuç gezi rehberi kapsamında önerilebilecek bir diğer yapı da İskenderpaşa Camii’dir. Cami; arasta, medrese, çeşme ve türbe gibi bölümlerden oluşmaktadır. Yapının 7. yüzyılda burada yaşamış olan Müslüman Araplar tarafından inşa edildiği kabul edilmektedir. İlerleyen dönemlerde Akkoyunlular yapıyı kullanılamaz bir hale getirmiştir. 1551 senesinde Çerkez İskender Paşa tarafından bölge ele geçirilmiş ve cami 2 sene içerisinde onarılıp kullanıma açılmıştır. Caminin büyük bir kısmı hala harap halde olsa da bölgenin en eski yapılarından biri olması ve mükemmel bir ahşap işçiliğine sahip olmasıyla dikkat çekmektedir.

Yeni Rabat Kilisesi

Ardanuç gezilecek yerler

Ardanuç gezilecek yerler için verilebilecek son öneri de Bulanık Köyü’nde bulunan Yeni Rabat Kilisesi’dir. Günümüzde yapının büyük bir bölümü tahrip edilmiş halde olsa da Ardanuç’un tarihi yerleri arasında gösterilir. Orta Çağ’dan kalma olduğu düşünülen bu yapımın tam olarak ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir.

Ardanuç’ta Ne Yenir?

İlçenin en ön plana çıkan lezzeti cağ kebaptır. Cağ kebap denildiğinde her ne kadar akla ilk Erzurum gelse de Erzurum’a olan yakınlığıyla Ardanuç da cağ kebap yenilebilecek en güzel yerler içerisindedir. İlçede cağ kebap yiyebileceğiniz en güzel yerlerden biri de Dede Cağ Kebap isimli restorandır.

Ardanuç Konaklama

Artvin’in turistik ilçelerinden olan Ardanuç’ta konaklama alternatifleri çeşitlidir. İlçede her bütçeye hitap edebilecek güzellikte otel ve tesisler bulunur.

Ardanuç Nerededir? Ardanuç’a Nasıl Gidilir?

İlçenin şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık olarak 60 km’dir. Bununla birlikte Rize – Artvin Havalimanı’na 170 km, Rize’ye 200 km, Hopa‘ya 90 km, Şavşat‘a 53 km ve Trabzon’a ise 280 km uzaklıkta yer almaktadır.

Bu içeriğimizde Ardanuç’ta nereler gezilir sorusuna yanıtlar aranmıştır. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil içeriği için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri