Gastronomi GezileriKaradeniz

Türkiye’nin Yöresel Yemekleri: Karadeniz Mutfağına Ait Yöresel Yemekler

Karadeniz’in Yöresel Lezzetleri

Yemyeşil doğası, uçsuz bucaksız yaylaları, kendine has yemekleri ile gezmeye doyamayacağınız bir rota için Karadeniz Bölgesi oldukça doğru bir tercih olacaktır. Bu içeriğimizde Karadeniz’de gezilecek yerlerden ziyade Karadeniz Bölgesi’ne özgü yöresel yemeklerden söz edilmiştir. Evde bulunan malzemelerle ya da kolayca temin edebileceğiniz malzemelerle kolayca hazırlayabileceğiniz veya Karadeniz’e yolunuz düştüğünde lokantalarda deneyebileceğiniz yemekler bu içeriğimizde GeziLinki okurları için listelenmiştir. İşte Türkiye’nin yöresel yemekleri kapsamında Karadeniz mutfağına ait yöresel lezzetler:

Karadeniz Bölgesi’nin Meşhur Yemekleri

Karalahana Çorbası

Karadeniz mutfağı denildiğinde akla ilk gelen yemeklerden biri karalahana çorbasıdır. Bu çorba bu yörede oldukça meşhurdur ve sofraların vazgeçilmezleri arasındadır. Aslında bu çorbaya yalnızca bir çorba demek haksızlık olacaktır. Çünkü bildiğimiz çorbalardan biraz farklıdır. İçerisinde mısır barbunya gibi çeşitli bakliyatlar bulunmaktadır. Genellikle bulgurla yapılsa da kimileri pirinçle de yapabilmektedir. Dilerseniz üzerine tereyağı soslu kırmızı pul biber dağlayabilir, fırından yeni çıkmış olan mısır ekmeği ile birlikte içebilirsiniz.

Karalahana Sarması

Türkiye’nin yöresel yemekleri

Hazır karalahana ile başlamışken sarmayı da saymamak olmaz. Karalahana sarması da tıpkı çorbası gibi Karadeniz’de oldukça meşhurdur. Sarmanın her hali güzel olsa da karalahana sarması oldukça farklı ve özgün bir lezzettir. Karadeniz yöresinde oldukça meşhur bir yemek olduğundan bu bölgedeki restoranlarda rahatlıkla bulabilir ve tadabilirsiniz. Evde kendiniz yapacak olursanız üzerine sarımsaklı ve salçalı sos hazırlayabilirsiniz. Meze olarak, ara sıcak olarak ya da hafif bir ana yemek olarak tüketebilirsiniz.

Kuymak

Muhlama veya mıhlama olarak da bilinen kuymak, Karadeniz Bölgesi’nin Türk mutfağına kazandırdığı eşsiz bir tattır. Her yörede farklı şekillerde yapılsa da her haliyle enfes bir tada sahiptir. Mısır unu, tereyağı ve peynirin bir araya gelerek ortaya çıkan bu lezzet günün her saatinde yenilebilir. Çoğu insan kahvaltıda tercih etse de acıktığınız her saat kolaylıkla hazırlayabilir ya da Karadeniz Bölgesi’ne yolunuz düştüğünüzde deneyebilirsiniz.

Karadeniz Pidesi

Türkiye’nin yöresel yemekleri

Türkiye’nin yöresel yemekleri içerisinde pideler özel bir yere sahiptir. Her yörenin mutlaka kendine has usullerle hazırlanan bir pidesi vardır. Karadeniz pidesi de hem bu bölgede hem de ülkemizin dört bir köşesinde oldukça meşhurdur. Kimi yuvarlak, kimi yumuşak kenarlı, kimi mekik şeklinde, kimi çıtır kenarlı, kimi açık ve kimi ise kapalı olarak hazırlanabilmektedir. Eğer çok lezzetli, doyurucu bir yemek yemek istiyorsanız yolunuz Karadeniz’e düştüğünde pide deneyebilirsiniz.

Hoşkıran Otu Kavurması

Karadeniz’de otlarla yapılan yemeklerin ve çorbaların sayısı bir hayli fazladır. Bunlardan biri de mısır tarlalarında sıkça yetişen hoşkıran otudur. Bu ot soğanla ve tercihe bağlı olarak bulgur veya pirinçle birlikte kavrulmaktadır. Dilerseniz salça da ilave ederek renk katabilirsiniz. Karadeniz yöresinde hoşkıran otu kavurması genellikle hamsinin yanında tüketilmektedir.

Kaygana

Türkiye’nin yöresel yemekleri

Başta pazı olmak üzere karalahana, ıspanak veya üzüm yaprağı gibi çeşitli yapraklı sebzelerle hazırlanan kaygana börek ve omlet arası bir lezzettir. Tıpkı kuymak gibi Karadeniz yöresinin ünlü kahvaltılıkları arasındadır. Sebze sevmeyenlerin bile bayılacağı bir lezzettir.

Galacoş Yemeği

Türkiye’nin yöresel yemekleri

Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi’nin, Bayburt’un önemli yemekleri arasındadır. Yoğurt, mercimek, kıyma ve tırnaklı pidenin buluşmasıyla bir araya gelmiştir. Karadeniz’in yöresel yemekler çıkaran lokantalarında kolaylıkla bulabileceğiniz bir lezzettir.

Bu içeriğimizde Türkiye’nin yöresel yemekleri kapsamında Karadeniz mutfağı ele alınmıştır. Siz de Karadeniz Bölgesi’ni her anlamda tanımak istiyorsanız bu yemekleri deneyebilir ya da evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Bunlara ek olarak daha fazla gezi ve gastronomi içerikleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri