EgeİzmirYurtiçi Gezilerimiz

Eski Foça Gezi Rehberi: Doğanın Sunduğu Cennetlerden Biri

Eski Foça Gezilecek Yerler

İzmir’in içindeki cennet köşelerden yalnızca biri olan Eski Foça tatil için sizi bekliyor. Eski Foça gezisi planlarınızı yapın ve tatil başlasın!

Eski Foça Gezi Rehberi ve Eski Foça Hakkında

İzmir’in kuzeyinde bulunan bir sahil bölgesi olan Foça, tatil yapılacak yerler arasında en popüler noktalardandır. Eski Foça gezi rehberi içeriğimiz planlamaya değer bir fırsat olacaktır. Bir İyon yerleşkesi olarak tarihe geçmiştir. Antik Çağlarda Phokaia adıyla anılmış olsa da zamanla ismi Foça olarak değişmiştir. Aiollar tarafından 11. yüzyılda kurulan Foça’nın yerlileri, birçok yeri de kolonileştirmiştir. Bu kolonilerden biri olan Foça, 13. yüzyılda Çaka Bey tarafından alınmıştır. Daha sonraları Saruhanoğlu Beyliği himayesi altına giren Foça, 1455’te Osmanlı’nın büyük fatihi II. Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Foça, elektron sikke adıyla bilinen gümüş ve altın karışımı sikkeyi ilk bastıran Phokaialıların yerleşim yerlerindendir. Bu alanda sikke basılınca birçok medeniyeti de kendine çekmeyi başarmıştır. Anadolu’ya gelen uygarlıklardan biri de Cenevizlilerdir. Cenevizliler, bugünkü anlamda bildiğimiz Yeni Foça’yı kuran medeniyettir.

eski foça sokakları

Yani Foça, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve oldukça gelişmiş bir tarihe sahip olan noktalardan biridir. Hem deniz tatili hem sakinlik arayanlar hem de tarihi bir tatil planlayanlar için Eski Foça gezi rehberi oldukça yararlı olacaktır. Eski Foça ve Yeni Foça arasındaki yol çok virajlı olduğu için bu yolu bisikletle geçmek çok daha kolaydır. Genelde kiralanan bisikletlerde bu yol geçilmektedir.

Eski Foça’ya Ulaşım

Demiryolu, havayolu, deniz yolu ve karayolu kullanarak her türlü Foça’ya ulaşmanız mümkündür. Eğer İzmir merkezden Foça’ya ulaşmak istiyorsanız sırasıyla Karşıyaka, Çiğli, Menemen ve Buruncuk’u geçmeniz gerekmektedir. Buruncuk’u geçtikten sonra ilk ışıklardan sola dönerek yolunuza devam edebilirsiniz. Otobüsle gitmek isterseniz, İzmir otogarına vardığınızda Foça’ya birçok sefer düzenleyen firmalar bulabilirsiniz. Tatil yapılacak yerler arasında oldukça önemli bir yere sahip olan ve insanların çokça tercih ettiği Foça’ya ulaşmak oldukça kolay.

İzmir merkez ve Foça arasındaki mesafe 70 kilometredir. Özel aracınızla en fazla 1 saatte Foça’ya ulaşabilirsiniz. Tatil fırsatı olarak Eski Foça gezisi değerlendirmeniz gereken bir seçenek ve bir an önce planlarınızı yapıp tatile başlamanızı öneriyoruz.

Eski Foça’da Ne Yapılır?

Eski Foça, tarihi dokusu oldukça iyi olan tatil yerleri arasındadır. Burada aynı zamanda gezebileceğiniz, görebileceğiniz oldukça fazla yer vardır. Peki Eski Foça’da nereleri görebilir, Eski Foça gezi rehberi ile neler yapabiliriz? Mutlaka tatmanız gerekenlerden başlayalım. Evet, kültürel tatil ve deniz tatili yapabileceğiniz Eski Foça’da tatmanız gereken şahane lezzetler vardır.

Bunlardan biri balıktır. Klasik bir yemek olsa da, Eski Foça içerisinde balık çok çok önemli bir yerde durur çünkü geçimlerini bu şekilde sağlamaktadırlar. Doğal olarak buradaki balık yemekleri mutlaka denemeniz gereken önemli bir öğünü oluşturmakta. En iyi balık lokantaları Eski Foça limanında bulunmaktadır.  

Dibek kahvesi, kesinlikle denemeniz gerekenler arasında. En iyi tatil damağınızı da unutmadan yapılan tatildir. Çarşı içerisinde bulunan kıraathanelerde içtiğiniz en güzel dibek kahvesini içebilirsiniz.

Sakızlı dondurma, Eski Foça içerisindeki en önemli lezzetlerden birisidir. Girit dondurmacılarında en iyisini tadabileceğiniz sakızlı dondurma hem dokusu hem de tadıyla sizi mutlu etmeyi bekliyor, kesinlikle.

Lokma, İzmir kültüründe oldukça önemli bir yer tutan lokma cenazelerden düğün organizasyonlarına kadar her alanda bulunur. Kalorisi yüksek olan, kızartma ve şerbetli bir tatlı olsa da lezzetine inanamayacaksınız. Merkez içerisinde, bazı yerlerde kurulmuş lokma tezgahlarında bedava bir tabak lokma bile alabilirsiniz. Burada da Eski Foça çarşısı içerisinde lokmayı deneyimleyebilirsiniz.

Eski Foça’da Nereler Gezilir?

Eski Foça Sokakları

Küçük Deniz olarak bilinen limana gidip Reha Midilli Caddesi’ni takip ettiğinizde ulaşabileceğiniz sokaklar, Eski Foça’nın ön plandaki mekanları arasındadır. Tarihi dokusunu asla kaybetmemiş olan sokaklar, size çok güzel bir deneyim yaşatacak. Buradaki dükkanlardan hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

eski foça gezisi

Beşkapılar Kalesi ve Surları

Antik Çağlarda bölgeyi koruması için inşa edilmiş kale ve surlar tarihi tüm hücrelerinizde hissettirecek bir ışık saçıyor. Eski Foça gezisi sırasında ilk görmeniz gerekenlerden biri diyebileceğimiz Beşkapılar Kalesi ve surları bünyesinde bir Artemis Tapınağı bile barındırmış eski zamanlarda. Kybele Açıkhava Tapınağı’nı da bünyesinde bulunduran yerin içine girip gezebiliyorsunuz.

eski foça gezisi

Eski Foça Limanı

Alan Küçük Deniz olarak anılan alandır. Küçük bir limandır. Beşkapılar Kalesi’nin sahilinin en ucunda bulunan alanda birçok kafe, restoran, bar bulunur. Takalarla süslenmiş limanda yelkenliler ve tekneler demirlemektedir.

eski foça gezisi

Kozbeyli Köyü

Eski Foça ile İzmir yolu arasında kalan Kozbeyli köyü tatilcilerden ve insanlardan kısmen arınmış bir yer diyebiliriz. Yemyeşil ve sakinlikle taçlandırılmış alanda, otantik bir hava da esmektedir. Buranın dibek kahvesi oldukça meşhurdur. Burada dibek kahvesini Şakir’in Yeri’nde deneyimleyebilirsiniz.

kozbeyli köyü

Tüm bunların yanında günbatımı ve plajları da oldukça ünlü olan Eski Foça’da Küçük Deniz bölgesinde, günbatımını net bir şekilde görebilirsiniz. Öyle ki sırf günbatımını izlemek için buraya gelen oldukça fazla insan vardır. Tatil yerleri kafanızda sıralansa deniz tatili kategorisi elbette ki başta olacaktır. İşte Eski Foça plajları da deniz tatili için sizi beklemekte. Hanedan Beach, Voodoo Beach, Mambo Beach Club gibi birçok alanda tatilinizi değerlendirebilirsiniz.

  • Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri