Daha Fazla TatilKamp TatilleriKaradeniz

Karadeniz’in En Güzel Kamp Alanları: Karadeniz’de Kamp Yapılacak Yerler

Karadeniz'de Kamp Tatili

Kamp birçok insan için en keyif verici aktiviteler arasındadır. Çadır kampı, karavan kampı fark etmeden her türlü oldukça huzurlu bir kaçamak olarak görülmektedir. Karadeniz Bölgesi ise doğal güzelliklerle, yaylalarla dolu zengin bir bölge olduğundan kamp alanları bakımından çeşitlilik göstermektedir. Bu içeriğimizde Karadeniz’in yemyeşil ve tertemiz doğasıyla iç içe kamp yapabileceğiniz yerler sıralanmıştır. İşte Karadeniz’in en güzel kamp alanları:

Karadeniz’de Nerede Kamp Yapılır?

Torkul Yaylası ve Göleti – Düzce

Karadeniz’in en güzel kamp alanları

Düzce’de yer alan Torkul Yaylası ve Göleti hem İstanbul’a hem de Batı Karadeniz’e olan yakınlığı sebebiyle birçok insanın kamp için ilk tercihleri arasında yer alır. Burası bakir kalmış güzellikleri ve doğasıyla dikkat çeken bir bölgedir. Yoğun tempolu bir iş hayatınız ya da uğraşlarınız varsa hafta sonu kaçamağı olarak da buraya gelmeyi düşünebilirsiniz. Doğayla baş başa vakit geçirebileceğiniz, huzur dolu bir ortamda tatil yapabileceğiniz ve mevsime göre yeşilin her tonlarını görebileceğiniz bir güzelliğe sahiptir. Alan; kayın, kestane, gürgen, çam, akçaağaç ağaçları ile çevrelenmiş durumdadır. Torkul Göleti’nin çevresi ise genellikle kamp olarak en çok tercih edilen yerdir. Kamp tesisi bulunmadığından kamp için gerekli tüm ekipmanları yanınızda getirmelisiniz. Mangal ateşi, semaver ateşi ya da kamp ateşi yakabilirsiniz. Geceleri çok nadiren de olsa yabani hayvan görülebilmektedir. Bu sebeple çadırınızın yakınlarında ateş yakabilirsiniz. Şebeke biraz zayıf olsa da yine de çekmektedir. Alanda market bulunmamaktadır. En yakın market 25 km uzaklıkta yer alan Beyköy’dür. Alanda çeşme bulunmaktadır. Yanınızda içme suyu getirmenize gerek yoktur. Tuvalet bulunmaktadır. Gölete girmek yasak olduğu gibi gölette balık tutmak da yasaktır. Düzce şehir merkezinden 30 km uzaklıkta yer alan kamp alanı İstanbul’a ise 350 km uzaklıktadır.

Eğriova Göleti – Karabük

Karadeniz’in en güzel kamp alanları

Karabük şehrinin Yenice ilçesinde yer alan Eğriova Göleti, Kuzdağ Köyü sınırlarında yer almaktadır. Batı Karadeniz bölgesinin en güzel doğal alanlarından biri olarak kabul edilir. Eğriova Göleti, Batı Karadeniz’in en yüksek tepesi olan Keltepe mevkiinde yer alan yapay bir gölettir. Daha çok doğa yürüyüşü tutkunları, kamp severler tarafından ilgi görmektedir. Göletin derinliğinin yaklaşık 7 metre olduğu bilinmektedir. Yaz mevsimlerinde bile her zaman serin bir havası vardır. Orman içerisinde yer alan göletin yakınlarına çadırınızı kurarak keyifli bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. Kamp için en eksik yanlarından biri ışıklandırmanın olmamasıdır. Ayrıca kamp haricinde burada konaklama alternatifiniz de bulunmamaktır. Herhangi bir tesis ya da işletme bulunmadığından tamamen kendi olanaklarınızla kamp yapmak durumundasınız. Ayrıca içme suyu, tuvalet ve elektrik gibi olanaklar da bulunmamaktadır. Kamp ateşi yakabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz bir alandır. Karabük şehir merkezinden yaklaşık 25 km uzaklıkta yer almaktadır.

Hamsilos Tabiat Parkı – Sinop

Karadeniz’in en güzel kamp alanları

Karadeniz’in en güzel kamp alanları listemizin olmazsa olmazlarından bir tanesi de Sinop’ta bulunan Hamsilos Tabiat Parkı’dır. Parka adını veren denizin bir nehir gibi kara içine girdiği ve Karadeniz’deki Ria tipi kıyı oluşumunun en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen Hamsilos Koyu ile Akliman Koyu gibi eşsiz güzellikteki 2 doğal limanın arasında yer almaktadır. 24 Ağustos 2007 tarihinde tabiat parkı ilan edilerek koruma altına alınan bölge yaklaşık 68 hektarlık bir alan üzerinde yer almaktadır. Kayın, akasya, meşe, laden, dişbudak, defne, gürgen, çobanpüskülü, sahilçamı, geyikdikeni, yalancı akasya, sarmaşık, ormangülü, lazkirazı, böğürtlen gibi çok sayıda ağaç ve bitki çeşitliliğine sahip olan bölge bakir kalmış sayılabilecek yerlerden biridir. Alanda; kamelya, çeşme, otopark, güvenlik, büfe, kır gazinosu, kır lokantası, tuvalet, yağmur barınağı, manzara seyir noktası gibi olanaklar bulunmaktadır. Burada kamp haricinde; trekking, piknik, yoga, sportif faaliyetler ve olta balıkçılığı gibi çeşitli aktiviteler ile vakit geçirebilirsiniz. 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak kabul edilen bölge, şehrin cazibe merkezleri arasında gösterilmektedir. Dilerseniz ailece tekne turlarına da katılabilirsiniz. İç kısımlarda kalan koyları tekne turu sayesinde keşfedebilir ve harika bir tatil geçirebilirsiniz. Sinop’a 11 km uzaklıkta olup Türkiye’nin en kuzey noktası İnceburun’a ise yaklaşık 10 km uzaklıktadır.

Altındere Vadisi Milli Parkı – Trabzon

Altindere-Vadisi-Milli-Parki-Kopya

Trabzon’un en güzel doğal alanlarından biri olarak kabul gören Altındere Vadisi, Sümela Manastırı’nın da yer aldığı bir milli parktır. 1987 senesinde milli park olarak ilan edilen bölge yaklaşık 4 bin 500 hektarlık bir alan üzerinde yer almaktadır. Milli parkın kaynak değerlerini faunası, florası ve jeomorfolojik yapısı oluşturmaktadır. Aynı zamanda 1300 metre yükseklikte yer alan Sümela Manastırı da parka ayrı bir zenginlik katmıştır. Yıl içerisinde 500 bini aşkın kişi tarafından ziyaret edilen bölgede en yaygın olarak yapılan aktivitelerin başında kamp gelmektedir. Çoğu insan burada konaklama seçeneği olarak kampı tercih etse de bungalov evler de bir diğer alternatif olarak mevcuttur. Alanda; büfe, hediyelik eşya mağazası, seyir terası, mesire alanı, otopark, tuvalet, yürüyüş parkurları, restoran gibi olanaklar bulunmaktadır. Milli parkın yürüyüş parkurları oldukça büyük olup yaklaşık 65 km uzunluktadır. Tamamen ormanlık alan içerisinde yer alan parkur görülmeye değer bir güzelliktedir. Trabzon şehir merkezinden yaklaşık 45 km uzaklıktadır.

Hemşin Akyamaç Şelalesi Tabiat Parkı – Rize

Karadeniz’in en güzel kamp alanları

Karadeniz’in en güzel kamp alanları için bir diğer öneri de Rize’nin Hemşin ilçesinde bulunan Akyamaç Şelalesi Tabiat Parkı’dır. Hemşin ilçesinden sadece 2 km uzaklıkta yer alan bu alan 2014 senesinde bir tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. 50 hektarlık bir alandan oluşmaktadır. Fauna ve flora çeşitliliği yönünden zengindir. Tabiat parkı içerisinde yaklaşık 15 metre yükseklikten akan bir şelale yer almaktadır. Ahşap patika yoldan ilerlediğinizde şelale karşınızda yer alacaktır. Aynı zamanda burada bir de seyir terası bulunmaktadır. Kamelyalar, yemek yiyecek alanlar mevcuttur. Kamp alanı için ise genellikle şelalenin yakınlarındaki yerler tercih edilmektedir. Doğayla iç içe bir alanda kamp yapmak, temiz hava almak isteyenler için Rize’de görülmeye değer bir alandır.

Çubuk Gölü Tabiat Parkı – Bolu

Karadeniz’in en güzel kamp alanları

Batı Karadeniz Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden olan Bolu’daki Çubuk Gölü Tabiat Parkı kamp yapabileceğiniz doğa harikası bir yerdir. Bolu’ya bağlı Göynük ilçesinde yer alan tabiat parkının ilçe merkezine olan uzaklığı 10 kilometredir. Göl çevresinde kamp için uygun yerler mevcuttur. Alanda herhangi bir tesis ya da işletme bulunmamaktadır. Ancak alana oldukça yakın konumda bulunan köyler vardır. Birçok ihtiyacınızı bu köylerden karşılayabilirsiniz. Çadır kampı için hem manzara hem de olanaklar anlamında en doğru konum gölün çevresi olacaktır. Burada tamamen ücretsiz bir şekilde kamp ateşinizi yakarak keyifli bir kamp tatili geçirebilirsiniz. Ekipmanlarınıza güveniyorsanız burada kış aylarında da kamp yapabilirsiniz. Elektrik, tuvalet ve çeşme gibi olanaklar mevcut değildir.

Bu içeriğimizde Karadeniz’in en güzel kamp alanları için birkaç öneri sunulmuştur. Siz de Karadeniz Bölgesi’nde keyifli bir kamp deneyimi yaşamak istiyorsanız kamp rehberi içeriğimizden faydalanabilirsiniz. Buna benzer daha birçok gezi içerikli paylaşımlar için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri