EskişehirKamp Tatilleri

Eskişehir’in Saklı Cenneti: Gürleyik Şelalesi Kamp Alanı

Gürleyik Şelalesi Kamp Alanı

 

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesine bağlı olan Gürleyik Köyü sakin, kafa dinlemek için nezih ve temiz bir kamp alanı arayan tatil severler için iyi bir fırsat. Tatil fikri arayanlar için kısa yoldan ulaşılabilir bir seçenek olarak düşünülebilir.

Köyde su zenginliği sayesinde 331 bitki türü bulunmaktadır ve en önemlisi 31 adet endemik bitki bu topraklarda varlığını sürdürmektedir. Gürleyik Köyü’nün bazı bölgeleri 1. derece arkeolojik sit alanı ilan edildi ve köyün tamamı ise sit alanı ilan edilerek devlet tarafından koruma altına alındı. Gürleyik köyü kafa dinleyip ailenizle keyifli vakitler geçirebileceğiniz şahane bir fikir. Yapılaşmanın gelişmediği doğa harikası kamp alanında çeşitli aktiviteler mevcut. Yazımızın devamında daha detaylı bilgiler sizi bekliyor.

Gürleyik Şelalesi
Gürleyik Şelalesi

Gürleyik Şelalesi Kamp Alanı’na gidecekler için önemli bilgiler

Gürleyik Kamp Alanı doğanın içerisinde bulunan bir alan olduğundan internet bazı noktalarda çekmemekte. Bu yüzden kamp yapacağınız noktayı detaylı bir şekilde belirlemekte fayda var. Doğanın içerisinde kalması dolayısıyla gidişin yer yer meşakkatli olduğu kamp alanına şahsi araba ile gidecekler için bir uyarı şu ki: Kamp alanına 400 metre uzaklıkta bir otopark bulunuyor. Yaklaşık 25-30 lira civarında (fiyatlar tarihe göre farklılık gösterebilir). Yol kenarına park etmenin de sakıncaları olan Gürleyik Şelalesi Kamp Alanı’na giderken bunları göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Kamp alanıyla ilgili bir diğer husus ise söz konusu kamp alanına ulaşırken geçilen yolların ve kamp alanının iyi bir durumda olmaması. Doğa ananın içerisinde yatan güzellik Gürleyik’te özellikle yağmur sezonunda kamp yapacaklar için çadırı kurarken doğru noktayı seçmekte fayda var. Alanda herhangi bir konaklama fırsatı olmadığı için tatilini bu doğa harikası noktada geçirmek isteyenler için çözüm yolu çadır kurmakta. Merak etmeyin, 50 lira karşılığında (fiyat tarihlere göre farklılık gösterecektir) çadırınızı istediğiniz bölgeye kurabilirsiniz.

Kamp alanında bulunan şelale ve diğer alanlar, özel sektör ile işletilmekte olduğu için belirli bir ücret ile giriş sağlanmakta. Ayrıca günübirlik gelenler ve kamp kuracaklar arasında fiyat farkı da bulunmakta. Elektrik, su vb. olanaklardan yararlanmak isteyenler için oluşan bu fark, belirli kolaylıklar da sağlamakta. Hem doğa hem de ihtiyaçların bulunabileceği bir fırsat sunan Gürleyik Şelalesi Kamp Alanı, hem kafa dinleyip hem de rahat bir yolculuk geçirmek isteyenler için birebir.

Doğanın güzelliği ile tatil yaparken aynı zamanda köy alanında hizmet sağlayan yemek alanları ve marketlerden ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Eskişehir ve çevresinde gezilecek noktalar için diğer yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

gurleyik-selalesi-kamp-alani-eskisehir

Gürleyik Şelalesi’nde Yapılabilecek Şeyler

Kültür Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü kampın çay kısmında mangal, semaver, piknik, kamp çadırı vs. tarzı şeyleri yasaklamıştır. Kamp yasak olsa da bu harika manzaralara ev sahipliği yapan doğa harikasında karnınızı köyün girişinde bulunan çeşitli lokanta ve restoranlarda doyurabilirsiniz.
Doğa tatili için bu bölgeye gelen kampsever ve doğa aşıkları, eğlenceli vakit geçirmek için çeşitli etkinlik ve aktivitelere açıktır. Gürleyik Şelalesi Kamp Alanı’nda siz doğa severlerin katılabileceği çeşitli aktiviteler bulunmaktadır. Yürüyüş, trekking vb. aktivitelerin içerisinde belki de ferahlatıcısı doğal yollarla oluşmuş sığ havuzlar. Taşlarla çevrelenmiş doğal yüzme havuzlarında serinleyerek tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Yer yer derinlik azalıp artsa da doğanın vermiş olduğu hoşnutlukla keyif alacağınızı umuyoruz.

 

Bölgenin güzel ve ayrıştırıcı noktalarından birisi de büyüleyici trekking yollarına ev sahipliği yapması! Yürüyüş meraklılarının görmesi gereken manzaralara ev sahipliği yapıyor Gürleyik. Bunun yanında 2007’den beri yana düzenenlenen Gürleyik Deresi Geleneksel Su Yürüyüşü birçok kampsever için kaçırılmayacak bir fırsat. Bu yürüyüşe merkezden ücretsiz şekilde ulaşım sağlanabilmektedir. Çeşitli olanakları bulunan bu saklı güzellik, şehir hayatından sıkılan doğa aşıklarına çok iyi gelecektir.

 

Gürleyik Şelalesi Nasıl gidilir

Eskişehir’de yer alan Gürleyik Köyü Ankara’ya da çok yakın. Gürleyik Şelalesi, Ankara’dan ulaşım sağlayanlar için 180 km ve Eskişehir ile arası ise 120 km.
Kendi aracınız yoksa Eskişehir otogardan Eskişehir-Gürleyik Köyü minibüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Yaklaşık 2.5 saat gibi bir yolculuktan sonra köye varılıyor.

Bu ve daha fazla içerik için Gezi Linki Youtube hesabımızı takip edebilirsiniz!

 

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri