GiresunKaradenizYurtiçi Gezilerimiz

Giresun’daki Eşsiz Doğa Harikası: Mavi Göl Gezi Rehberi

Giresun Gezilecek Yerler

Giresun Mavi Göl, sunduğu görsel şölen ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. İşte Mavi Göl gezi rehberi için tavsiyeler!

Mavi Göl Nerede? Mavi Göl Hakkında Kısa Bilgi

Mavi Göl, Göksu Deresi içinde bulunan büyüklü küçüklü dört gölden oluşmuş, bölge halkının “Sodalı Göl” dedikleri bir doğa harikasıdır. Mavi Göl gezisi için Giresun kent merkezinden  yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan tabiat parkına ulaşmalısınız. İçinde bulunduğu tabiat parkı ve Mavi Göl’ün turkuaz rengi, misafirlerini oldukça etkilemektedir.

Giresun gezisi

Sunduğu görsel şölen ve turkuaz renginin yanında, berraklığı ve çeşitli renk değişimleri ile bir görsel şölen sunmasıyla da Mavi Göl; Karadeniz Bölgesinde yer alan ilk ve tek sodalı göl olma özelliği ile de önemlidir. Yakın zamanda bir Mavi Göl gezi rehberi listesi çıkarmak istiyorsanız özellikle Haziran ayından sonra, karların erimesinin de etkisiyle kış mevsimi başlangıcına kadar turkuaz renkte akan gölü bu zaman aralığında mutlaka ziyaret etmelisiniz. Hazır Karadeniz’e kadar gelmişken Günübirlik Yapılabilecek Bir Arboretum Zonguldak Gezisi‘ni planlarınıza dahil edebilirsiniz.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünün yaptığı düzenlemelerden sonra ziyaretçileri için daha da uygun hale getirilen Mavi Göl; berraklığı, etrafındaki doğa harikaları ve verdiği huzur ile günlük yaklaşık 5 bin misafirini beklemektedir. Ülkemizde gitgide talep gören ve gün geçtikçe daha çok ziyaretçi kabul eden Milli Parklar arasında bulunan Kuzey Tabiat Parkı, içinde yer alan gölle dikkatleri üzerine çekmektedir.

Mavi Göl gezisi

Mavi Göl gezi rehberi arasında travertenleri de ziyaret edebilirsiniz. Geldiğinizde size huzur verecek; etrafındaki şelalelerle, travertenlerle ve birçok doğa harikasıyla siz misafirlerini büyüleyecektir.Etrafındaki travertenlerin yükseklikleri 800 metreyi bulabilirken, şelaleler de hemen hemen aynı yüksekliklerde bulunabilmektedirler.

Oldukça rağbet gören bir konum haline gelen göl; yalnızca Türk turistlerin değil, yabancı turistlerin de dikkatini çekmektedir. Mavi Göl gezi rehberi için birçok tura katılabilme şansınız olmasının yanında; ülkemizin ve dünyanın birçok yerinden gelen ziyaretçilerini harika bir görüntüyle karşılayan göl,aynı zamanda kolay ulaşılabilir bir destinasyonda olması itibari ile de tercih edilen doğal güzelliklerden.

Mavi ve yeşilin birçok tonuyla karşılaşacağınız, sizi oldukça etkileyecek bir diğer doğal güzellik ise Kuzalan Şelalesi. Birçok tur kapsamında Mavi Göl gezi rehberi ile Kuzalan Şelalesi’ni aynı programda görmeniz mümkün. Çok yakın konumlarda bulunan göl ile şelale; aynı gün içinde görebileceğiniz, huzur bulacağınız ve oldukça etkileneceğiniz bir gezi olacaktır.

Mavi Göl gezisi

Pek çok canlı türünün yaşamını sürdürdüğü bu doğal güzellik; Mavi Göl’e olan yakınlığının dışında içinde barındırdığı birçok mağara, anıt ağaçlar, tarihi değirmenler gibi zengin ögelere de sahiptir.

Ayrıca yakınlardaki birçok yaylayı da ziyaret edebilir, Giresun’un meşhur fındıklarını toplamaya fırsat bulabilirsiniz. Mavi Göl; etrafındaki Kuzalan Şelalesi, travertenler, mağaralar ve daha birçok doğal güzellik ile ziyaretçilerine eşsiz bir tatil yaşatmakta. Şelaledeki suyu içebilir, bu güzel gölün sodalı olmasından kaynaklı yaşattığı mükemmel renkler karşısında büyülenebilir ve etrafındaki doğal güzellikleri de ziyaret edebilirsiniz.

Mavi Göl gezisi

Mavi Göl’e Ulaşım

Bulunduğu Giresun’un şehir merkezine yalnızca 20 km uzaklıkta olan Mavi Göl; kendi aracı ile seyahat eden turistler için de toplu taşımayı tercih eden turistler için de kolay ulaşılabilen bir konumda bulunuyor. Mavi Göl gezi rehberi için kendi aracınızla seyahat etmeyi tercih ettiyseniz ve Samsun yönünden şehre ulaşacaksanız; şehir merkezine uğramadan Dereli’ye sapabilirsiniz.

Saptıktan 28 km sonra Dereli ilçesine ulaşacak ve Mavi Göl’e de kolaylıkla ulaşacaksınız. Toplu taşıma kullanacaksanız; otobüs terminalinden Dereli minibüsleri ile göle ulaşabilir ya da bir tura katılarak tur rehberiniz ile de bu güzelliği keşfedebilirsiniz.

Mavi Göl’de Konaklanacak Yerler

Kamp seviyorsanız; bir kamp alanı olmadığını üzülerek belirtelim. Ancak çoğu kampçı, çadırları ile birlikte özellikle alabalık çiftliğine yakın bölgelerde konaklamaktadır. Bölge halkının misafirperverliği çoğu kampçı belirtmektedir, ancak Karadeniz’de dikkat etmeniz önemli bir konu da karşılaşma olasılığınızın olduğu ayılardır.

Mavi Göletrafında çadırınızla birlikte konaklama dışında seçenekler arıyorsanız da; Dereli ilçesinde yer alan pansiyon ya da otellerde kalabilirsiniz. Mavi Göl gezi rehberi planınız için aklınızda bulunmasında fayda olan diğer bir nokta ise; birçok turizm şirketinin internet sitesinde bu güzel Karadeniz ilçesi içerisinde kalabileceğiniz yerler bulabileceğiniz ve kolaylıkla rezervasyon yaptırabileceğinizdir.

Ayrıca, Mavi Göl’e Giresun şehir merkezinden de kolaylıkla gidebileceğiniz için; şehir merkezinde de konaklama için birçok seçenek mevcut olduğunu hatırlatmakta fayda var. Böylelikle şehir merkezindeki Giresun Kalesini de ziyaret edebilir ve yakındaki turistik yerlere de rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Mavi Göl Gezisi İçin Öneriler

Giresun merkezi yakınlarındaki Akçalı Köyü yolunda bulunan Lavantalı Ev’de, Mavi Gölturunuzdan önce güzel bir köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Göle yakın konumda bulunan ve et, balık ağırlıklı menülere sahip restoranlarda da lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Ayrıca Mavi Göl’e yaklaşık 7 km uzaklıkta bir mesire alanı olduğunu da aklınızda bulundurabilir ve dilerseniz kamp sandalyelerinizle güzel bir piknik de yapabilirsiniz.

Giriş ücretinin olmadığını, Karadeniz iklimi özelliklerini göz önünde bulundurarak ayakkabı tercihi yapmanızı, sodalı ve normal suyun karıştığı yeri mutlaka görmeniz gerektiğini, size mutlaka yardımı dokunacak ve turunuzu kolaylaştıracak birçok tabela olduğunu, yemek yemek içinse yürüme mesafesinde bir seçeneğin olmadığını ve bu berrak suya girmenizde bir tehlike olmadığını hatırlatır; Mavi Göl gezi rehberi ile iyi tatiller dileriz!

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri