EgeİzmirYurtiçi Gezilerimiz

Şirince Gezilecek Yerler: Huzurun ve Bağ Bozumunun Şehri

Şirince Gezi Rehberi - Şirince Nerede?

Şirin, küçük ve tatlı bir yerde, huzurun merkezinde bir kafa tatiline ne dersiniz? Cevabınız evet ise işte Şirince gezilecek yerler:

Şirince Nerede?

Şirince, Ege Bölgesi’nde bulunmakta ve İzmir’in Selçuk ilçesinde yer almakta olan bir köydür. Denizden yüksekliği yaklaşık 350 metre olan Şirince’nin, Kuşadası ile arasında 30 km, Selçuk’la 8 km ve İzmir Efes Antik Kenti ile 12 km mesafe bulunmaktadır. Çevresi zeytin ağaçları ve üzüm bağları ile sarılmış olan bu güzel Ege toprağı, Şirince gezilecek yerler adı altında birçok insan tarafından ziyaret edilmektedir.

Eski ve asıl adı Kırkınca olan köyün tarih sahnesinde ortaya çıkışı milattan önce 5. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Köye verilen “Kırkınca” isminin de değişik rivayetleri bulunmaktadır. Bunlardan biri; zamanında kendini dağlara vuran 40 kişiye ithafen verilmiş olması, diğeri ise bölgenin derebeylik zamanında azat edilmiş 40 kişi tarafından kurulmasından dolayı olduğudur. Zaman içerisinde bölge halkının bu güzel köyü dışarıdan korumak için “Çirkince” adı verdiği de bilinmektedir. En sonunda ise tarihler 1926 yılını gösterdiğinde köyün adı İzmir Valisi tarafından “Şirince” olarak belirlenmiş ve resmi olarak kayıtlara geçirilmiştir.

Şirince’de Gezilecek Yerler

Efes Antik Kenti

Selçuk otogarına geldikten sonra buradan her 10 dakikada bir kalkan Efes servisleri ile yalnızca 5 dakikalık bir yolculuk ile Efes Antik Kenti’ne ulaşmanız mümkündür. Bu tarihi kentin kuruluşu milattan önce 6000 yılına dayanmaktadır ve Şirince gezilecek yerler arasında gitmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir. İçerisinde Artemis Tapınağı, Selçuk Kalesi, Efes Harabeleri ve Meryem Ana Kilisesi gibi birçok tarihi yapıyı bulunduran antik kent kesinlikle görülmeye değerdir.

şirince gezisi

St. John Kilisesi

Şirince gezilecek yerler için bir gezi rotası oluşturuyorsanız burası listenizde mutlaka yer almalıdır. Şirince bölgesinde sağlamlığını koruyan iki kiliseden biri olması özelliği ve köyün tam orta yerinde bulunması ile ilgi çekici olan bu yapıyı görmek sizi tarihsel bir yolculuğa çıkaracaktır.

şirince gezisi

Şirince Kilisesi

Sağlam kalan kiliselerden diğeri ise tam olarak Şirince Kilisesi’dir. Köyün tepesine doğru ilerlerken karşınızda göreceğiniz kırık beyaz duvarlı bu görkemli kilise, Şirince gezilecek yerler arasında görmeniz gereken yerlerden biridir. Ayrıca yapının hem eğlenceli bir kafesi hem de güzel bir manzarası bulunmaktadır.

şirince gezisi

Hodri Meydan Kulesi

Şirince bölgesinde yer alan değişik yapıların başında gelen Hodri Meydan Kulesi, köyün en uç noktasında yer almaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere bir meydan okuma göstergesi için yaptırılan kulenin üzerinde “Zalimin aczini görmek ve göstermek için inşa edilen” anlamına gelen bir yazı bulunmaktadır.

hodri meydan kulesi

Buharlı Tren Müzesi

Şirince gezisi sırasında uğramanız gereken noktalardan biri de Buharlı Tren Müzesi’dir. Selçuk ilçesinden yalnızca 15 dakikalık uzaklıkta yer alan müzede tren ve demiryoluna dair birçok obje bulunmaktadır. Bunlar arasında yer alan vagonlar, lokomotifler, demiryolu aksesuarları ve demiryolu gereçleri ilgi çekici görüntüler oluşturmaktadır.

şirince gezisi

Şirince’ye Ne Zaman Gidilir?

Şirince, konum olarak Ege Bölgesi’nde yer aldığı için bölgeye hakim olan iklim tipi Akdeniz iklimidir. Bu neticede bölgede kışları ılık, yağışlı ve yazları sıcak, kurak geçmektedir. Yalnızca bölge dar sokaklara ve taştan evlere sahip olduğundan yazları da serinleten bir rüzgarı vardır. Sonuç olarak Şirince gezilecek yerler için yılın her mevsimini tercih edebilirsiniz.

Şirince’de Ne Yenir? Şirince’de Ne Yapılır?

Şirince gezilecek yerler bittikten sonra karnınızda açlık sirenlerinin çalması çok normal olacaktır. Bu noktada ise bölgede bulunan birçok popüler restoran ve lezzetli Şirince mutfağı devreye girecektir. Şirince’de bulunan lezzetler arasında tadabileceğiniz sazlara dizili çöp şiş, köyde yetişen otlarla yapılan sağlıklı salatalar, mürver şurubu, Selanik usulü sebzeli güveç ve elbette yemek sonunda bir dibek kahvesi bulunmaktadır.

Fakat tüm bu lezzetlerden önemlisi sabah kahvaltısıdır. Şirince, köy kahvaltısı ile ünlü bir bölgedir ve buraya gelip bu deneyimi yaşamadan gitmek tatilinizi eksik yaşamanıza sebep olacaktır. Gün içerisinde dilediğiniz her saat gidebileceğiniz köy kahvaltısının içerisinde Ege’nin meşhur zeytinyağı, sıcak köy ekmeği, el yapımı ve birbirinden farklı peynir, zeytin, reçel çeşitleri ve dahası lezzetler bulunmaktadır.

şirince

Şirince’ye kadar gelmişken yapmanız gereken aktivitelerden biri de kesinlikle üzüm şarabının tadına bakmaktır. Şirince bölgesinde her yer üzüm bağları ile dolu olduğundan burada neredeyse her yerde üzüm şarabı yapılmakta ve hem ikram edilmekte, hem satışa sunulmaktadır. Şirince’ye has bir lezzeti bulunan bu şarap, diğer şarap türlerinden farklı olduğundan, bu lezzete kendi toprağında bakmalı ve hatta Şirince dönüşü için hem kendinize hem de dostlarınıza hediye etmek için bu şaraplardan almalısınız.

Şirince İçin Tavsiyeler

Şirince gezilecek yerler haricinde alışveriş olanağınız da bulunmaktadır. Doğal zeytinyağı sabunları, zeytinyağı, damla sakızı macunu, çeşitli reçeller gibi lezzetleri tatil dönüşü evinizde bulundurmalı ve Şirince’yi hatırlamaya devam etmelisiniz.

  • Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri