EgeMuğlaYurtiçi Gezilerimiz

Turunç Gezilecek Yerler – Muğla Turunç Gezi Rehberi

Muğla – Turunç Gezisi

Turunç, Marmaris’in en sevilen ve en popüler yerlerinden biridir. Burası gezilecek yerleriyle, aktivite çeşitliliğiyle, plajlarıyla ve konaklama olanaklarıyla oldukça ideal bir tatil beldesidir. Marmaris’le oldukça yakındır. Ormanlık alanlarının denize sıfır bir noktada yer alıyor olması beldeye ayrı bir güzellik katmıştır. Adından da anlaşılacağı üzere turunçları oldukça kaliteli ve meşhurdur. İşte Turunç gezilecek yerler listesi, Muğla Turunç gezi rehberi sizlerle…

Turunç Tarihi

Turunç, oldukça eskiye dayanan bir geçmişe sahiptir. Beldede 2200 yıl öncesinde yerleşim olduğu düşünülmektedir. Özellikle de Helenistik döneme ait birçok yapı bulunmaktadır. Geçmişte burası çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Özellikle de Amos Antik Kenti, yerleşimin en yoğun olduğu yerlerden birine örnektir. Turunç’tan elde edilen bilgilerde Romalılar burada yaşamış ve burayı balıkçılık gibi amaçlarla kullanmıştır. Bizans Dönemi’nde ise önemini biraz yitirmiş ve ardından Türklerin hakimiyet alanına girmiştir.

Turunç Plajları

Turunç gezilecek yerler denilince doğal olarak akla ilk plajlar ve koylar gelmektedir. Burası şehrin en turistik beldelerinden biridir ve haliyle de plajlarıyla ünlüdür. İşte Turunç’un en önemli plajları ve koyları…

Turunç Koyu

Turunç gezilecek yerler

Turunç Koyu, Muğla şehir merkezine yaklaşık 20 km ve İçmeler Plajı’na ise yaklaşık 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Marmaris’e geldiğinizde İçmeler güzergahından buraya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Bozburun Yarımadası’nda yer alan oldukça beğenilen bir tatil beldesidir. Sahili tamamen ince kumlardan oluşmakla birlikte mavi bayraklı plajlar statüsündedir.

Turunç Halk Plajı

Turunç Halk Plajı, bu bölgede en kalabalık plajlardan biridir. Marmaris’e yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alır. Marmaris’ten ya da İçmeler’den, plaja toplu taşımalar yardımıyla ulaşabilirsiniz. Burası, Turunç’un doğal güzelliklerle bezenmiş bölgelerindendir. Plajı ve sahili oldukça bakımlıdır. Denizi oldukça berraktır ve çeşitli aktivitelere de uygundur. Özellikle dalış severler burayı tercih etmektedir.

Amos Koyu

Turunç civarında yer alan Amos Koyu da denizi en sevilen yerler arasındadır. Burası hem doğal güzellikler hem de tarihi yapılar bakımından değerli bir yere sahiptir. Oldukça huzurlu ve dingin bir ortamı vardır. Marmaris’e yaklaşık 25 km uzaklıkta yer alır. Yakınlarında yer alan Amos Antik Kenti de görülmeye değer bir yerdir.

Turunç Tarihi Yapılar

Turunç gezilecek yerler denince akla ilk olarak plajlar gelse de buranın tarihi yapıları da oldukça ön plandadır. Bu yapıların başlıcaları Amos Antik Kenti, Hafsa Sultan Kervansarayı ve Kedrai Antik Kenti’dir.

Amos Antik Kenti

Turunç gezilecek yerler

Amos Antik Kenti’nin yaklaşık 2200 yıl önce inşa edildiğine dair çeşitli bulgular vardır. Oldukça köklü bir geçmişe sahip olsa da günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşmayı başarmıştır. Yapının içerisinde yer alan en özel yerlerden biri tiyatrodur. Tiyatro, yapının en yüksek tepesinde yer almaktadır. İçerisinde farklı yapılar bulunsa da nispeten eskimiştir. Buraya gelenler genellikle güneşin doğuşunu ve batışını izlemek için gelmektedir. Turunç merkeze 2 km uzaklıktadır.

Hafsa Sultan Kervansarayı

Hafsa Sultan Kervansarayı Marmaris yakınlarında yer alan ve 1545 senesinde Sultan Süleyman tarafından annesi adına inşa ettirilen bir yapıdır. O dönemde Rodos seferi için konaklama amacıyla yaptırılmıştır ve sağlamlığıyla günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Burası Marmaris’ten 55 km uzaklıkta yer almaktadır ve otogardan direkt olarak ulaşım sağlanmaktadır.

Turunç Yakın Yerler

Turunç gezilecek yerler arasında birçok alternatif mevcuttur. Bu yerlerden bazıları aşağıda sıralanmıştır:

Kedrai Antik Kenti

Turunç gezilecek yerler

Kedrai Antik Kenti ya da bir diğer bilinen ismiyle Sedir Adası bölgenin en önemli tarihi yerlerinden biridir. Geçmişi MÖ 6. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Karyalılar’ın en önemli yerleşim yerlerinden biri olduğu bilinmektedir. Hanedan üyelerinin yaz aylarını burada geçirdiklerine dair çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Sedir Adası’nda yer alan antik kente tekneler ile ulaşabilirsiniz.

Fosforlu Mağara

Burası doğal oluşumlu bir mağaradır. Geceleri ay ışığının mağaraya vurmasıyla fosforlu bir görünüme kavuştuğundan bu isimle anılmaktadır. Deniz ve kayalıkların buluştuğu bir alanda yer alan bu mağaraya sadece deniz yoluyla ulaşılabilmektedir. Alanya’dan düzenlenen tekne turlarıyla da buraya ulaşmak mümkündür.

Turunç Yeme İçme

Turunç gezilecek yerler

Turunç gezilecek yerler listesi tamamlandıktan sonra bir diğer önemli konu olan yeme içme olanaklarından söz edilmelidir. Burası turistik bir lokasyon olduğundan oldukça nezih restoranlara sahiptir. Ege yöresinin en güzel lezzetlerini burada deneyebilirsiniz. Özellikle balıkları son derece taze olmaktadır. Daha klasik bir tercih arayanlar için çökertme kebabı denenebilir. Ayrıca Muğla’nın en meşhur yemekleri ve sokak lezzetleri içeriklerimiz için tıklayabilirsiniz.

Turunç Konaklama

Turunç konaklama alternatifleri bakımından da çok sayıda seçeneğe sahiptir. Birçok otel ve pansiyona ek olarak kamp olanakları da oldukça gelişmiştir.

Turunç Ulaşım

Turunç, Marmaris ilçe merkezinden yaklaşık 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Dalaman Havalimanı’ndan ise yaklaşık 120 km uzaklıktadır. Özel araçla gelecek olanlar İçmeler mevkiini kullanmalıdır.

Bu yazıda Turunç gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri