KaradenizTrabzonYurtiçi Gezilerimiz

Trabzon Of Gezilecek Yerler – Of’ta Nereler Gezilir?

Trabzon Of Gezi Rehberi

Trabzon’un önemli ilçelerinden biri olan Of aynı zamanda şehrin en gelişmiş bölgeleri arasındadır. Sessiz, huzurlu ve sakin bir ortamı vardır. İlçede çok sayıda görülmeye değer doğal güzellik, tarihi mekan bulunmaktadır. İlçenin büyük bir bölümü yeşil alanlardan oluşmaktadır. Doğasına hayran kalabileceğiniz güzellikler sunmaktadır. Şehir merkezine oldukça yakın bir bölgede yer alması sebebiyle de ulaşım yönünden uygun olanaklara sahiptir. Bu içeriğimizde Of’ta nereler gezilir, Trabzon Of gezilecek yerler nerelerdir gibi sorulara yanıt aranmıştır. İşte detaylı bir şekilde hazırlanmış olan Trabzon – Of gezi rehberi içeriğimiz…

Of’ta Görülmesi Gereken Tarihi ve Turistik Yerler

Pileki Mağarası

Trabzon Of Gezilecek Yerler

Burası coğrafi konum olarak her ne kadar Rize iline bağlı olsa da Of ilçesine yalnızca 14 km mesafede bulunur. Trabzon’da oldukça popüler yerlerden biridir. Özellikle de Doğu Karadeniz turu yapanların uğrak yerleri arasındadır. Mistik bir keşif rotası olarak görülen Pileki Mağarası insan eliyle yapılmış olan yapay bir mağaradır. Mağaranın milattan önce 2300’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir. Mağaradan binlerce yıl pileki taşı çıkarılmıştır. Pileki, Karadeniz Bölgesi’nde görülen özel bir taştır. Genellikle mutfak gereçlerinin yapımında kullanılır. Karadeniz’in önemli yöresel lezzetlerinden mısır ekmeği ve hamsili ekmek bu taşla birlikte yapılır. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte artık mağaradan taş çıkarılmamaktadır. Turistik bir yer olarak yoğun ilgi gören mağaranın içerisinde çok sayıda tünel, boşluk, kuyu, göl bulunmaktadır. Ayrıca mağaranın çevresi de doğası itibariyle görülmeye değer bir güzelliktedir.

Çağlayan Şelalesi

Trabzon Of Gezilecek Yerler

Trabzon’un doğal güzellikleri içerisinde ilk sıralardan yer alan Çağlayan Şelalesi, Of ilçesinden yalnızca 7 km uzaklıktadır. Oldukça sessiz, huzurlu ve sakin bir ortama sahiptir. İlçenin en çok turist çeken yerleri arasındadır. Daha çok doğa içerisinde vakit geçirmekten hoşlananların tercihidir. Doğanın sesine kulak verebileceğiniz, son derece dingin bir ortam içerisindedir. Burada duyacağınız tek ses şelalenin gürül gürül çağlayan sesi olacaktır. Çağlan Şelalesi’nin bulunduğu alanda pek çok aktivite alternatifiniz olacaktır. Burada genellikle insanlar kamp ve piknik gibi etkinlikler yapmayı tercih etse de rafting, dağ tırmanışı gibi ekstrem aktiviteler için de uygun bir alandır. Çağlayan Şelalesi çevresinde çeşitli köyler bulunmakla birlikte ilçe merkezine de yakın bir konumda yer aldığından olanaklar bakımından uygun imkanlara sahiptir. Yakınlarda alışveriş yapıp yemek yiyebileceğiniz işletmeler mevcuttur. Alan, araç girişleri için uygundur. Giriş için herhangi bir giriş kısıtlaması olmamakla birlikte girişler ücretsizdir.

İkizdere Çayı

Trabzon Of Gezilecek Yerler

Trabzon Of gezilecek yerler içerisinde yer alan İkizdere Çayı ya da bir diğer bilinen ismiyle İyidere Çayı, Rize ile Trabzon arasından geçen ve Karadeniz’e dökülen bir nehirdir. Rize ilinin en uzun akarsuyudur. Kaynağı İkizdere ilçesinin dağlık bölgeleridir. Yaklaşık 78 kilometrelik bir uzunluğu olan nehirde sportif faaliyetler de yapılabilmektedir. Rafting, kano gibi sporların yanı sıra olta balıkçılığı için de uygun olanaklar sağlamaktadır. Burada yapabileceğiniz aktiviteler bunlarla sınırlı değildir. Alanda kamp ve piknik yapmak için de uygun yerler mevcuttur. Oldukça geniş bir arazi üzerinde yer aldığından yılın belirli dönemlerinde çeşitli festival ve şenliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Alan yılın her günü ziyarete açık olmakla birlikte giriş için herhangi bir ücret ödenmesine gerek yoktur.

Petran Yaylası

Trabzon Of Gezilecek Yerler

Of ilçesinin en popüler yaylalarından olan Petran Yaylası ilçe merkezinden yaklaşık 15 km uzaklıkta yer almaktadır. İlçeye yakınlığı sebebiyle alana toplu taşıma araçlarıyla bile ulaşım sağlanabilmektedir. Çeşitli aktivite ve eğlencelerin düzenlendiği bu yayla genellikle turistlerin uğrak noktaları arasında yer almaktadır. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipli yapan Petran Yaylası doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenler için güzel bir alternatiftir. Alanda kamp yapmak için uygun, düzlük yerler bulunmaktadır. Bununla birlikte piknik yapılabilecek alanlar da mevcuttur. Semaver ateşi, mangal ateşi ya da kamp ateşi yakmak için herhangi bir yasak da bulunmamaktadır. Burada kontrollü olması şartıyla ateş yakabilir ve eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Yayla yılın her günü ve saatinde açıktır. Girişler ise ücretsizdir.

Hapsiyaş Köprüsü

Trabzon Of Gezilecek Yerler

Trabzon Of gezilecek yerler listemizin son sırsında yer alan Hapsiyaş Köprüsü tarihi ve mimarisiyle dikkat çeken yapılar arasındadır. Of ilçe merkezinden yalnızca 4 km uzaklıkta yer aldığından köprüye yürüyerek de ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür. Of ilçesinin en önemli tarihi yapıları arasında gösterilmektedir. Köprünün yüksekliği yaklaşık 15 metre olup 2 metre genişliğe sahiptir. Köprünün 1935 senesinde Abdülaziz Sandıkçı tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Köprünün altında yer alan Solaklı Deresi çevresinde ise çeşitli yürüyüş alanları, mesire alanları, seyir terasları bulunmaktadır. Doğa içerisinde sosyalleşebileceğiniz, güzel vakit geçirebileceğiniz yerlerden biridir.

Of Yeme İçme

İlçenin çok sayıda denenmeye değer yöresel lezzeti bulunmaktadır. Trabzon Of’ta deneyebileceğiniz başlıca lezzetlere örnek olarak karalahana dolması, pazılı kaygana, kuymak, mısır ekmeği ve laz böreği verilebilir. Tüm bu lezzetleri ilçede yer alan birçok restoranda bulabilirsiniz.

Of Konaklama

Trabzon Of Gezilecek Yerler

Trabzon’un görece turistik ilçelerinden biri olan Of, ziyaretçilerine çeşitli konaklama olanakları sunmaktadır. Burada konaklayabileceğiniz oldukça lüks oteller, standartları yüksek tesisler bulunmaktadır. Buna ek olarak ilçede birçok bungalov ev tesisleri, termal tesisler, pansiyonlar da bulunmaktadır.

Of Ulaşım – Of’a Nasıl Gidilir?

Of ilçesi Trabzon şehir merkezinden yaklaşık 60 km uzaklıkta yer almaktadır. Buna ek olarak ilçenin Akçaabat’a olan uzaklığı 72 km, Rize şehir merkezine olan uzaklığı 30 kilometredir.

Bu içeriğimizde Trabzon’un Of ilçesi tanıtılmıştır. Of’u gezmek isteyenler için bu içeriğimiz bir gezi rehberi niteliğindedir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil içerikleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri