BursaMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

Misi Köy Gezilecek Yerler – Bursa’nın Gezilesi Yerleri

Misi Köy Gezi Rehberi

Misi Köy Bursa’nın Nilüfer ilçesinde bulunan tarihi bir köydür. Bursa çevresindeki yerli turistlerin hafta sonlarını sakinlikle geçireceği kahvaltı edeceği yeşile doyuracak adeta bir dinlenme alanıdır. Özellikle tarihi evleriyle meşhur bir köydür.

Küçük bir köy olduğu için yürüyerek 15 dakika kadar kolay bir sürede bitebilir. Pek çok ev restore edilse de henüz restore edilmemiş birçok köy evi bulunur. Renkli ahşap evleriyle, bol yeşilliği ve Nilüfer çayı ile gözler şehrin kalabalığından arınıp huzur bulacaktır.

Misi Köy Doğası

Yalnızca kahvaltı yapılacak bir köy olarak değil kültürel açıdan müze ve kütüphaneleriyle de yerli turistlerin ilgisini çekiyor. Misi köyüne günümüzde Gümüştepe’de deniyor. Bu köyde tarihte özellikle tarım, bağcılık ve özellikle ipekböcekçiliği yapılıyordu.

1-3

İpekböceği yapılan bir koza evi günümüzde de Misi köyünde yerini halen koruyor. Tarım açısından yalnızca bu bölgede yetişen misket üzümü oldukça meşhurdur. Bu sebeple köyün pekmezi çok lezzetlidir. Aynı zamanda asma yaprakları ve uzun üzüm bağları gezilip görülebilir.

Köyde Neler Var?

Doğancı Barajı; Misi köyüne yaklaşık on beş dakika bir mesafede bulunan barajda bir seyir terası bulunuyor. Manzarası ile nefes kesici olduğundan muhakkak uğranması gereken yerlerden biridir. Mesire alanı bulunmasa da manzaranın tadı rahatlıkla çıkarılır.

Fotoğraf müzesi; bu müzede eski fotoğraf makineleri, film ruloları ve karanlık oda mevcut. Özellikle fotoğraf ve nostalji sever gezginlerin hayran kalacağı bir müze olarak Misi köyde yerini almıştır. Edebiyat Müzesi; Pek çok yazar ve şairi her sene konu alarak eserlerini derleyerek halka sunuyor.

Bursa Kahvaltısı

Bursa kahvaltısı yıllardır yüreklerin başköşesinde yerini alır. Özellikle Cumalıkızık bu açıdan tüm Türkiye’ye nam salmıştır. Şunu belirtmek gerekir ki Misi köy Cumalıkızık’ın adeta nilüfer çaylı daha sakin bir alternatifi gibidir. Kahvaltı esnasında akan çay ile dertler tasalarda adeta akıp gidiyor.

Misi köyü sit alanı ilan edildiği için koruma altına alınan köyler arasına girmiştir. Gölyazı, Mudanya ve Tirilye gibi yerlere de araba ile rahatlıkla ulaşılıp gezi turu genişletilebilir. Yolu buraya düşenlerin, yeşile sevdalı olanların özellikle uğraması gereken nadide bir köydür.

Buna benzer daha birçok farklı içerik için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Bursa Somuncu Baba Fırını ve Evi Gezi Rehberi adlı içeriğimiz için de tıklayabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri