Aktiviteli Tatiller

Dalaman Çayı Rafting Etkinliği ile Adrenalini Hissedin

Dalaman Çayı’nda Rafting Yapmak

Muğla ilinin Dalaman ilçe sınırında bulunan Dalaman Çayı’nda yapılan Dalaman Çayı Rafting ile adrenaline doğru kürek çekin, doğal jakuzi tadına varın.

Dalaman Çayı Rafting Hakkında

Türkiye’nin 440 kilometrelik en uzun sahil şeridine sahip olan turizm merkezi Muğla’daki Dalaman’da yabancı ve yerli turistlere rafting heyecanı yaşatıyor.

Antik ismi “İndos” olan Dalaman Çayı Ege Bölgesi ve Akdeniz sınırını oluşturur. Çay, Gölhisar ilçesinin güneyinde bulunan Yeşilgöl Dağları’ndan doğmaktadır. Göktepe ve Yaylacık Dağlarından inen kolların birleşmesi ile büyüyerek derin ve dar bir vadi içinden akar.

dalaman çayı rafting

Ortaca ve Dalaman İlçe sınırlarını çizer ve Akdeniz’e dökülür. Toplam uzunluğu 229 kilometre, havza alanı 3500 kilometre karedir.

Dalaman Çayı Rafting sezonu Mayıs ayının 20’sinde başlar ve Ekim ayının son haftası biter. Yaz sezonunun aktiviteli tatilleri arasında öne çıkan rafting, adrenalin yüklüdür.

Dalaman Çayı’na Ulaşım

Dalaman Çayı Rafting alanına ulaşım kolaydır.  Muğla ilinin her yöresinden ve yakın bölgelerden günlük kalkan toplu ulaşım araçları ile ulaşım sağlanır.

İstanbul 870 kilometre uzaklıkta, yaklaşık 13 saattir. Ankara 630 kilometre mesafede, 12 saattir. İzmir 315 kilometre, yaklaşık 4 saat 40 dakikadır. Bodrum 215 kilometre uzaklıkta ve yaklaşık 3,5 saattir. Kuşadası 222 kilometre, yaklaşık 4 saattir.

dalaman çayı rafting

Fethiye 60 kilometre, yaklaşık bir saat 10 dakikadır. Ölüdeniz 70 kilometre, yaklaşık bir saat 30 dakikadır. Göcek 35 kilometre, yaklaşık 30 dakikadır. Dalaman 20 kilometre, yaklaşık 20 dakikadır. Dalyan 20 kilometre, yaklaşık 20 dakikadır.

Dalaman Çayı Rafting Heyecanı

Dalaman Çayı’nda Rafting Turu 2 ila 2,5 saat sürmektedir. Parkur ise 12 kilometredir. Dünya Rafting Federasyonu’na bağlı rehberler eşliğinde yapılmaktadır. Ekipmanlar; kask, can yeleği, raft ve kürektir. Haftanın her günü Dalaman Çayı’nda rafting yapabilirsiniz.

Özel firmalar ile tüm gün aktivitesi olarak yapılabilir. Kahvaltı ile başlayan aktivite rafting başlangıç noktasına ulaşım ile devam eder. Nehir kenarında uygulamalı bilgilendirme yapılır. Adrenalin dolu anlara hazırlık devam eder. Rafting  aktiviteli tatiller içinde hızla ön plana çıkmaktadır.

Kürek çekme komutları öğrenilir. Bilgilendirme sonrası 6 ila 8 kişilik botlara binilerek macera dolu raftinge başlanır. Hızlı akan akarsuya karşı kürek çekilir, dik inişlerde çığlıklar atılır. Nehrin durgun kısımlarında bol bol yüzülür, doğanın tadı çıkarılır.

Dalaman Çayı Rafting turuna katılırken yanınızda getirmeniz gerekenler: Koruyucu güneş kremi, havlu, ikinci kıyafet, deniz ayakkabısı veya sandalet ya da spor ayakkabısı. Ulaşım, yemek, rafting giysileri, kaskları ve diğer araç gereç turizm firmaları tarafından karşılanıyor.

dalaman çayı rafting

Turla rafting yapacak iseniz sigorta formları imzalamanız gerekiyor. Turda olabilecek sağlık koşullarından kaynaklanan aksilikleri engellemek için. Turlara daha önce kalp rahatsızlığı geçirenler, hamile olanlar, astım hastaları, kol ya da bacağında platin olanlar katılamaz.

Nehirde yüzme molaları dahil 3 saat kalınır. 9 kilometre uzunluğunda olan bu parkur adrenali yüksek, eğlenceli ve dağların arasında çam ormanlarıyla kaplıdır. 8 tane büyük ve zevkli düşüş noktası bulunur. Dolu dolu tatil ile heyecanla coşacaksınız. Daha sonra tekrar başlama noktasına götüren araçlar karşılar.

Dalaman Çayı Rafting Turistleri Cezp Ediyor

Güneşi, denizi, sahiliyle Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden olan Muğla, Dalaman Çayı Rafting parkuru ile macera seven turistlere heyecan imkanı sunuyor. Bölgeyi ziyarete gelen turistler, tatillerine heyecan katmak amacıyla turlara katılıyorlar.

İlginizi çekebilir: Antalya Köprüçay Rafting ile Aktiviteli Tatil Fırsatı

Turlara katılmayan turistler, Akköprü Barajı’ndan minibüslerle parkura ulaşıyor. Maceraseverler patika yollardan yürüyerek Dalamam Çayı Rafting parkurunun başlangıç noktasına varıyorlar. Macera seven turistler soğuk sularda yapılan raftinge büyük ilgi gösteriyor.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri