Aktiviteli Tatiller

Kano Turu Yapılacak En İyi Yerler: Patara

Patara’da Kano Turu

Antalya’nın Kaş ilçesinde yer alan Patara Plajı tatil severlerin olmazsa olmaz rotalarından biridir. Özellikle 2020 – 2021 yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Patara Yılı” ilan edilmesinden sonra bölgeye olan ilgi daha da artmış oldu. Plaj doğal bir sit alanıdır ve koruma altındadır. Bu sebeple de bakir havası korunmuştur. Sadece ülkemizin değil dünyanın en güzel plajlarından biridir. Maldivler’i anımsatan beyaz kumlarıyla Patara görülmeye değer bir rotadır. Kano turu yapılacak en iyi yerler denildiğinde de akla ilk olarak Patara gelir. Peki Patara tam olarak nerede yer alır? Denizi nasıldır ve kano için elverişli midir? Tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası GeziLinki Patara’da kano turu içeriğimizde:

Patara’da Kano Turu

Fethiye ve Kalkan arasında, Kaş ilçesinin sınırları içerisinde yer alan Patara Plajı ülkemizin cennet köşelerinden biridir. Likya döneminin en önemli liman şehirlerinden biri olduğu bilinen bu bölgede tarihi tiyatrolar, su yolları, sütunlarla süslenmiş mermer yollar, şehir kapıları ve meclis binası gibi çeşitli tarihi zenginlikler bulunmaktadır. Patara Plajı yakınlarında gezilecek yerler bir hayli çok olsa da insanlar genellikle buraya kano turu için gelmektedir.

Kano turu yapılacak en iyi yerler

Patara’da kano turları Patara Plajı’nın Eşen Nehri ile buluştuğu bölgede düzenlenmektedir. Burası 15 kilometrelik doğal bir park alanıdır. Kano turları 15 kilometrelik bir rotadan oluşmaktadır ancak gezi esnasında sıkça molalar verilmektedir. Bu molalar genellikle çamur banyosu, yüzme molaları, yeme – içme şeklinde olmaktadır. Kano turu Patara Plajı’na ulaşıldığında bitmektedir. Toplamda kürek çekme süresi maksimum 60 dakikayı bulmaktadır. İlk olarak çamur banyosu için mola verilmektedir. Bir sonraki mola ise nehirde yüzme molası olmaktadır. Öğle yemekleri nehir kenarında gerçekleşir. Hangi firma ile tura çıktığınıza bağlı olarak menüler değişiklik gösterecektir.

Kano turu yapılacak en iyi yerler

Kano turu yapılacak en iyi yerler arasında Patara Plajı aynı zamanda oldukça kalabalık olabilmektedir. Genellikle temmuz aylarında kano faaliyetleri bir hayli yoğun olmaktadır. Turlar sabahın erken saatlerinde başladığı için tüm tur güneş altında geçmektedir. Bu nedenle de yanınızda güneş kremi, güneş gözlüğü ve şapka bulunmasında yarar olacaktır. Kürek çekmek ise dalga yoksa pek zorlayıcı olmayacaktır.

Patara Plajı Yakınlarında Neler Yapılabilir?

Patara Plajı’na kano için gidecek olsanız da mutlaka çevresinde yer alan turistik yerleri de gezip görmelisiniz. Öncelikle ilk görmeniz gereken yer Patara Antik Kenti’dir. Burası Likya’nın en önemli ve en eski şehridir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasıyla bilinmektedir. Bir dönem Likya’nın başkentliğini yapmıştır.

Patara Plajı yakınlarında görmeniz gereken bir diğer yer ise Saklıkent Milli Parkı’dır. Burası da tıpkı Patara gibi doğa harikası bir alandır. Arazinin yapısı kalkerlerden oluşmaktadır ve sular sarp araziyi kolayca aşındırmıştır. Aşındırma sonucu devasa kanyonlar oluşmuştur.

Son olarak ise Bezirgan Yaylası’nı görebilirsiniz. Burası yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarından kaçmak için en güzel yerlerden biridir. Serin ve temiz havanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Patara Plajı Nerede? Patara Plajı’na Nasıl Gidilir?

Kano turu yapılacak en iyi yerler

Kano turu yapılacak en iyi yerler arasında Patara’ya gidecek olanlar Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Gelemiş Köyü’ne gitmelidir. Özel araçlarla Patara’ya gidecek olanlar Antalya şehir merkezinden buraya 3 saatlik bir araba yolculuğu sonucunda ulaşabilirler. Patara Plajı’nın İstanbul’a olan uzaklığı 818 km, Ankara’ya olan uzaklığı ise 650 km kadardır.

Bu içeriğimizde kano turu yapılacak en iyi yerler arasında bulunan Patara hakkında bilgi verilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri