KaradenizYurtiçi Gezilerimiz

Karadeniz’de Yapılacak Aktiviteler: Karadeniz Bölgesi’nde Eğlence Aktiviteleri

Karadeniz'de Yapılabilecek Etkinlikler

Şu ana dek Karadeniz turu yapmamışsanız kesinlikle en yakın zamanda bu bölgeyi keşfetmeye başlamalısınız. Çünkü Karadeniz gezilecek yerleriyle, zengin ve kendine özgü yemekleriyle, tarihi dokusuyla, doğal güzellikleriyle ve uçsuz bucaksız yeşillikleriyle kesinlikle görülmeye değer bir bölgedir. Peki Karadeniz’e gelenler için yapılabilecek aktivite ve etkinlikler var mıdır? Elbette burada yapabileceğiniz çok kapsamlı etkinlikler bulunmaktadır. İşte Karadeniz’de yapılacak aktiviteler:

Karadeniz Bölgesi’nde Neler Yapılabilir?

Rafting – Fırtına Deresi

En iyi rafting yerleri

Karadeniz’de rafting denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri şüphesiz ki Rize’de yer alan Fırtına Deresi’dir. Burada amatör – profesyonel fark etmeksizin her yıl on binlerce adrenalin tutkunu rafting etkinliklerine katılmaktadır. Fırtına Deresi, debisi ve hızı yüksek bir akarsu olduğu için bu bölgedeki en çok tercih edilen bölgedir. Dere, Kaçkar Dağları’nın Karadeniz’e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşimi sonucu oluşmuştur. Yaklaşık 70 km kadar bir uzunluğa sahiptir. Rize Ardeşen’in yaklaşık 2 km batısında yer alır. Yemyeşil bir atmosfere sahip olan bu bölgede özellikle yaz ve ilkbahar aylarında rafting yapmak son derece keyiflidir. Burada tam olarak 4 tane rafting parkuru mevcuttur:

 • 1 numaralı parkur gezi parkuru olarak da bilinir. Akarsunun 9. kilometresinde başlar ve yüzme alanında son bulur. Yaklaşık 2,5 km uzunluktadır. Zorluk bakımından en düşük olanıdır.
 • 2 numaralı parkur ticari parkur olarak da bilinir. 8 km uzunluğa sahip olup bazı bölümleri zorlu geçişli alanlardan oluşmuştur. Zorluk derecesi 1 numaralı parkura göre kısmen daha yüksektir.
 • 3 numaralı parkur yarı profesyonel parkur olarak da bilinir. Vadinin 17. kilometresinden başlayıp 9 km kadar devam eder. 2 numaralı parkura zorluk bakımından biraz benzerdir.
 • 4 numaralı parkur ise profesyonel olarak bilinir. Vadinin 22. kilometresinden başlayıp Çamlıhemşin’de son bulur. 23 km kadar bir uzunluğa sahiptir. Zorluk derecesi en yüksek olan parkurdur ve rafting konusunda tecrübeli olanlar için uygundur.

Zipline – Rize

Karadeniz’de yapılacak aktiviteler

Zipline özellikle son dönemlerde oldukça popüler bir hale gelmiştir. Ekstrem spor meraklılarının yeni gözdelerinden biri olmuştur. Zipline; yüksek bir noktadan, alçak bir noktaya bağlanmış bir halat çelik aracılığıyla emniyet kemeri giyilerek yer çekimi yardımıyla kaymak anlamına gelmektedir. Prensip ve işleyiş olarak teleferik sistemine benzerdir. Eğer Karadeniz’de farklı bir aktivite yapmak istiyorsanız zipline doğru bir tercih olabilir. Bunun için de Rize – Ayder Yaylası uygun olacaktır. Rize’nin önemli bir turizm merkezi olan Ayder Yaylası’nda zipline olanağı sunan işletmeler mevcuttur. Ayder Yaylası’na zipline için gelenler 75 metre yükseklikte, 200 metre uzunluktaki zipline sistemi ile doğal güzellikleri yukardan görme imkanına sahip olmaktadır. Her mevsim yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Ayder Yaylası, özellikle hafta sonları çok sayıda gezgine ev sahipliği yapmaktadır. Bu maceraya yakından şahitlik etmek ve benzersiz bir deneyimi keşfetmek istiyorsanız zipline için Ayder Yaylası’nı tercih edebilirsiniz.

Doğa Yürüyüşü – Kaçkar Dağları

Karadeniz’de yapılacak aktiviteler

Karadeniz’de yapılacak aktiviteler içerisinde belki de en popüler olanı doğa yürüyüşleridir. Trekking olarak da adlandırılan doğa yürüyüşleri için Rize’ye bağlı Kaçkar Dağları harika bir seçim olacaktır. Kaçkar Dağları’nın eteklerinde, bu muhteşem doğada yürüyüş yapmak için binlerce yerli ve yabancı turist buraya akın etmektedir. Çağıl çağıl akan şelalelerin, yemyeşil vadilerin, gür ormanların, buz tutmuş göllerin, irili ufaklı yemyeşil tepelerin içerisinde yapacağınız bir doğa yürüyüşü sizler için harika bir deneyim olacaktır. İşte Rize’de yapacağınız doğa yürüyüşü için kullanabileceğiniz bazı rotalar:

 • Gürcüdüzü – Çatak Yaylası (10 km)
 • Şorak Yaylası – Üçgöller-Balıklı Yaylası (6 km)
 • Golezana Yaylası – Eğrisu Gölü – Eğrisu Yaylası (8 km)
 • Avusor Yaylası – Ambar Gölü – Dadala Pansiyon (10 km)
 • Avusor Yaylası – Peryatak – Çamyatak – Huser Yaylası (9 km)
 • Palakçur Yaylası – Babür Geçidi – Satelef Yaylası – Körahmet Yaylası (17 km)
 • Kunt Yaylası – Ayder Yaylası (3 km)
 • Ayder Yaylası-Bebedes Şelalesi-Hazindak Yaylası (6 km)
 • Yukarı Çaymakçur Yaylası – Karadeniz Gölü – Naletleme Geçidi – Döbedüzü Olgunlar (11 km)
 • Hazindak Yaylası – Amlakit Yaylası (4 km)
 • Samistal Yaylası – Yukarı Kavron Yaylası (6,5 km)
 • Çat Yolu – Palovit Şelalesi (5 km)

Kano Turu – Karagöl Borçka Tabiat Parkı

Karadeniz’de yapılacak aktiviteler

Borçka ilçesinin oldukça yüksek bir noktasında bulunan Karagöl etrafı sık ormanlarla çevrili olan eşsiz bir göldür. Ayrıca ülkemizin en güzel gölleri arasında yer almaktadır. Kaçkar Dağları arasında adeta bir saklı cennet olarak adlandırılan Karagöl, Karadeniz’in nefes kesen tabiatı içerisindedir. Doğa tutkunlarının Artvin ve çevresinde ilk tercih ettiği yerler arasındadır. Karagöl, heyelan sonucu oluşmuş bir set gölüdür. 1800’şü senelerde Klaskur Yaylası’nın yakınlarında yer alan bir tepede gerçekleşen heyelan sonucu derenin önü kapanmış ve burası bir göl halini almıştır. Zengin fauna ve flora çeşitliliği ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan bu alanda kano gezileri oldukça popülerdir. Çevreyi daha iyi tanımak, huzurlu vakit geçirmek ve doğanın tadını çıkarmak için Artvin Karagöl’de kano turu yapabilirsiniz.

Teleferik – Ordu, Boztepe

Karadeniz’de yapılacak aktiviteler

Karadeniz’in en güzel ve en gelişmiş şehirlerinden olan Ordu’ya yolunuz düşerse teleferiğe binmeden dönmemelisiniz. Çok güzel bir sahil şeridi olan şehrin teleferiği sizi Yoros Kalesi’ne kadar götürecek ve şehri adeta panoramik bir geziye çıkmış gibi seyretmenize olanak sağlayacaktır. Ordu’da, şehir merkezine yakın bir konumda yer aldığından kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Sahil hattında yer alan teleferikler gün boyu seferler düzenlemektedir. Şehri tepeden izlemek, temiz hava almak ve güzel bir çay içerek doğanın tadını çıkarmak için Ordu’dan teleferiğe binmeden dönmemelisiniz.

Yayla Şenlikleri – Trabzon

Karadeniz’de yapılacak aktiviteler

Karadeniz’de yaylalar her ne kadar popülerse yaylada yapılan şenlikler ve festivaller de bir o kadar popülerdir. Özellikle de Trabzon şehri yayla şenlikleri bakımından en zengin seçeneklere sahip olanıdır. Mayıs ayının ilk pazar gününde Hıdırellez şenliği, Mayıs Yedisi Yürüyüşü, temmuz ayının ilk cumartesi günü Hamsiköy ve civarında sütlaç festivali, 6 Temmuz’da Akçaabat’ta deniz eğlenceleri, 20 Temmuz’da Hıdırnebi Yayla Şenlikleri, temmuz ayının son gününde Arsin’de Fındık ve Karayemiş Festivali gibi birbirinden eğlenceli şenlikler düzenlenmektedir. Siz de Karadeniz turunuzu bu tarihlere denk getirerek bu eğlenceye ortak olabilirsiniz.

Jeep ile Safari Turu

Karadeniz’de yapılacak aktiviteler

Karadeniz’de yapılacak aktiviteler içerisinde son sırada Jeep ile safari turu yer almaktadır. Rize, Trabzon ve Bayburt gibi şehirleri gezmek için safari güzel bir seçenek olacaktır. Jeepler sayesinde normal araçlarla ya da yaya olarak giremeyeceğiniz arazilere girebilir, engebeli dağ ve orman yollarından geçerek doğanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Genellikle rehberler eşliğinde gerçekleştirilen safariler ile Trabzon’dan Bayburt’a, Bayburt’tan İkizdere Yaylası’nda, Rize’ye, Çamlıhemşin’e, Ayder Yaylası’na ve Kavron Yaylası’na gidebilirsiniz. Aynı zamanda safari esnasında birbirinden harika fotoğraflar çekerek manzaraları ölümsüzleştirebilirsiniz.

Bu içeriğimizde Karadeniz Bölgesi’nde yapılabilecek etkinliklerden ve aktivitelerden söz edilmiştir. Siz de Karadeniz geziniz esnasında bölgeyi daha yakından tanımak, daha eğlenceli vakit geçirmek istiyorsanız listede yer alan etkinliklerden kendiniz için en uygun olanını seçebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak daha fazla gezi ve aktivite içerikleri için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri