Hafta Sonu Etkinlik ve Aktivitelerİstanbul

İstanbul’da Hafta Sonu Etkinlikleri: Zipline Nedir? Nakkaştepe Zipline ve Ücretleri

İstanbul Zipline Yapılabilecek Yerler

Günümüzde pek çok ekstrem sporları bulunmaktadır. Bu sporlardan biri de Zipline’dır. Zipline özellikle son dönemlerde oldukça popüler bir hale gelmiş ve ekstrem spor meraklılarının yeni gözdelerinden biri olmuştur. Peki zipline nedir, nasıl yapılır, Nakkaştepe zipline ve ücretleri ne şekildedir?

Zipline Nedir?

Zipline bir çeşit ipte kayma sporudur. Yüksek bir noktadan kısmen daha alçaktaki bir konuma gerilen çelik bir halat aracılığıyla ya da ip ile kayma sporu şeklinde tanımlanmaktadır. Burada daha alçaktaki bir konuma kişiler tamamen kendi kütleleriyle ve yerçekimi sayesinde kaymaktadır. Zipline halatları yaklaşık 400 metre uzunluktadır ve tekerlekli bir makarayla bağlanmış olan halat 60 kilometre hıza kadar ulaşabilmektedir. Ülkemizde pek çok şehirde zipline parkuru yer almaktadır. En büyük zipline parkuru Antalya’nın Kemer ilçesinde, Göynük Kanyonu’nda bulunur. Buradaki zipline parkuru yaklaşık 1 kilometre uzunluğu sahip olmakla birlikte 4 ayrı hattan oluşmaktadır. İstanbul’daki en önemli zipline parkuru ise Nakkaştepe’de yer almaktadır. Peki Nakkaştepe zipline parkuru nasıldır, ücretler ne şekildedir ve nasıl ulaşım sağlanır?

Nakkaştepe Zipline

dsdfs

Nakkaştepe, İstanbul‘un Üsküdar ilçesinin sınırları içerisinde yer alan bir Millet Bahçesi’dir.  Nakkaştepe Millet Bahçesi’nden İstanbul Boğazı çok net ve oldukça görkemli bir şekilde görünmektedir. Burası 90 bin metrekarelik bir alandan oluşmaktadır. İçerisinde mesire alanları, spor alanları, tenis kortları, göletler, çocuklar için oyun alanları, doğa kaşif atölyeleri, macera parkurları, seyir terasları, fitness alanları ve zipline parkurları bulunmaktadır. Nakkaştepe millet bahçesine gelirken kamp sandalyenizi ve masanıza getirerek boğaz manzarasına karşı oturabilir ve böylesi doğa harikası bir alanın tadını çıkarabilirsiniz. Burada her ne kadar mesire alanları, piknik alanları, ahşap masa ve sandalye alanları yer alsa da mangal yakmak, ateş yakmak kesinlikle yasaktır.

dsf

Nakkaştepe Millet Bahçesi’ne giderek pek çok aktivite gerçekleştirebilirsiniz. İstanbullular zipline için Nakkaştepe’yi tercih etmektedir. Nakkaştepe zipline parkurundan yararlanmak için 50 TL kadar bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Ancak fiyatlar değişiklik gösterebileceğinden teyit edilmesinde yarar vardır. Zipline yaparken kamera aparatı ile fotoğraf çektirmek istiyorsanız 50 TL’ye ek olarak 20 TL kadar daha bir ücret ödemeniz gerekecektir. Park alanında sadece zipline parkuru değil macera parkuru da bulunmaktadır. Macera parkurundan yararlanmak için ise 40 TL kadar bir ücret ödemek durumundasınız.

Nakkaştepe Millet Bahçesi Nerede? Nakkaştepe’ye Ulaşım

nakkai

Nakkaştepe Millet Bahçesi Üsküdar ilçesinde Kuzguncuk Mahallesi’nde yer almaktadır. Lokasyon olarak merkezi sayılabilecek bir noktadadır. Buraya hem özel araçlarınızla hem de çeşitli toplu taşıma vasıtalarıyla kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Avrupa Yakası’ndan Nakkaştepe’ye Ulaşım:

  • Büyükçekmece, Bahçelievler, Beylikdüzü ya da Avcılar tarafından gelecekler; 34 Z, 34 A ya da 34 AS metro hatlarından birine bindikten sonra 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Anıtı durağında inmelidir.
  • Bayrampaşa ya da Esenler istikametinden gelecekler ise; Yenikapı – Havaalanı arası ulaşım sağlayan metro hattına binmeli ve Merter durağında inmelidir. Ardından 34 Z, 34 A ya da 34 AS metro hatlarından birine bindikten sonra 15 Temmuz Şehitler Anıtı durağında inmelidir.

Anadolu Yakası’ndan Nakkaştepe’ye Ulaşım:

  • Üsküdar tarafından gidecekler Öncelikle Üsküdar ile Çekmeköy arasında seferler düzenleyen metro hattına binmeli, İlahiyat Fakültesi durağında inmeli ve buradan 14 M ya da 15 F numaralı otobüslere binerek millet bahçesine yakın bir konumda inilmelidir.
  • Maltepe, Pendik, Tuzla ya da Kartal tarafından ulaşım sağlayacaklar ise yine 14 M ya da 15 F numaralı otobüs hatlarını kullanmalıdır.
  • Buna benzer daha birçok hafta sonu etkinlikleri veya gezi fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri