Aktiviteli Tatiller

En İyi Rafting Yerleri: Fırtına Deresi

Fırtına Deresi’nde Rafting

Adrenalin tutkusu olan sporseverlerin son dönemlerdeki tercihi raftingtir. Rafting her yıl amatör veya profesyonel fark etmeksizin on binlerce kişinin büyük bir tutkuyla yaptığı bir ekstrem sporudur. Keyifli bir rafting için debisi ve hızı yüksek akarsular tercih edilmektedir. Hızla akan akarsular karşısında alabora olmamak için verilen mücadele bu şekilde daha zevkli bir hale gelmektedir. Ülkemizde de rafting yapılabilecek oldukça güzel yerler bulunmaktadır ve en iyi rafting yerleri arasında Fırtına Deresi oldukça popüler bir konuma sahiptir. Peki Fırtına Deresi nerededir? Rafting için ne gibi olanaklara sahiptir? İşte tüm bu soruların cevabı GeziLinki Fırtına Deresi’nde rafting içeriğimizde:

Fırtına Deresi’nde Rafting

En iyi rafting yerleri

Fırtına Deresi ya da Eski Yunancadaki adıyla Peruma, Doğu Karadeniz’de yer alan akarsulardan biridir. Kaçkar Dağları’nın Karadeniz’e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesiyle oluşmuştur ve 68 km kadar bir uzunluğa sahiptir. Rize Ardeşen’in yaklaşık 2 km batısında yer alan bu akarsu çay bahçeleri içerisinde geçmektedir. Manzara ve doğa itibariyle rafting yapılmayacak olsa bile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Burada yıllık ortalama yağış miktarı 2.000 mm’nin üzerindedir. Akarsu çevresinde 4 bin metreye kadar yükselene yaylalar, binlerce bitki türü, yüzlerce kuş türü görülebilmektedir. Görsel güzelliği ile her yıl on binlerce yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olmaktadır.

Türkiye’de en iyi rafting yerleri denildiğinde ilk akla gelen yerlerden başlıcası Fırtına Deresi’dir. Yemyeşil bir atmosfere sahip olan bu bölgede özellikle yaz ve ilkbahar aylarında rafting yapmak son derece keyiflidir. Fırtına Deresi’nde rafting yapılabilecek çeşitli parkurlar yer alır. Bu parkurlar zorluk dereceleri bakımından birbirinden ayrılmaktadır.

En iyi rafting yerleri

1 Numaralı Parkur (Gezi Parkuru): Akarsuyun dokuzuncu kilometresinde başlayıp yüzme alanında son bulmaktadır. Parkurun uzunluğu yaklaşık 2,5 km’dir. Zorluk bakımından en düşük olanı 1 numaralı parkurdur. Fırtına Deresi’ni ilk kez görecek olanlar için ideal seçenektir.

2 Numaralı Parkur (Ticari Parkur): Fırtına vadisinin dokuzuncu kilometresinden başlar ve 8 km devam eder. Parkur içerisinde birkaç tane zorlu geçişli alanlar bulunsa da zorluk derecesinin düşük olduğunu söylemek mümkündür. Rafting konusunda pek tecrübesi olmayanlar için uygundur.

3 Numaralı Parkur (Yarı Profesyonel): Vadinin on yedinci kilometresinden başlar ve 9 km devam eder. 2 numaralı parkura zorluk bakımından biraz benzerdir. Belirli noktalarında yüzme molaları verilebilmektedir. Rafting konusunda deneyimli olanlar için idealdir.

4 Numaralı Parkur (Profesyonel): Vadinin yirmi ikinci kilometresinden başlar ve Çamlıhemşin’e kadar ulaşır. Yaklaşık uzunluğu 23 km’dir. Parkur boyunca derenin taşlık alanlarından geçilir. Zorluk derecesi en yüksek olan parkurdur ve rafting konusunda tecrübeli olanlar için uygundur.

Fırtına Deresi’nde Rafting Ücretleri

En iyi rafting yerleri

En iyi rafting yerleri içerisinde Fırtına Deresi içerisinde birçok firma rafting hizmetleri sunmaktadır. Fiyatlar ortalama olarak verilmiştir ve kesin bilgi için firmalardan net bilgi alınmalıdır.

Kısa parkurlar maksimum 6 kişiye kadardır. Parkur uzunluğu ortalama 3 km’dir ve 40 dk civarı sürmektedir. Kaza sigortası ve ulaşım paket içerisindedir. Ücretler 250 – 300 TL aralığında değişmektedir.

Aksiyon parkuru da maksimum 6 kişiye kadardır. Parkur uzunluğu 6 km’dir ve 50 dk kadar sürmektedir. Ulaşım ve kaza sigortası pakete dahildir. Fotoğraf çekimi ekstra ücrete tabidir. Ücretler ise 350 – 400 TL aralığında değişmektedir.

Fırtına Deresi Nerede? Fırtına Deresi’ne Nasıl Gidilir?

En iyi rafting yerleri

Fırtına Deresi Rize’de Kaçkar Dağları eteklerinde yer almaktadır. Rize’ye 77 km, Trabzon’a 154 km, Ankara’ya 850 km, İstanbul’a ise 1225 km uzaklıkta yer almaktadır.

Bu içerikte en iyi rafting yerleri içerisinde Fırtına Deresi hakkında bilgiler verilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi ve aktivite içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri